Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

1 yaşında kuzeni var onunla kesinlikle oyuncaklarını paylaşmak istemiyor oyuncakla oynamasa bile o aldığı an hem alıyor elinden. Oyuncaklarını kıracağını düşünüyor itme,  ısırma gibi problemler yaşıyoruz nasıl bir yol çizmeliyim.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
1 Cevap

Merhaba. Endişeye kapılmanız oldukça normal fakat bahsettiğiniz yaş aralığında bu çokça sık görülen bir durumdur. 

Çocuğunuz oyuncaklarını bir başkasıyla paylaşmak istemeyebilir. Böyle bir durumda onu zorlamayın. Kararına saygı duyduğunuzu hissettirin.

Boyuna inip, gözlerine bakarak "Tabi ki, o senin oyuncağın. Başka birsiyle paylaşmak istemeyebilirsin. O zaman arkadaşına-kuzenine 'Vermek istemiyorum' diyebilirsin." şeklinde çocuğunuza böyle bir durumda nasıl davranacağını öğretebilirsiniz. Bu ona gerektiğinde "Hayır" diyebilmeyi öğretecektir ve de ısırma-itme gibi davranışlar sergilemek yerine isteklerini ne şekilde dile getirmesi gerektiğini anlamasını sağlayacaktır. Paylaşma davranışını aşılamak içinse,  "Eğer bu oyuncağı paylaşmak istemiyorsan onunla paylaşabileceğin bir başka oyuncağını seçebilirsin." şeklinde yönlendirebilirsiniz. 


Paylaşıp paylaşmamak doğal seçimler, siz çocuğunuza yeri geldikçe bu durumlarda ne yapacağını öğretiyor olacaksınız.

2 Yorum
Sibel

Sibel

Çok teşekkür ederim yardımlarınız bizim için çok kıymetli 25 Ocak 2021 07:45

Psk.İlaydaGedik

Psk.İlaydaGedik

Rica ederim :) 25 Ocak 2021 23:34

Cevap yazmak için giriş yapınız.