Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhabalar aşırı derecede sinorli bir eşim var üstelik geceleri bebeğimiz ağladığında bebek için ne yapmam beni cahil olarak görüyor şöyle yapma böyle yapma kendini bişey zannediyor yok bi sıcakta niye örtüyorsun yok uyumasa görürsün yok ayağına asalla   beşinde sallama e onda sinor varsa bendede var bende sinirlenip madem.o kadar biliyorsun gel kendin yap diyorum bu sefer daha da çok sinirleniyor hakaret yağdırıyor lütfen bi çözüm bulun?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Yaşadığınız durumla ilgili olarak partnerinizin belirli durumlarda size “akıl vermesinin” ve ne yapmanız gerektiğini söylemesinin sizi rahatsız ettiğinden bahsetmişsiniz.

Bu noktada partnerinizin size yardımcı olmaktan, hissettiğiniz sorumluluklardaki yükünüzü paylaşmaktan ziyade ne yapmanız gerektiğini belirten tutum izlemesi ve bu tutumunu dile getirme biçimi öfke hissetmenizle sonuçlanabilir.

Hissettiğiniz öfkeyle birlikte verdiğiniz tepki karşı tarafla tartışma yaşamanıza sebep olabilir ve ilişkiniz bu durumdan zarar görebilir. Bu noktada karşı tarafla hissettiğiniz rahatsızlığı ben diliyle paylaşmanızın, kendisinin size yardım etmesinin her iki taraf için de olumlu sonuçları olabileceğine vurgu yapmanızın faydalı olabileceği kanaatindeyim.

Öte yandan yaşanan durumla ilgili olarak karşı tarafın tepkilerinin yapıcı bir biçimde yaklaşmaya çalıştığınız halde devam ediyor olması yaşanan sorunların süreğen hale gelmesine ve ilişkiden her iki tarafın zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle yapacağınız paylaşımla birlikte karşı tarafın farkındalığını arttırmanız, tartışmalarınızın ilişkinizi nasıl etkilediği üzerine fikir alışverişinde bulunmanız ve karşı tarafı çift terapisi seçeneğini değerlendirmeye teşvik etmeniz faydalı olabilir.

Merhaba,


Öncelikle eşinizle yaşadığınız birtakım sorunlara buradan bir çözüm aramanızın oldukça kıymetli olduğunu belirtmek isterim. 


Yaşanan bu süreçte sizin her şeyden önce bebeğinize iyi bakabilmek adına sağlıklı olmanız gerekmektedir. Ancak burada yaşanan duygusal şiddetin durumu bir davranış örüntüsü haline geldiğini görmekteyim. 

Yalnızca evlendikten sonra değil evlenmeden önce de bu durum devam etmiş. Ancak bebek dünyaya gelmesi bu durumu etkileyen önemli bir durumdur. Stres faktörünü daha da artıran bu durum çiftler de sorunlara neden olabilmektedir. 


Bu durumda bir uzmana danışmak aile terapistine gitmek mantıklı bir adım olacaktır. 


Sevgilerle.. 

Öncelikle, karşı tarafın hayatınıza girdiğiniz andan itibaren, böyle bir yapısının olduğunu ve, bunun son zamanlarda arttığını anlıyorum.

Bunun için, doğum bir stres faktörü olabileceği gibi, hayatınızda yakın zamanlarda, olup bitenlere bir göz atmanızı isterim.


Bir ilişki, evlilik adını alsın almasın, her şekilde, iki kişilik olduğundan, burada yine, iki kişiye ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim.

Çünkü, masanın bir ayağına, haddinden fazla yük binerse, bu ayak en sonunda çökecektir...


Bu yüzden aslında, değiştirebileceğimiz tek şey, kendi davranışlarımız olduğundan, bu noktada eğer eşiniz, bir sıkıntı fark eder, bunu çözmek ister ve bunun için de adım atarsa, elbette ki, karşılıklı bir değişimden söz edebiliriz.


Bu anlamda, belki ilk adım olarak, ben dilinden faydalanıp, '' seni seviyorum ve son zamanlarda gerildiğimizin farkındayım, bebeğimiz için endişelerinin olması çok doğal, benim de olduğu için, bana destek olmanı istiyorum'' gibi, sorumluluğu üstlendiğiniz, karşı tarafa suçlama ya da sorgulamayla değil, aksine yapıcı bir ifade kullanmanızla, karşı tarafı iletişime dahil edebilirsiniz.

Ayrıca, https://www.smokinli.com/blog/karantinada-muhtemelen-herkesin-yasadigi-evlilik-problemleri/ ve https://www.smokinli.com/blog/en-mutlu-ciftlerin-ortak-olarak-uyguladigi-11-aliskanlik/ yazılarına göz atmanızı isterim.


Bu noktada, karşılıklı beklentilerin somutlaştırılması ve, yazısız kuralların belirlenip, buna uyulması önemlidir.


Aksi halde bir ortaklık olmazsa, bu süreçte sizi ayakta ve sağlıklı tutabilmek adına, bireysel terapi hizmetinden faydalanıp, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi olan bir psikolog ile, duygu, düşünce ve davranışlarınızı çalışarak, sağlıklı baş etme mekanizmaları geliştirebileceğinizi belirtmek isterim.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.