Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

3 senelik ilişkimde erkek arkadaşım terk etti beni. Soğuk davranmaya başlamıştı ilgisizdi sürekli barışmaya çabalayan bendim en sonunda daha fazla gurursuzluk yapamadım ve seni rahat bırakıyorum gidebilirsin zorlayamam dedim bıktım dedi bana. Ben de görüldü attım. Bir senedir hiç konuşmadık ayrılıkta ilk 3/4 ay takipleşiyorduk bile sonra o heryerden sildi beni bende numarasını sildim. Yaklaşık bir sene sonra numaramı eklemiş. Aslında ben toparladım ama bu davranışını çözemedim? Sizce neden? 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Aslında sorunuzun tam olarak; gömdüğüm bu ölü, neden şimdi hortladı? şeklinde olduğunu anlayabiliyorum. Çünkü ilişki içinde sevginizin yoğunluğu hat safhadaydı, öyle ki ayrılmamak için direnmenize rağmen, karşı tarafın net bir tercihi oldu. Hal böyle olunca, siz de üzüntü dolu bir süreç geçirdiniz. 'Geçirdiniz' burada önemli bir kelime, çünkü öyle ya da öyle, tıpkı sizin de bahsettiğiniz gibi, kendinizi yeniden inşa ettiniz. Tam bu noktadayken, bu hamlenin anlamını sorgulamanız o kadar doğal ki. Aslında bunun cevabı, gerçekten de karşı tarafta gizli. Bunu öğrenmenin tek yolu da, iletişim kurmaktan geçiyor; tabii bu sizin tercihiniz dahilinde mi, sorgulanmalı. Fakat asıl nokta, burada sizin ne yapacağınız olur. Merak etmeniz hatta belki özlediğinizi fark etmeniz bile o kadar doğal ki. Fakat, bunca zaman sonra atacağınız bir adım, bir amaca hizmet etmeli ki, yaşadıklarınıza değsin. Bu noktada, karşı tarafın sizi merak etmesi, özlemesi hatta belki bir ilişki başlatmak istemesi bile ihtimaller dahilinde. Fakat sizin bu ihtimaller içinde kaybolmanızı istemem. Çünkü hayat size, bu sınavı gerçekten verip vermediğinizi anlamanız için, bir ' bütünleme sınavına' davet ediyor olabilir.. Sevgiler

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Harika! Çok teşekkür ederim 20 Aralık 2020 22:24

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Rica ederim, sağlıkla kalın :) 20 Aralık 2020 22:26

Merhaba. İlişkilerde elbette önemli olan şeylerden biri de karşılıklı çaba göstermektir. Siz elinizden geldiği kadar ve hatta belki elinizden gelenden de fazla bir biçimde çaba göstermiştiniz ancak bu çabalarınız istediğiniz gibi sonuçlanmamış. Tek taraflı çaba da sizi yormuş olmalı. Bu yüzden de ilişkinizi sonlandırmışsınız. Bunun üzerinden zaman geçmiş ve o zaman içerisinde çok zor şeyler yaşamış olmalısınız. Ancak atlatmışsınız. Şimdi üstünden bu kadar zaman geçerken karşı tarafın davranışları sizi düşündürmüş olabilir ve bunlara anlam verememiş olabilirsiniz. Bu oldukça doğal. Bu kişiye karşı ne hissediyorsunuz? Karşımızdaki kişinin tavırları karşısında kafamızın karışması, onu merak etmemiz o kişiyi sevdiğimiz anlamına gelmeyebiliyor bazen. Sonuçta bu kişi sizin emek verdiğiniz, sevdiğiniz bir kişiydi. Sizi üzen şeyler olabileceği gibi güzel anılarınızda olmalı. Bu yüzden bu durumdan etkilenmeniz çok da anlaşılması zor bir durum değil diye düşünmekteyim. Aynı zamanda bu kişiye karşı bir şeyler barındırıyor olabilirsiniz de. Bu yüzden ne hissettiğinizi düşünmeniz iyi olacaktır bir karar vermek için. Karşı tarafın bunu neden yaptığını, bu kişiyi tanımadığım için, bilmem mümkün değil maalesef. Bu sorunuzun cevabını size sadece bu kişi verebilir. Bunun içinde bu kişiyle konuşmanız gerekmektedir. Ancak önemli olan sizin bu kişiyle iletişime geçmek isteyip istemediğiniz. Size nasıl hissettirir bu kişiyle konuşmak? Düşündüğünüzde ne yapmak size iyi gelecek? Sonuçta gerçekten zor bir süreci geride bırakabilmeyi başarmışsınız. Tekrar üzüleceğiniz bir sürece girmemek için düşündüğünüzde kendiniz için en iyi kararı vereceğinizi düşünmekteyim. İyi günler dilerim. :)

Merhaba. Öncelikle 1 yılın sonunda ayrılığın getirdiği yas süreciyle sağlıklı bir şekilde başa çıkmış olduğunuzu anlattıklarınıza dayanarak söyleyebiliriz. Hiçbir ilişki bir gün biteceği düşüncesi ile başlamaz. Ayrılık gelip çattığındaysa elde yapacak pek fazla şey kalmaz. Her ne kadar acı verici bir deneyim olsa da ayrılığı kabul edip yas sürecini başlatmak atılabilecek en sağlıklı adım sayılır. Sizin de benzer bir süreci deneyimlediğinizi ve ilişkinizin devamlılığını sağlayamadığınız noktada birbirinizi daha fazla tüketmemek adına ayrılık kararı verdiğinizi görüyoruz. Bu ayrılık sürecinde eski partnerlerin sosyal medya platformlarından birbirlerini takip etmemeleri aslında ayrılık süreci için oldukça sağlıklı bir davranıştır. Aksi birbirini izlemeye devam etmek bu süreci zorlaştırabilir. Şu an aradan uzun bir süre geçmiş ve de siz ayrılık sürecinizi sağlıklı bir şekilde atlatıp hayatınızı yeniden inşa edeceğiniz bir döneme girmişsiniz. Siz kendi yaşadıklarınızın bilincindesiniz, kendi farkındalıklarınız var. Ancak eski partnerinizin bu süreçten nasıl çıktığını ve kafasında neler olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle hangi niyetle sizi geri eklediği hakkında da kesin bir neden ortaya koyamayız. Ancak siz bu bilgiyle ne yapmak istiyorsunuz? Sizin için bu hareket ne anlam ifade ediyor? Bunu kendinize sorup bir yanıt aramak belki sizin için bir cevap olabilir:) İyi geceler dilerim.

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkür ederim 20 Aralık 2020 22:24

Psk.İlaydaGedik

Psk.İlaydaGedik

Rica ederim :) 20 Aralık 2020 22:34

Öncelikle uzun süren bir ilişkinin son zamanlarında arttığını hissettiğiniz ilgisizlik nedeniyle daha fazla çabalamak istemediğinizi düşünerek ilişkinize son vermişsiniz. İlişkiniz biteli bir sene olmuş ve ayrılık sürecinin kabullenilmesi açısından bu süre önemli bir süre. İlk 3-4 ay boyunca eski romantik partnerinizle takipleşmeniz ve daha sonra sizi sosyal medya hesaplarından çıkarmış olması onun ayrılık sürecini kabullenmek için kullandığı başa çıkma stratejilerinden biri olabilir. Bu noktada kendinizi suçlu hissetmemeniz, bir hata yapmadığınız halde hata yapmış gibi hissetmemeniz son derece önemli. Benzer şekilde siz de bu duruma eski romantik partnerinizin numarasını silerek karşılık vermişsiniz. Eski romantik partnerinizle ayrılık sürecinizde zorunlu durumlar haricinde iletişimi kesmeyi tercih etmeniz ayrılık sürecini kabullenmeniz ve kendi hayatınıza yeniden uyum sağlamanız noktasında size katkı sağlamış olabilir. Aradan geçen bir senenin sonunda eski romantik partnerinizin numaranızı yeniden kaydetmesi kafanızı karıştırıyor olabilir ve bu davranışın nedenleri üzerine kafa yoruyor olabilirsiniz. Bu noktada karşı tarafın bu durumun nedenlerini açıklaması dışında yapacağınız her değerlendirme tahminden öteye geçemeyeceği için bu konu üzerine düşünmenizin size pek fazla getirisi olmayacağı kanaatindeyim. Geride bıraktığınız ve anlamlandırdığınız bir ayrılık süreci varken bu davranışın nedenleri üzerine düşünmek yerine kendi hayatınıza odaklanmanız gerektiğini kendinize hatırlatabilirsiniz.

2 Yorum
Angel31120

Angel31120

Çok teşekkür ederim 20 Aralık 2020 22:24

corpuscallosum

corpuscallosum

Rica ederim, iyi günler dilerim. :) 20 Aralık 2020 22:36

Cevap yazmak için giriş yapınız.