Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

sağlığımla alakalı tüm testler kan değerlerim vs normal çıkıyor fakat ağır üzüntülü bir süreçten geçtim uzun bi süre sağlıklı beslenemedim uyuyamadım bunun sonucunda arada bir halsizlik basıyor aşırı terleme ve halsizlik geliyor panik atak olmuş olabilir miyim?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Esasında panik atağın, çok daha ani ve keskin belirtilerle, yoğun olarak geldiğini ve genelde beyinle, kalple, ya da solunumla ilgili kaygılı düşüncelerle var olduğunu belirtmek isterim.

Bu yüzden, bunların varlığının yanına, eğer adına beklenti anksiyetesi dediğimiz '' ya yine olursa'' gibi bir beklenti olması ve yaşam kalitesinin bozulmasıyla da, Panik Bozukluk'tan söz edebiliriz.


Fakat sizin bahsettiğiniz belirtilerin, daha çok kaygı atağı olduğunu düşünmekteyim.

Bu anlamda da, her iki tanının varlığında da izleyeceğiniz ilk adım, bir psikiyatri hekimine gidip ruhsal muayene olmalıdır.

Buradan sonra, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi olan bir psikologla,  hali hazırda size eziyet veren düşünceleri ortaya çıkararak, duygu, düşünce ve davranışlarınızı çalışarak, sağlıklı baş etme mekanizmaları geliştirebileceğinizi ve ilaçsız, kendi kendinizin terapisti olabileceğinizi belirtmek isterim.


Bu sürece bir de, '' Kaygı (Anksiyete) - Kennerley'' kitabını eklerseniz, farkındalıkla beraber, izleyeceğiniz sağlıklı adımlar da keşfedebileceksiniz; kaygı nedeni, gelişimi ve sağlıklı olarak hayatımıza dahil edebilme noktasında.


Sevgilerimle..

Merhaba,


Sorduğunuz soruya internetten ya da herhangi bir uzmana gözükmeden evet öylesiniz demek oldukça yanlış bir tavırdır. Aynı zamanda sizin semptomlarınızı internete yazarak ya da kulaktan dolma bilgiler ile kendinize tanı koymanız doğru değildir. 


Bu nedenle ivedi bir şekilde fiziki bir muayeneden geçerek daha sonrasında ise eğer bir şey çıkmaz ise psikolojik muayene gitmeniz gerekmektedir. Bunun sonunda bir uzman tanı ve tedavi ile size destek olacaktır. 


Sevgilerle.. 

Merhaba. Zihinsel sağlımızın fizyolojik sağlığımız, fizyolojik sağlımızın ise zihinsel sağlığımız üzerinde önemli ölçüde etkisi vardır. Bu nedenle yaşadıklarınızın sebebi psikolojik kökenli de olabilir fizyolojik de.  Ben eğer fiziksel muayeden geçtiyseniz ve de herhangi bir bulguya rastlanmadıysa bir de psikolojik muayeden geçmenizi tavsiye ederim. Yaşadıklarınız psikolojik kökenli olabilir. 


Yaşadıklarınızı bir bozukluk altında ele alabilmek için dediğim gibi önce fiziksel muayene daha sonraysa bir psikolojik muayeneden geçerek sizden alınacak detaylı öyküye göre sonuca varmak gerekir.


Eğer bir profesyonele başvurursanız gerekli tanı ve tedavi sürecini sizin için düzenleyecektir. 

İlaç tedavisi ve psikolojik terapi kaygı bozukluğunun tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

İlaç tedavisi ile beraber kaygı oluşturan düşünce şemalarının değiştirilmesine yönelik

terapiye de başvurulabilir.

Bilişsel davranışsal terapi, kaygı bozukluklarının tedavisi amacıyla başvurulan teknikler arasında oldukça etkili bir terapi şeklidir.

Bilişsel davranışçı terapi, kişilerde anksiyeteye sebep olan düşüncelerin köküne inmeyi ve sorunun çözümü için farklı davranış alışkanlıkları edindirmeyi sağlamaktadır.

Size en uygun psikolojik tedavi şekli için bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederim. 

Cevap yazmak için giriş yapınız.