Yataktan zar zor çıkıyorsunuz. Bütün gün uyumak istiyorsunuz. Cümleleri birbirine bağlamakta zorlanıyorsunuz. Hayır hayır, hasta değilsiniz ancak bunun sebebi ilişkiniz olabilir. Bu tarz semptomlar ve daha fazlası ilişkinizin tükenmişliğinin fiziksel belirtileri olabilir. 

İlişki tükenmişliği sinsi bir durumdur. Bu durum sizi ürkütür ancak mutsuz olduğunuzu da biliyorsunuzdur. Ancak bu durumun nedenini tam olarak bilemezsiniz. Ve bu tükenmişlik durumu çoğu zaman iş hayatıyla ilgili olduğundan sorumluyu kendi içinde iltihaplanan ilişkide değil iş yaşamınızda ararsınız. 

Peki tükenmek ne demektir? 

Psychology Today’in açıkladığına göre, “Tükenmişlik genellikle üretilenler için çok fazla çalıştığınızı hissettiğinizde ortaya çıkar.” 

Bunu romantik ilişkiler için de söyleyebiliriz. Çok çaba, zaman, harcama... Sonucunda ve karşılığında çok az şey.

İlişki uzmanı Susan Winter’a göre, “Hayat zorlu ve tükenmişlik, modern zaman dönemimizin ayrılmaz bir parçası.” 

Tükenmişlik ilişkideki kötü bir dönemden ya da yaşanan bir kavgadan çok daha fazlasıdır. Sağlığınızı ve mutluluğunuzu etkileyen hayatınızın her alanına yayılmış bir mutsuzluktur. Ve işte içinizdeki mutsuzluğun ilişkinizdeki tükenmişlikten mi kaynaklandığını anlamak için gelin bu işaretlere göz atalım.

1) Yorgunluk

“Tükenmiş hissettiğin bir ilişki içerisindeysen yorgun hissetmeye başlayacaksın. Kendini sürükleyeceksin. Yataktan çıkmak zor olacak.” diyor ilişki uzmanı April Masini. 

Normalde sahip olduğunuz enerjinin olmadığını göreceksiniz. Çünkü ilişkiniz hakkında kötü hissediyorsunuz. 

2) Stres

Tükenmişlik durumu halsizlik ve uyuşukluk hissiyle kendisini belli etse de üzüntülü ve endişeli bir hale girmeniz kaçınılmazdır. Bu durum da üzerinizde büyük stres yaratır. Stres bir noktada yaşamın bir parçası olsa da sürekli stres sizde kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve daha fazlasıyla buluşturabilir. 

3) Kilo alımı

İlişkinizin ilk başlarında kendinize nasıl da dikkat ediyordunuz. O sizi görecek diye heyecanlanıyordunuz ve kendinize bakıyordunuz. İşte tükenmişlikte bunun tam tersini yaşarsınız. Bir stres hormonu olan kortizol, stresli durumlarda aniden yükselir ve hem sizde şişkinlik yaparken hem de sağlıksız yiyeceklere dair iştahınızı açar. 

4) Uyku

Eğer normal rutininiz sürekli şekerlemeler yapmak ya da geç uyumak değilse şu an tükenmişlik yaşıyorsunuz demektir. 

Masini, “Uyumak bir kaçıştır.” diyor. İlişki sıkıntılıysa onunla yüzleşmemek daha kolaydır. 

Uyku, bir ilişki tükenmişliğinin gerçekliğinden bir kaçıştır. 

5) Düşük libido

Kortizol aynı zamanda libidonuz üzerinde etkilidir. Libidonuzu düşürür, bunu size bildirir ve aniden cinsel hayatınız sekteye uğrar. Zaten ilişkinizde sıkıntılar var, üzerine bir de cinsel birliktelik isteyeceğiniz son şeydir.

 “On kere çamaşır yıkamakla aynı heyecanı verir.” diyor Winter. 

6) Yavaş metabolizma

Tükenmişlik yavaş metabolizmaya ve beraberinde çok sayıda mide sorununa yol açar. Kortizol ilk başta  metabolizmanızı hızlandırır ancak sonrasında her yiyeceğe saldırdığınızı görürsünüz. Kortizol, enerji için kaslarınızı parçaladığından, zamanla metabolizmanızda düşüş görülür. 

7) Depresyon

“İlişki tekdüze olduğunda ve bu konuda tükenmişlik hissettiğinizde kendinizi depresyonda bulacaksınız. Herhangi gerçek bir sorun olmadan kendinizi üzgün ve hüzünlü hissetmenin yanı sıra bir partiye gitmek bile size keyif vermeyecek. Ancak kaçmak için kendinizi yeni bir hobiye attığınızda “aktif depresyonu” deneyimleyeceksiniz.” diyor Winter. 

Can sıkıntısı sadece uyuşukluk değildir, kaçış yolu olarak birçok şeye aynı anda ilgi duymaya başlamak da dahil olduğunuz kaçışı gösterir. 

8) Saç dökülmesi

Healthline’ın bildirdiğine göre saç dökülmesi tükenmişliğin bir sonucu olabilir. Teknik olarak Telogen Effluvium olarak bilinen, saçınızın kümeler ya da kısmen yamalar halinde döküldüğünü fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu durum geri dönüştürülebilirdir ve sonuçta yeniden saçlarınız çıkmaya başlayacak. 

9) Regl düzensizliği

Kortizolun ani artışı beynin hipotalamusunun üremeye yardımcı olan hormonlarının salınımının azaltmasına neden olur. Bu da regldeki düzensizliğin sebebidir. Ancak tamamen tükenmişlikle ilgisi olmayabilir, emin olmak için doktorunuzla konuşmalısınız.

10) Silik düşünceler

Konsantre olmakta ya da kendi düşüncelerinizi toplamakta zorlanıyor musunuz? Tükenmişlik, yorgunluk, unutkanlık ya da etraftan gelen uyarıcıları işlemleyememe gibi bilişsel sorunlara yol açabilir. 

11) Daha zayıf bağışıklık sistemi

Son zamanlarda daha mı sık hastalanıyorsunuz? Ulusal sağlık enstitüleri tükenmişliğin soğuk algınlığı veya diğer enfeksiyonlara yol açabileceğini söylüyor. Vücudunuz doğru çalışmadığında savunma sisteminiz zayıflar ve normalde savaşabiliyor olabileceğiniz virüslere ve bakterilere açık hale gelirsiniz.


İlişkiler zaman zaman zayıflayabilir ya da başarısız olabilir. Ancak bunu fark etmek uzun zaman alabilir. Çünkü bittiğine inanmak istemez insan bazen. Ancak bir noktada hem fiziksel hem de zihinsel iyiliğinizin önemini fark etmelisiniz ve ilişkinize bir göz atmalısınız.