Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba. Benim babamlar 4 kardeş, halamın psikolojik rahatsızlıkları var ve bunu sürekli bile isteye bize yansıtıyor. Babam ailesine karşı aşırı merhametli olduğu için halam bunu kullanıyor, şehir dışında oturuyorlar ancak her sıkıntısını bize yüklüyor. kendi eşi yardımcı olmuyor bütün sorunlarıyla babam ilgileniyor ve bu bizi çok ciddi etkiliyor. Dile getirmemiz de bir şey ifade etmiyor. Halam duygu sömürüsü yapıp kendisini acındırıyor. Sırf bu yüzden halamın o hallerini görmemek için aylarca eve gelmediğim oldu. Çok ciddi korkularım oluştu aşmaya çalışıyorum ama zorlanıyorum. Bu durumu nasıl halledebilirim lütfen yardımcı olun🤦🏻‍♀️

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Esasında içinde bulunduğunuz durumun, sizin dışında geliştiğini  ve sizi oldukça huzursuz hissettirdiğini görüyorum.

Burada gerçekten de sizin dışınızda gelişmiş olmasının vurgusu, önemli.

Çünkü, sizin elinizde olan bir şey olsaydı, bu kez değiştirmek istediğiniz davranışını analiz edip, değerlendirip, yeni bir alternatife bu durum üzerinden geçilebilirdi.

Fakat durum sizi aştığından, burada pandemi örneğini vermek isterim.


Pandemi, bizlerin isteği ve gücü dışında ortaya çıkan, hayatımızı olumsuz anlamda etkileyen bir durum haline geldi.

Burada, bu can sıkıcı ve özellikle sağlığımızın tehdit altında olduğu bu durum ile, esasında pandemiye göre konum alarak mücadele etmekteyiz.

Yani, onu değiştiremeyeceğimizden, her ne kadar hayıflansak da, bu bir amaca hizmet etmediğinden, burada biz, kendimizde bazı değişikliklere gittik.

Çünkü hala yaşamak, ve aslında mümkünse, sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyoruz.

Aramızda fiziksel mesafe koyarak, hijyene ve maskeye dikkat ederek esasında, yeni rutinler oluşturduk.


Burada da aslında, tamamen bu örnek üzerinden ilerlemenizi isterim.

Yani, esasında bu konu sizin sınırlarınızı aştığından, burada kendinize en az zararı nasıl verir ve bununla nasıl sağlıklı bir şekilde yürüyebilirsiniz, bunun değerlendirmesi önemli.

Çünkü aslında, '' Akrabalarım yüzünden oluşan aile içi problemleri nasıl çözerim?'' sorunuzun başlığının yalnızca cevabı, siz kendi davranışlarınızı değiştirerek, kendinize en uygun şekilde bu sürece dahil olmanız olacaktır.


Elbette ki aileniz adına endişeleniyor, bir şeyler yapmak istiyorsunuz.

Fakat bu durumda, sıfatınızın yalnızca evlat olduğunu unutup belki bir anne ya da terapist görevlerini üstlenirseniz, bu kez var olan gücünüzün üstünde yük yüklendiğinizden, ruhsal anlamda daha yıkıcı zedelenmelerden söz edebiliriz.


Bu yüzden de aslında, kendi adınıza, '' Benim problemim ne? Bu problemin hangi kısımlarını çözebilirim? Çözmek için neler yapabilirim? Çözemeyeceklerimi bırakıp, bunları nasıl kabule ederim?'' sorularını kendinize sorarak, aslında pandemide yaptığımız gibi, bu sıkıntıya karşı zırhınızı nasıl kuşanabileceğinizin ve hayatınızı yeniden yapılandırabileceğinizin cevabı, sizi anlamlı şekilde hareket ettirecektir.


Bu yüzden biraz inziva, öz sorgu, öz çalışma ve yeniden adapte...


Sevgilerimle..

Merhaba,


Öncelikle çekirdek aileniz dışında yaşanan sorunlar nedeni ile ailenizin olumsuz etkilendiğini görmekteyim. Bu sürece bir çözüm yolu aramanız oldukça kıymetlidir. 


Partnerler evlendikten sonra artık yeni bir aile kavramı oluşturmaya başlarlar. Ancak anne baba kardeş gibi birinci derece akrabaların varlığını yok saymak mümkün değildir. Bu kişilere yardım etmek normal olsa dahi çekirdek aileyi olumsuz etkileyecek durumlar izin verilmemesi gerekir. 


Burada babanız ile yapacağınız sağlıklı bir iletişim yapıcı bir ortam oluşturmayı sağlayabilir. "Ben dili" ile aile fertlerinin baba ile konuşması durumdan rahatsızlıklarınızı dile getirmek için bir fırsat olacaktır. " Baba seni seviyoruz. Ancak halam ile olan durum bizi üzmekte. Buna hepimizin iyi hissedebileceği bir çözüm bulamaz mıyız?" şeklinde yapıcı bir konuşma olumlu sonuçlanabilir. 


Ancak unutmamalısınız ki bu durumda ancak babanız davranışlarını değiştirmek istediğinde düzelecektir. Bu konuda sizin çabanız yetersiz kalır ise bir uzmana danışmak ve fikir almak yine sorunlarınıza çözüm olabilir.


Sevgilerle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.