Soru sor
Yay Burcu | 22 Kasım 2020 - 21 Aralık 2020

Yay Burcu Tarihi

22 Kasım - 21 Aralık

Astroloji - Yay Burcu Tarihi Hakkında Bilgiler

Yay Burcunun Tarihi

Yay burcu, Yay (Sagittarius) takımyıldızı ile denk düşmez. Zodyak’ta dokuzuncu 30 dereceyi alan Yay, sonbahardan kışa geçişi simgeleyen değişken bir burçtur. Aynı zamanda, Akrep’ten sonra gelmesiyle, sona eren bir yaşam döngüsünden sonra gelen her şeyi temsil eder. Bir bakıma, ruhumuzun fiziksel bedenimizden ayrıldıktan sonra gittiği yerleri ve cenneti birbirine bağlar.


Yay takımyıldızı, antik Babil'de, bir yaydan ok ateşleyen kentaur (iki başlı at) benzeri bir yaratık olan Tanrı Nergal olarak tanımlanmıştı. Bu tanrı, genellikle kanatlı ve biri insan biri panter olmak üzere iki başı olan olarak tasvir edilmişti. Bu da, Yay’ın iki farklı – biri hayvani, diğeri insani – yapısını açıkça belirtir. Burçtaki, takımyıldızdaki, ve bunlara ilişkin hikayelerdeki bu ayrım yüzyıllar geçse de aynı kalmıştır. Daha sonralarda, Yunan mitolojisinde hayvani ve insani doğanın birlikteliğini vurgulayan Chiron ve kentaurla ilişkilendirilmiştir.


Bu takımyıldızı, 2. yüzyıl astronomu Ptolemy tarafından listenen 48 takımyıldızdan biridir ve Latince karşılığı “okçu”’dur. Sümerce’de ise adı iki kelimenin birleşiminden oluşan bir kelime olan “Pabilsag” diye geçerdi. Pabil “baba tarafına ait yaşlı erkek akraba” demekti ve Sag da “baş” anlamına gelmekteydi. Başka bir deyişle, “Ata”, ya da “Baş Ata” anlamlarına gelmekteydi ve sembolik olarak insanların hayvandan bilinçli varlıklara dönüşmesini temsil etmekteydi. Galaksimizin merkezi olduğu için, Yay takımyıldızı, yıldızlar, kümeler ve nebulalarla doludur. Samanyolu'nun merkezinin şu anki konumu hala Yay burcunun 27. derecesindedir.


Bu takımyıldızın oku, “Akrep'in kalbi” olan Antares yıldızına işaret eder ve bu, değişimin gerekliliğinden ve garip bir şekilde, yaşamın ölüme doğru olan yönünden bahseder.


Yay Burcunun Mitolojik Geçmişi

Bu takımyıldızının efsanesiyle ilişkin bir ikilem vardır. Bir yoruma göre, Yay, ok çeken bir kentaurdur, ancak takımyıldızı dört ayaklı bir varlığı bize yansıtmaz. Bu yüzden, Yay, bir satir (yarı insan yarı keçi) Crotus’un oğlu Pan, veyahut Saturn’un oğlu olan Chiron olarak anlatılır.


Yunanlılar Crotus’un okçuluğun mucidi olduğuna inanıyorlardı. Müzler ile birlikte büyüyen ve yaşayan Crotus, büyük bir avcı ve hatta avcılıktan öte iyi bir müzisyen olarak kabul ediliyordu. Müziğe olan bu yeteneği sayesinde, Müzler Zeus’tan onu göklere taşımasını rica etmişti. Okçuluk becerileri sebebiyle, Zeus’un ona iki at ayağı, bir kuyruk ve bir ok ile yay verdiği zaman bu zamandı. Crotus’un müziği Müzleri o denli etkiliyordu ki Müzlerde, onu alkışlama isteği uyandıyordu ve bu da alkışlamanın nereden çıktığının mitolojik açıklamasıdır.


Bir diğer yandan Chiron, ilk astrologtu ve hayvani dürtülerine boyun eğmeyen tek kentaurdu. Aynı zamanda, ölümsüz olan ve arkadaşı Herakles tarafından ağır yaralanan Chiron bir öğretmen ve şifacıydı da. Herakles, şarabını çalan başka kentaurları, onlara zehirli oklar fırlatarak kovalarken, yanlışlıkla Chiron’u kalçasından vurdu ve onda tedavi edilemez bir yaraya sebep oldu. Chiron'un acısı o kadar dayanılmazdı ki ölümsüzlüğünü Prometheus'a vermesi ve yeraltı dünyasındaki yerini alması için Zeus’a yalvardı. Sonunda ölüp acı hissetmeme arzusu ile, Chiron ölümsüzlüğünden kurtuldu ve birisinin hayatını kurtarmış oldu.


Mitoloji ve Yay Burcu Arasındaki İlişki

Yay burcunun ana fikri, insanın giderek daha fazla insani olabilmesi için hayvani içgüdülerle başa çıkması gerektiğidir. Bu, öğrenmeyi, öğretmeyi, iyileştimeyi ve seyahat etmeyi, ruhumuzu genişletmeyi, bizi düşüren ilkel dayatmalardan ayırmayı gerektirir. Tüm burç, biri hayvanlara ait, diğeri insan zihnine ait olmak üzere iki yarıya bölünmüştür. Yay, avcılıktan silahlanma ve zulmetmeye, iyileştirmeden, öğrenmeye, ilahi ruhtan teoloji veya felsefe öğrenme odağına kadar her şeyi temsil eder.


Chiron efsanesinin en güçlü etkisi, bir arkadaşın kazara ihaneti ve iyileşemeyen yaralarla gösterilirken, en güçlü gereksinim, bir bireye, kendisini özgür bırakabilmek adına, acı çeken biri için kendi hayatını vermeye hazır olma durumuyla verilir. Belli bir açıdan bakılırsa, bencil olmayan bir şekilde sadece birini kurtarmak için birinin ölümünü yönetmesi, ya da mecazi şekilde derin bir değişim yaratması, bir kazan-kazan durumudur. Bu, Yay burcundaki herkesin, çevresine verme, imdadına yetişme ve kurtarma eğilimini açıklar.


Burç Uyumu

Burcunuzu ve onun burcunu seçerek, birbirinizle olan ilişki, hayat ve arkadaşlık uyumunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

Koç Burcu
Yengeç Burcu

Yay Burcu Astrolojik Bilgiler

  • Yay Burcu - kişisel özellikleri, karakteri, tarihler ve astrolojik burç bilgileri
  • Yay Erkeği - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Yay Kadını - Hakkında bilgiler ve içyüzünü anlama
  • Yay Uyumluluğu - aşk, ilişkiler ve yaşamdaki diğer astrolojik burçlat ile uyumluluğu.
  • Yay Tarihi - tarihi ve arkasındaki hikayeler
  • Yay Sembolü - fotoğrafları ve yönetici gezegeni hakkında yorumlar.

Astroloji Hakkında

Astroloji hem sanat hem de bilim olarak kabul edilir. Astroloji sanattır çünkü farklı yönleri bir araya getirmek ve bireyin karakter özellikleri hakkında bir fikir oluşturmak için yoruma ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, astrolojinin matematiksel kısmı da bir bilim olarak kabul edilir çünkü astronomi ve matematik anlayışını gerektirir.

Sixtus IV, bir burç çizen ve yorumlayan ilk Katolik papaydı, Leo X ve Paul III tavsiye için her zaman astrologlara güvenirken, II. Julius astrolojik olarak taç giyme tarihini seçti.