Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

8 aylık bir ilişkimiz vardı hatta ailesiyle bile tanışmaya ikna etti tam 3 hafta önce ailesiyle bile tanıştım son aylarda aramızda sürekli tartısmalar oluyordu en ufak birseyimden bile bahane arıyordu kavga edince tartısinca her yerden engellemeye basladi yine bir gun engelledi bende babasıyla konustum ve daha sonrada arkadaşiyla arkadasına olanları anlattım babassınin bana söylediklerini arkadasına paylastim aramizda buyuk kavga oldu ve bitirdi bende kendimi affettirmek icin herseyi yaptim ve yanina gittim barıstıgini bir sans daha verdigini ve affetmesinin zaman alacağını söyledi o gitmeden sonra bir kac kez daha gittim yanina ve sakalastik bana bagirip cagirdi daga ssonra ben konusmak icin bilgisayarinin kapagini kapattim ve tekrar bagirip cagirdi yanina yaklasmak istedim daha da sinir oldu sonrabende cikip geldim mesj atip engelledim daha sonrra dayanamadim engeli kaldirip mesaj attim ve olanlari soyledim iste bana sen o bilgisayar kapagini kapattiktan sinra vazgectim falan dedi seni sensizde severim dedi daha oncesinde baktim ki beni ismimle kaydetmis ve normal hayatina geri donmus baska kizlarin numaralari kayitliydi normal konusmalr vardi iceriklerini tam goremedim ve bu iliskide cok alttan alan taraf oldum hep en sonsevgiliyken 1. ayimizda eski kiz arkadasi onu aldattigini soyledigi evli eski kiz arkadasiyla konustuklarini yeni ogrendim sozde arkadas olarak konusmuslar dayanmdm engeli kaldirip sordum bana kim sana ne dediyse onlara inan guven dedi ben oyle birsy ypmdm dedi ve geri engelledi ben arkadas kalalim diye burdan engellemdim dedi ama deymezmis dedi ve baktim engeli geri kaldirmis ve bu 8 ay icinde anlayisla yaklasmamin sebebi sorunlarinin olmasiydi mesleyinden atilmis olmasyfi her konuda destek olfum ve cok guvendim baba senden baskasi olmaz evlenicez diyen insan seni seviyorum diye senle yol yurumek zorunda degilim dedi ve hep evlenicez diyip cok sey yapmami istedi

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Öncelikle yazdıklarınızdan  karşı tarafla ilişki adına ciddi adımlar attıktan sonra kısa bir süre sonra ayrılık kararı aldığınızdan bahsetmişsiniz. Bu noktada karşı tarafın size ailesinin ilişkinizin devam etmesini istemediğini belirtiyor olması ilişkide karar verme süreçlerine diğer insanların da dahil olduğunun bir göstergesidir. 


Ancak bu durumda partnerlerin bir ilişkiden ne beklediği ortaya çıkmaktadır. Size göre güzel giden bir ilişki karşı tarafa aynı heyecanı yaşatmamış olabilir. Bu aşamada birlikteliğin başlaması kadar taraflardan bir tanesinin istememesi ile son bulması oldukça normal bir süreçtir. Sizin düşünce ve davranışlarınızdan hoşnut olmadığından net bir şekilde dile getirmesi sizin artık yalnızca beklemekten başka bir çareniz kalmadığını göstermektedir. 


Kendi sınırlarınızı delerek değişmek istiyorsanız ilişki adına bunu iyice değerlendirerek ne kadarını omuzlayabileceğinize karar vermelisiniz..

Yaşadığımız sorunlarda dışsal ve içsel faktörler etkili olsa dahi dışsal olanları değiştiremeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Sorunun sizden kaynaklanmadığını bilmek hatta sorundan ziyade bir tercih olduğunu anlamak önemlidir.

Bu süreçte kalbinize ve duygularınıza fırsat vererek onları anlamanız önemlidir. Kendinize yarattığınız yeni alanda eski partneriniz ile ilgili alışkanlıklardan uzaklaşarak keyifli vakit geçirdiğiniz aktivitelere odaklanarak enerjimizi olumsuzdan uzaklaştırmamız gerekmektedir.


Sevgilerle..

Yazdıklarınızı okuduğumda, yaşadıklarınızın sizi ruhsal anlamda oldukça zorladığını görmekteyim.

Fakat, ''8 ay icinde anlayisla yaklasmamin sebebi sorunlarinin olmasiydi mesleyinden atilmis olmasyfi her konuda destek olfum ve cok guvendim '' olarak yazdığınız cümleniz, dikkatimi çekti.


Öyle ki, ilişkinin başından sonuna dek aslında ilişkinin, sizin çabanız ile yürüdüğünü, yazdıklarınızın sonundaki bu cümleniz ile, anlayabilmek mümkün.


Bu noktada ise, sevginizin büyüklüğünden, her daim kendinizden verdiğinizi görüyorum.

Fakat, özveri demek, özünden vermek iken, fedakarlık demek karınızı feda etmek iken, kendinizden verirseniz, geriye sizden ne kalır?..


Bu yüzden aslında, ilişkilerde her şeyin mübah olduğunu, masumane duygulardan kaynak alsak da, esasında bu kaynak, oldukça tehlikelidir.


Bunun yerinde her ilişkide görmek istediğimiz, ''paylaşmak'' iken, aslında bu ilişkide, sizinle hakkınızı paylaşan biri olmadığını görüyorum.


Bu yüzden, bu güzel sevgi ve merhametinizi, önce kendinizle paylaşmanızı isterim.


Elbette ki bir emek sonrası, ilerlemekte güçlük çekeceksinizdir.

Fakat, emeklenmeden koşulmaz...

Sadece bu duyguları yaşar, bunlara sabrederseniz, nihayetinde de solduklarını göreceksiniz.


Arkadaş kalmak ise bu noktada aslında, içinin doldurulmadığı ve, samimiyetten uzak bir kavram olduğundan, isterim ki, geride bıraktığınız bu ilişkinin yerine, gerçek arkadaşlarınız ile iletişiminizi kuvvetlendirin.


Burada, iyi ya da kötü insan demekten ziyade, karşı tarafın sizin beklentilerinizle uyuşmayan ihtiyaçlarını ve tercihlerini görüyoruz.

Bu noktada da, elinizden geleni yaptığınızdan, artık bundan sonrasını kendiniz için yapmanızı ve, bu deneyimin sizi büyütmesine izin vermenizi isterim, sonu şifa.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.