Soru sor
Aslan Burcu | 23 Temmuz 2020 - 22 Ağustos 2020

Aslan Burcu Tarihi

23 Temmuz - 22 Ağustos

Astroloji - Aslan Burcu Tarihi Hakkında Bilgiler

Aslan Burcunun Tarihi

Aslan burcu, Aslan (Leo) takımyıldızı ile bütünüyle uyuşmaz ve Zodyak'ta, çemberin beşinci 30 derecesinde bulunarak Yengeç ve Başak burçları arasında yer alır. Aslan, Yengeç burcunda henüz başlamış olan yazın hemen arkasından gelen sabit bir burçtur ve ardından sonbaharın geleceğine dair bir belirti olmadan, sıcak, güneşli, durağan ve değişmeyen bir yazı temsil eder.


Aslan, Mezopotamyalılarda ilk kez M.Ö. 4000 gibi erken bir tarihte belgelenen en eski tanınmış takımyıldızlardan biridir. Babilliler bu takımyıldızına UR.GU.LA yani, büyük aslan adını vermişti. Bu takımyıldızının en parlak yıldızı Regulus, “aslanın göğsünde duran yıldız” veya “kral yıldızı” olarak bilinmekteydi. Aslan takımyıldızı da Persler tarafından Ser veya Shir, Türkler tarafından Artan, Suriyeliler tarafından Aryo, Yahudiler tarafından Arye ve Hintliler tarafından Simha olarak adlandırıldı, bunların hepsi “aslan” anlamına gelmekteydi. Eski Mısırlılar Aslan takımyıldızına büyük saygı duyuyorlardı, çünkü Nil nehrinin yıllık taşkınında Güneş onun önünde parlıyordu.


Bu takımyıldızı Regulus adında kuzeyin koruyucusu ve dört kraliyet yıldızından biri olan türünün en iyisi bir yıldıza sahiptir ve bu takımyıldızı gerçekten de bir aslanı andırır ve Regulus'un parlaklığı ve Büyük Ayı’nın da ona işaret etmesi, gece gökyüzünde Aslan’ı bulmamızı kolaylaştırır. Aslan Burcunun Mitolojik Geçmişi

Aslan, ünlü Nemea aslanını öldürmek zorunda kalan Yunan kahramanı Herakles’in on iki görevinden ilki ile bağlantılıdır.


Bu aslan Nemea'daki bir mağarada yaşardı ve orada yaşayanlara terör saçıyordu. Demir, bronz veya taşla delinemeyen içinden geçilmez derisi nedeniyle onu yenmenin bir yolu yoktu. Herakles onu bulduğunda, oklarla vurmaya çalıştı ama ok sadece aslanın derisinden sekti. Aslan saklanmak için mağarasına girdiği zaman Herakles onu aramaya başladı. Onu o mağarada bulmak için iki ay boyunca uğraştı, mücadele etti ve sonunda bulduğunda da derisini almak için aslanın kendi pençelerini kullanarak boğdu. Bu deri, bir zafer hatırası ve Herakles'in gücünün bir hatırlatıcısı olarak giyilen bir pelerin haline getirildi ve bu koruyucu pelerin onu daha da korkutucu hale getirmiş oldu.


Aslan takımyıldızında yazılan ikinci efsane, Pyramus ve Thisbe arasındaki trajik bir aşk ilişkisinin söylencesidir. Bu, aslında Shakespeare'in yazılarına çok benzeyen bir hikaye sahiptir, çünkü her iki sevgili de hikayenin sonunda intihar eder. Thisbe ve Pyramus, gizli bir görüşme ayarladıklarında, Thisbe buluşma noktasına ilk gelen kişi oldu ve beklerken, son cinayetinden kalma ağzı kanlı olan bir dişi aslan gördü. Korkudan ardına bakmadan kaçtı ve peçesini geride bıraktı. Bu peçe daha sonra Pyramus tarafından bulundu ve Pyramus aslanın Thisbe'yi öldürdüğünü düşünerek kendini öldürdü. Thisbe daha sonra geri döndüğünde sevgilisini ölü buldu ve aynı kılıçla kendisini bıçakladı.


Mitoloji ve Aslan Burcu Arasındaki İlişki

Aslan'ın tüm efsanesi oldukça iç karartıcı görünüyor. Çünkü, ya Aslan öldürülüyor ya da masum insanların ölümünden sorumlu oluyor ya da genel olarak aşk. Yine de, farklı bir açıdan düşündüğünüzde işler o kadar da kötü değildir. Aslan burcu Neptün'ün düşük konumda olduğu burçtur ve bu efsanelerin içinde olmadığı gibi davranma, zina ve ölümcül yanlış anlamaların hikayelerini taşıdığını görebiliriz. Bu, Aslan temsilcilerinin ışık tutma ve her şeyde hakikati bulma ihtiyacını anlamamıza yardımcı olabilir. En küçük yalanlar bile onlara ya da etrafındakilere büyük zarar verebilir.


Herakles, Nemea'nın yıkılmaz aslanını öldürür, ancak bu hikayenin ana kısmı aslanın korkması ve saklanmasıdır. Bu, bu takımyıldızının ve burcun cesurluk ve mertlik için olan ihtiyacına işaret eder. Aslan hiçbir şeyden korku duymamalı yoksa ciddi şekilde zarar görebilir. Ayrıca, onu bitiren aslan pençelerinin hikayesine de dikkat çekebiliriz. Bu da fiziksel, duygusal veya sözlü herhangi bir silahın, kullanılması amaçlanan kişiye değil, onu kullanan kişiye zarar vereceği anlamına gelir.


Yine de, kişisel bir haritada iyi bir konumda olan Aslan, cesaret, sadakat ve başarıyı temsil eder. Güçlü, yıkılmaz ve korkusuz birinin hikayesini anlatır, çünkü bir kişi korkudan harekete geçmediği müddetçe, kendisini başkalarına ve kendine zarar verirken bulur. Aslan’ın cesur ve erdemli olması gerekir, aksi takdirde bu hayattan çok fazla keyif alamazlar.


Burç Uyumu

Burcunuzu ve onun burcunu seçerek, birbirinizle olan ilişki, hayat ve arkadaşlık uyumunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Koç Burcu
Yengeç Burcu

Aslan Burcu Astrolojik Bilgiler

  • Aslan Burcu - kişisel özellikleri, karakteri, tarihler ve astrolojik burç bilgileri
  • Aslan Erkeği - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Aslan Kadını - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Aslan Uyumluluğu - aşk, ilişkiler ve yaşamdaki diğer astrolojik burçlat ile uyumluluğu.
  • Aslan Tarihi - tarihi ve arkasındaki hikayeler
  • Aslan Sembolü - fotoğrafları ve yönetici gezegeni hakkında yorumlar.

Astroloji Hakkında

Astroloji hem sanat hem de bilim olarak kabul edilir. Astroloji sanattır çünkü farklı yönleri bir araya getirmek ve bireyin karakter özellikleri hakkında bir fikir oluşturmak için yoruma ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, astrolojinin matematiksel kısmı da bir bilim olarak kabul edilir çünkü astronomi ve matematik anlayışını gerektirir.

Sixtus IV, bir burç çizen ve yorumlayan ilk Katolik papaydı, Leo X ve Paul III tavsiye için her zaman astrologlara güvenirken, II. Julius astrolojik olarak taç giyme tarihini seçti.