Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Annem beni anlayabilecek en iyi kişi,gerçek anlamda. Ama anlamıyor. Kendi derdine düşmüş,bencil ve zalimce.

Babam ise yaşadığım her şeyi bulunduğum yaşa ve döneme bağlıyor:ERGENLİK.

Benim yaşımdaki çoğu insanın ailesiyle elbette ki sorunları vardır ama birçoğunun ebeveyn gibi olmasına gerek yoktur.

Uzun lafın kısası annem kendi dünyasında kendisini zindan etmiş,babam da benim ve yaşadığım duygular bütününü tamamiyle şaka zannediyor yani ciddiye almıyor.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Öncelikli olarak ailenizle yaşadıklarınızın olumsuz duygular deneyimlemenize katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Ergenlik döneminde olan kişilerin yaptığı davranışlar diğer insanlar tarafından kolaya kaçılarak ergenlik döneminin bir sonucu olarak değerlendirilebilir ve bu noktada kişinin düşünceleri, istekleri, duyguları ihmal edilebilir. Bu ihmal edilme durumu üzüntü ve öfke duygusunun ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.


Yaşadığınız durumda babanızın duygularınızı ciddiye almaması, bu durumu şaka zannetmesi daha az anlaşılmış hissetmenize katkıda bulunabileceği gibi aranızdaki ilişkiye zarar verebilir. Öte yandan annenizin kendi hayatına odaklanmış olması ihmal edildiğiniz düşüncesinin oluşmasına katkıda bulunuyor olabilir.


Aynı zamanda yaşadığınız durumu yaşıtlarınızla kıyasladığınızda sizin yaşıtlarınızdan farklı olarak “ebeveyn gibi” olmanıza gerek olduğunu belirtmişsiniz. Yaşadığınız durumda ebeveynlerinizle yaşadığınız problemlere bağlı olarak almanız gerekenden fazla sorumluluk almanız ya da ebeveynlerinize “ebeveynlik yapıyormuş gibi” hissetmeniz yaşadığınız durumu son derece yıpratıcı hale getirebilir.


Bu noktada sizi anlayabileceğini düşündüğünüz için annenizle hissettiğiniz rahatsızlıkları ben diliyle paylaşmanız, bu noktada ortaya çıkan duygularınızı detaylı bir biçimde açıklamanız faydalı olabilir. Çözüm noktasında ise bireysel psikoterapi ya da aile terapisi seçeneğini birlikte değerlendirmenizin faydalı olabileceği kanaatindeyim.


Merhaba, 


Kendimizi en güvende hissetmemiz gereken yer ailedir. Ancak burada dahi birtakım sorunlar yaşamak hayatta oldukça zorlayıcı sonuçlar ortaya çıkartabilmektedir. Erken çocukluktan itibaren başlayan bu durum yetişkinlikte oldukça farklı nedenler yaratır. 


 Doğduktan sonra her bir birey hayatta yaşadığı durumlara göre yeni roller edenle. Eşler bebek sahibi olduğunda artık aynı zamanda anne babadır. Evin içinde ise ciddi bir rol kaybı , rol karmaşası yaşandığını görmekteyim. Ebeveynlerin düşünmesi ve yüklenmesi gereken sorumlulukların size ait olmuş.  


Onları düşünmek sorunların içinde kalmak ve çözüm aramak sizin bir göreviniz değilken dahil olmak bile oldukça zararlıdır. 

 

Burada kendinize alan yaratarak yüklenen bu işlevsiz sorumlulukları bir kenara koymalısınız. kendi hayatınıza daha odaklanarak mutsuzluklarınızı sona erdirmelisiniz.


Sevgilerle.. 

Yazdıklarınızı okuduğumda, esasında bir sorgu sürecinden geçtiğinizi görüyorum.

Buna sebep, birçok içsel ve dışsal faktör olabileceği gibi, yazdıklarınızdan anladığım, bunların birçoğu gerçek de.

Bu sorgulamaya esasında, en yakınınızda olan insanlardan, yani ailenizden başlamanız da, oldukça beklendik.


Fakat burada okların yönünü, kendinize çevirmenizi isterim.

Öyle ki, yaşınız kaç olursa olsun, size bahşedilen bir yaşam içerisindesiniz.

Ve elbette ki, her birimiz bu yaşamı, sonsuza dek süremeyeceğiz.


Buradan hareketle de aslında, yaptığınız çıkarımlarda, haklılık dahi olsa da, esasında, eğer sizden başka birinden söz ediyorsak ve bir değişim istiyorsak, bunun ancak, kişinin sorunu algılaması ve bunu değiştirmek istemesi ile olabileceğini belirtmek isterim.

Çünkü bizler, bir başkası adına iyileşemeyeceğimiz gibi, bir başkasını da iyileştiremeyiz.

Gücümüzün olduğu tek alan olan, davranışlarımızı değiştirdiğimizde ise, bir şifalanmadan söz edebiliriz.


Bunun için de aslında, var olan sıkıntılarınıza bir virgül koyup, kendi hayatınızı renklendirmenizi isterim.

Öyle ki, okul, sosyallik, spor ve kişisel gelişim alanlarını, bir kağıda yazmanızı isterim.

Her biri için, yapılabilecek hedefler belirlemeniz ve, bunları basitten zora dizip, adım atmaya başlamanızla, kendi kaynaklarınızı da besleyebiliyor ve, gücünüzü tazeliyor olacaksınız.

Örneğin, sosyallik, arkadaşlarımla görüşmek istiyorum - bugün x arkadaşımı görüntülü arayıp kahve eşliğinde sohbet edebilirim, gibi.

Bu şekilde, kendi kaynaklarınızın inşasını yaptığınızdan, bu kez yaşam alanınız, bir başkası değil, kendi evinizde olacaktır.

Bu noktadan sonra ise, başladığınız yer ile, hedeflerinizi bitirdikten sonra geldiğiniz nokta arasında, anlamlı bir fark olacağına inanmaktayım.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.