Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba bir kadın ile tanıştım ama benden 8 yaş büyük ve birbirimizden hoşlanıyoruz. Ciddi bir ilişki istiyoruz ikimizde ancak ben yaş farkı yüzünden birazcık huzursuzum. Bu ilişkiye devam etmelimiyim? İleride ne gibi sorunlar başıma gelebilir acaba?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
5 Cevap

Romantik partner seçiminde fiziksel yakınlık, sosyal yakınlık, karşı tarafla benzerlikler, karşı tarafa aşina olmak, fiziksel görünüm, kişilik özellikleri, hislerin karşılıklı olması ve benzeri birçok durum etkilidir. Benzerlik konusu içerisinde; etnik köken, yaş, eğitim durumu, ekonomik durum, din gibi birçok durumu içerir. Geride kalan birçok faktörü değerlendirdiğinizde yalnızca yaş farkınız sizi huzursuz ediyorsa neden kaygılandığınız üzerine düşünmeniz faydalı olabilir. Örnek vermek gerekirse toplum tarafından bu durumun onay görmemesi ya da eleştirilmesine yönelik kaygılarınız olabileceği gibi yaş farkınızın tamamen romantik ilişkinizin kalitesini ve tarafların aldığı doyumu olumsuz etkileyebileceğine yönelik inançlarınız ve kaygılarınız da olabilir. Bu noktada sizi huzursuz eden noktaların tespiti, karşı tarafla bu noktaları paylaşmanız ve onun fikirlerini öğrenmeniz duruma bakışınızı değiştirebilir. Ayrıca yaş konusunda iki taraf arasındaki fark değerlendirilirken hayatın belirli evrelerinin belirli görevleri beraberinde getirmesi ve partnerlerin belirli dönemleri aynı anda yaşamaması durumunun ilişki açısından sakıncalı olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Partnerlerin yaş farkı doğrudan bir problem oluşturmasa da yaşa göre beklentilerinin farklılaşması iletişimde ve dolayısıyla ilişkide problemler oluşturabilir.

Merhaba. Öncelikle siz ne gibi sorunlar ile karşılaşabileceğinizi düşünüyorsunuz? Çünkü esasında başka bir kimse için kaygı uyandırıcı olabilen bir durum diğer bir kimse için aynı öneme sahip olmayabilir. Her bir insan kendisine has biricik canlıdır ve doğal olarak mutluluklarımız, kaygılarımız, endişelerimiz de birbirinden çok farklılaşabilir. Şu an anladığım kadarıyla ortak beklentilere sahip iki kişisiniz bu ilişki içerisinde. Ortak beklentileri paylaşmak ve bu yolda beraber hareket edebilmek esasında bir ilişki için kritik bir öneme sahiptir. Bu noktada aslında şanslı olduğunuzu da söyleyebilirim. Şimdi kendi kişisel kararlarınız doğrultusunda ve mutluluğunuzu gözeterek bir artı-eksi listesi yapmanızı öneririm. Sizin için bu ilişkide artılar mı daha fazla yoksa eksiler mi? Endişelerinizi temellendirin ve sizi nasıl etkileyebileceğini düşünün. Bu şekilde nasıl hareket etmek isteyeceğinize dair yolunuzu daha rahat çizebilirsiniz.

Öncelikle, alışılmışlığınızın dışında bir ilişki paterni olduğu için, endişelenmeniz çok doğal. Çünkü, bu ilişkiye değer verdiğiniz gibi, kendinize de değer veriyorsunuz. Ki bu, kendi içsel gelişiminiz için oldukça anlamlı. Esasında her ilişki kendi içinde eksileri ve artıları barındırır, tıpkı insanlar gibi. Bu noktada, eksilere ne kadar sabır göstereceğiniz, artıların ise sizde ne kadar anlamlı olduğu, yine sizin vereceğiniz cevap ile şekillenecektir. Çünkü bizler elbette ki, dikkat edilmesi gereken noktalarla alakalı, belli başlı noktalara değinebiliriz. Fakat birey olarak biricik ve ilişki olarak diğerlerinden bağımsız bir noktada olduğunuzdan, içsel bir sorgulama sürecine çıkmanızı isterim. Örneğin, eksi ve artıları, bir kağıda yazmanız oldukça anlamlı olacaktır. Çünkü ihtiyaç ve beklentilerinizi siz biliyor, bu ilişkiyi de siz yaşıyorsunuz. Sonrasında, 1 sene sonra ve 5 sene sonra ilişkinizi nerede görüyorsunuz? Bu gördüğünüz tablodan memnun musunuz, tüm 'olası' eksilere rağmen? Bu süreç sonunda alacağınız cevap, sizin gerçeğiniz olacaktır. Çünkü sıkıntılar tüm ilişkiler içindir ve esasında, bu sorgu süreci her ilişki için olmalıdır, uzun vadeli sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için. Biraz içsel sorgu, cevap alma ve buna göre hareket etme, sizin için en sağlıklı olan karar olacaktır, bu süre içerisinde, duyguların yoğunluğunu da bir süre de olsa bir kenara koyup, mantığınızla sorgulayacağınızdan dolayı. Sevgiler

Merhaba. İlişkilerde yaş farkından ziyade kafa yapılarının, hayat görüşlerinin uyumu daha önemlidir diye düşünmekteyim. Ancak tabi ki yaş farkının da etkileri olduğunu yadsımak mümkün olmayacaktır. Yaş farkının hangi yaş aralığında olduğudur aslında burada önemli olan. Mesela 30-38 yaş arasında yaşanabilecek sorunlarla 22-30 yaş arasında yaşanabilecek sorunlar farklı olacaktır. Çünkü hayatların farklı noktalarında olacaksınızdır partnerinizle ve bu yüzden de sorumluluklarınız ve gün içinde uğraştığınız şeyler farklı olacaktır. Mesela üniversite döneminde olan bir kişiyle iş hayatına atılmış bir kişinin sorumlulukları, beklentileri farklı olacaktır. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda sıkıntılar çıkabilir. Bu yüzden içinde bulunduğunuz durumları, sorumlulukları iyice düşünmeniz iyi olacaktır. Neden huzursuz hissettiğinizi adlandırabilirseniz çözümüne de o kadar kolay yaklaşmış olursunuz diye düşünmekteyim. İyi geceler dilerim. :)

Partneriniz ile aranızdaki yaş farkının sizde huzursuzluk yarattığını belirtmişsiniz. Yaşadığınız huzursuzluğun sebebinin bazı kaygılarınızdan kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyorum. Kaygılarınızın neler olduğunu kendinize sorup ileride karşılaşabileceğiniz problemler hakkında bir fikir oluşturabilirsiniz. Bu problemlerin ne kadarıyla baş edebilirsiniz? Baş etmek istiyor musunuz? gibi kendinize soracağınız soruların yanıtları ilişkinin gidişatı ile ilgili karar alırken size yardımcı olabilir. Kaygılarınızın neler olabileceğine dair fikir yürütmek gerekirse ilişki içerisinde kadının yaşça büyük olmasının toplumda pek alışık bir şey olmamasından kaynaklı garip karşılanacağını veya ileride ailenizin tepki vereceğine dair endişelerinizin olabileceğini düşünüyorum. Bu endişelerinizde haklılık payınız tabii ki var ama burada önemli olan ilişkinize ve karşınızdaki kişiye yönelik başkalarının düşüncelerindense sizin ne düşündüğünüz. Yaş farkı sizin için önemli bir kriter değilse yaş farkından ziyade birbirinize duyduğunuz sevgi, hayata dair bakış açınız ve hayattan beklentilerinize odaklanarak karar almanın daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

Cevap yazmak için giriş yapınız.