Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

merhabalar smokinli umarım keyfiniz yerindedir benim bir sorum olacaktı.Tabiki insanın kendi kendine teşhis koyması yanlıştır belki ama bu konuda nerdeyse çoğu sosyal fobi özelliklerine uyuyorum ve 2-3 yıldır çok fazlalaştı kalabalık ve yeni girdiğim bir ortamda olduğumdan daha farkı bir insana bürünüyorum utangaç içine kapalık sessiz bir insan oluyorum ve bu kalıptan çıkamıyorum konuşan insanlara hayretle bakıyorum neden bu kadar utanıyorum bilmiyorum ama mesela diyelim tanımadığım insanların olduğu hatta benimde kimliğimin gizli olduğu sanal uygulamalarda bile çok fazla utanıp konuşamıyorum arkdaş bile edinemiyorum bazen ve bu sosyal fobi benim hayatımı kötü yönde çok etkilemeye başladı.Kalabalık yerde özgüvenle ve rahat hareket eden konuşan kendini anlatan insanlara imreniyorum. ben neden bu kadar içime kapanığım yeni insanlarla tanışmak benim için işkence sizce ne yapmalıyım psikoloğa gitmeyi düşünyorum

0
0

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Öncelikle normal hayatta herkesin yaşadığı ortak problemlerden dolayı sıkıntı yaşamakta olduğunuzu görüyorum. 


Ancak bu durumda sizinki baş etme yöntemleriniz ile halledilemeyecek seviyeye geldiğinde birtakım ciddi problemler için sinyal olabilmektedir. Sosyal fobi demek doğru olmayacaktır. Sosyal fobi semptomlarına sahip olabilirsiniz ancak bu durumu ancak bir uzman tarafından netleştiğinde söyleyebiliriz. 


Yeni biri ile tanışma durumunda özgüven eksikliğinde ise görmezden gelerek üzerine gitmelisiniz. Bu durum kendinizi değersizleştirerek kendiniz ile ilgili doğru olmayan olumsuz düşünceler geliştirmenize neden olabilmektedir. 


Bu durumda öncelikli olarak bir uzmana gitmek şikayetlerimizi onunla paylaşmak doğru olacaktır. Daha sonrasında gerekli tanı ve tedavi ile ancak yolunuzu çizebilirsiniz. 


Sevgilerle..

Öncelikle yazdıklarınızı okuduğumda, kendinize tanı koymaktan ziyade, sıkıntınızın çözümü için en doğru yolu aramaya çalıştığınızı görmekteyim.


Öyle ki, Sosyal Anksiyete Bozukluğu, esasında geleceğe yönelik tehdit algısını içeren kaygı duygusunun, haddinden fazla olması ve de, bu duygunun ''yalnızca'' sosyal ortamlarda ortaya çıkıp, kişinin yaşam kalitesini düşürmesi anlamına gelmektedir.


Bu noktada, şikayetin özeti, kişinin aklından, ''rezil olacağım, unutmayacaklar'' gibi düşüncelerin geçmesi, bu düşüncelerin kaygı duygusunu çıkarması, bu duygununsa bedende sıcak basması, kalp çarpıntısı, titreme gibi belirtilere sebep olmasıdır.

Tam da bu esnada, davranışlar eğer bu ortamlardan kaçma ve kaçınma şeklinde ilerlerse, esasında sıkıntı da, burada pekişecektir.


Tedavisi içinse, önceliğinizin sağlıklı bir tanı almak adına bir psikiyatrist hekimden ruhsal muayene olmasını isterim.

Sonrasında ise, ilaca gerek kalmaksızın, bu duygu, düşünce ve davranışları çalışma imkanı veren, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi olan bir psikolog ile bir araya gelerek, bu sürecin üstesinden gelebilir, sağlıklı baş etme stratejileri geliştirerek, yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.


Ayrıca faydalanmanız adına ise, '' Sosyal Fobi - Görünen ve Görünmeyen Yönleri -Burkovik'' kitabını edinebilirsiniz.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.