Soru sor
Boğa Burcu | 20 Nisan 2020 - 20 Mayıs 2020

Boğa Burcu Tarihi

20 Nisan - 20 Mayıs

Astroloji - Boğa Burcu Tarihi Hakkında Bilgiler

Boğa Burcunun Tarihi

Ekinoks devinimi nedeniyle, Boğa burcu, Boğa (Taurus) takımyıldızı ile aynı zamana denk düşmez. Koç burcunun bir devamı olan Boğa, Zodyak kuşağının ikinci 30 derecesini temsil eder. Koç burcu, baharın ve onunla birlikte de yaşamın başlangıcını temsil ederken, Boğa, Koç'un başlattığı şeyi sürdüren sabit bir burçtur. Başka bir deyişle, Boğa burcunda hayat çiçeklerini tam anlamıyla açar.


Boğa takımyıldızındaki yıldızlar, Pleiades ve Hyades olmak üzere iki açık kümeye ev sahipliği yapar ve çoğunlukla Boğa burcunun sonunda ve İkizler burcunun başlangıcında bulunurlar. Tıpkı Koç takımyıldızının 2000 yıl önce ekinoks'u temsil etmesi gibi, Boğa takımyıldızı da Erken Tunç Çağı'nda, ilkbahar ekinoksu sırasında Güneş’in yerini belirledi. Boğa takımyıldızı ve burcu, ekinoks devinimi bizim açımızı Koç burcuna taşımadan önce, M.Ö. 5.000 ila 1700 yılları arasında bağlandı.


Boğa takımyıldızı, bilinen en eski takımyıldızlardan biridir. M.Ö. 15000lere kadar dayanan mağara resimlerinde bile ifade edildiği düşünülmektedir, ancak, Babil astronomisi “cennetin boğası” ya da “göklerin boğası” olarak adlandırana kadar boğa, “boğa” olarak adlandırılmamıştır. Tarımsal takvime olan önemiyle, Sümer, Akkad, Asur, Babil, Mısır ve pek tabii ki Yunanistan ve Roma'nın mitolojilerindeki çeşitli boğa figürlerini de etkilemiştir.


Boğa Burcunun Mitolojik Geçmişi

Edebiyattaki en eski eserlerden biri olan Gılgamış Destanında Taurus (Boğa), tanrıça İştar tarafından, onun emirlerini hiçe sayan Gılgamış’ı öldürmek için gönderilirken, erken Mezopotamya sanatında da, Sümerlerde, cinsel sevgi, doğurganlık ve savaş tanrıçası olan Innana ile yakından ilişkiliydi. Birçok kültürde Boğa burcuyla ilgili mitler olmasına rağmen, en kuvvetli olanları yine pek tabii ki antik Yunan söylenceleridir. Bunlardan ikisi, Tanrılar Kralı Zeus (Roma mitolojisinde Jüpiter olarak geçer) ile yakından bağlantılıdır.


İlk söylence, Boğa’yı, efsanevi bir Fenike prensesi olan Europa’yı kaçıran Zeus ile bağlar. Bu söylenceye göre, bir deniz kıyısında arkadaşlarıyla eğlenen Europa’yı gören Zeus, ona aşık oldu ve bir boğa kılığına girerek yaklaştı. Europa ise, önünde diz çökmüş boğanın güzelliğinin ve uysallığının büyüsüne kapılarak, ona binebilmek için sırtına atladı. Boğa kılığındaki Zeus da, Europa ile birlikte uçarak onu Girit Adasına götürdü. Europa, Zeus’a burada üç erkek çocuk verdi. Bu olaydan sonra da, Girit Kralı Asterion ile evlendi ve çocukları adanın yönetimini miras aldı.


Bir diğer söylence ise, Zeus'un Hera'ya ilk sadakatsizliği ile ilgilidir. Hera, Zeus’un kendisini kişisel rahibesiyle aldattığını fark ettiğinde, sinirden küplere bindi. Zeus, ise Io’yu Hera'dan gizlemek ve onun öfkesinden korumak için bir düveye dönüştürdü. Hera ise, her şeyi gören yüz gözlü canavar Argus sayesinde, bunu öğrendi ve Io'yu lanetledi, bu lanete göre bir inek olan Io’ya bir at sineğini musallat etti. Io bu at sineği tarafından sürekli rahatsız edildiği için hiç durmadan sürekli ordan oraya kaçıp durmak zorunda kaldı. Bir süre sonra, Io nihayet İyon Denizi'ni geçerek Mısır’a ulaştı, burada Zeus tarafından insan formuna tekrar kavuştu ve daha sonradan Mısır Kralı olan oğlunu ve kızını doğurdu.


Mitoloji ve Boğa Burcu Arasındaki İlişki

Boğa, nüfuz, itibar sahibi birinin, sevdiği kişinin sevgisini kazanmak için, aslında olmadığı biri ya da bir şey gibi davranmasının hikayesini bize anlatır. Kaçırılmanın, deniz aşırı yolculuğun ve gerçek bile olmayan birinin güçlü yanına şefkat göstermenin öyküsüdür bu. İkinci söylence daha zarar vericidir ve genellikle, bu burçta olan veya bu takımyıldızıyla temas halinde olan gezegenlerin zorlu dereceleri ve yönleri olduğunu ortaya çıkarır.


Zina, eş aldatma, evli bir erkeğin karısının yakın arkadaşı ve hatta bir kız kardeşi ile romantik ilişkileri ifade eder. Bu da, başka bir ülkeye taşınana veya aşırı uzaklara gidene kadar huzuru olmayacak kocasının sevgilisine zarar vermek için her şeyi yapacak olan bir eşin öfke patlamalarına yol açar. Her zaman, plansız bir gebeliğin, evlilik dışı bir oğlanın doğumu ve bir kadının çocuklarının babası olmayan bir erkekle evlenmesi olasılığı vardır ve bu kişiler daha sonrasında mevki sahibi olabilir.


Burç Uyumu

Burcunuzu ve onun burcunu seçerek, birbirinizle olan ilişki, hayat ve arkadaşlık uyumunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Koç Burcu
Yengeç Burcu

Boğa Burcu Astrolojik Bilgiler

  • Boğa Burcu - kişisel özellikleri, karakteri, tarihler ve astrolojik burç bilgileri
  • Boğa Erkeği - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Boğa Kadını - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Boğa Uyumluluğu - aşk, ilişkiler ve yaşamdaki diğer astrolojik burçlat ile uyumluluğu.
  • Boğa Tarihi - tarihi ve arkasındaki hikayeler
  • Boğa Sembolü - fotoğrafları ve yönetici gezegeni hakkında yorumlar.

Astroloji Hakkında

Astroloji hem sanat hem de bilim olarak kabul edilir. Astroloji sanattır çünkü farklı yönleri bir araya getirmek ve bireyin karakter özellikleri hakkında bir fikir oluşturmak için yoruma ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, astrolojinin matematiksel kısmı da bir bilim olarak kabul edilir çünkü astronomi ve matematik anlayışını gerektirir.

Sixtus IV, bir burç çizen ve yorumlayan ilk Katolik papaydı, Leo X ve Paul III tavsiye için her zaman astrologlara güvenirken, II. Julius astrolojik olarak taç giyme tarihini seçti.