Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

2 yillik beni cok seven sevgilim onun sevgisinden kaynaklı rahat davrandım surekli hatalar yaptim 2 yil sonunda bitirdi iliskiyi aklimin eski erkek arkadaşımda oldugunu düşünerek bitirdi cunku hareketlerim takmadigim için oyle yansidi ona. Tekrar konustuk barisir gibi oluyoruz olmuyo sürekli görüştük tatile ciktik ama yok olmuyo barismiyo sevgimi artik belli ediyorum ama bi türlü barismiyo hayatinda bi kiz olduğunu dusunmuyorum çünkü sürekli takip ediyorum ayriyiz sosyal hesap kullanmama da izin vermiyor bana bitti diyo tamam diyorum hesap acinca da sen busun diyo hemen hesap actin gerçek yüzünü gordum diyo geri kapatıyorum yine ayni mod buluşunca beni özlediğini soyluyo biseyler yasamadan da duramıyoruz hayir bile diyemiyorum bu konu da nasıl davranacam onu da bilemiyorum bi bakıyorum sevgimden emin konusuyor bazende emin deil gibi cevapla veriyo mesajlarima gec cevap verdi konusmak istemiyosan konusmayalim dedim oda tamam yazma dedi yazmadim daha herseyimi sil dedim tamam dedi ama silmiyo twitter da hikayeme gizlice bakiyo sonra numaramı silmiyo amaci ne artık cok yoruldum ne yapmak istiyor anlayamiyorum

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Yaşadığınız durumda karşı tarafla ilişkinizde son derece karmaşık durumlar yaşadığınızı belirtmeliyim. Bu noktada aranızdaki iletişimsizlik durumu, karşı tarafın sizin davranışlarınızı farklı yorumlamış olması ve aranızdaki ayrılma-barışma döngüsünün varlığı yaşadıklarınızı daha karmaşık hale getiriyor olabilir. 


İlişki içerisinde karşı tarafın tutarsız davranışlarının olması geleceğe yönelik belirsizlik hissetmenizle birlikte kaygı hissetmenize ve yaşanan durumda ne yapacağınızı bilememenizle sonuçlanabilir. 


Karşı tarafla aranızdaki problemlere kalıcı bir çözüm bulamıyor olmanız ve yaşanan problemlerin sıklıkla yeniden gündeme geliyor olması her iki tarafın da zarar görmesine ve yaşanılan durumda ilişkinin sağlıklı bir biçimde sürdürülememesine neden olabilir. 


Sağlıklı bir biçimde sürdürülmeyen bir ilişkide zarar görmenizin yanı sıra kendinizi yıpranmış hissedebilirsiniz. Öte yandan karşı tarafın ayrılık sürecinizde ya da ilişki içerisinde kişisel alanınızı ihlal ederek size bazı durumları “yasaklamasının” kabul edilebilir bir durum olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. 


Karşı tarafla ayrılık sürecinizde karşı tarafın hayatında birinin olmadığını düşündüğünüzü belirtmişsiniz. Bu noktada ayrılık sürecinizde karşı tarafın hayatına odaklanmaktan ziyade kendi hayatınıza odaklanmanızın faydalı olabileceği kanaatindeyim.


Karşı tarafın davranışlarındaki amacına yönelik tahminlerde bulunmak yerine kendi hayatınıza odaklanmanız, zorunlu durumlar dışında karşı tarafla iletişiminizi tamamen sonlandırmanız ayrılık sürecinin kabullenilmesi açısından faydalı olabilir. 


Öte yandan bu süreçte kendinize zaman tanımanız ve yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi sosyal çevrenizle paylaşmanız yaşadıklarınızı anlamlandırmaya çalışmanız açısından faydalı olabilir. 

Merhaba, 


Yazdıklarınızı okuduğumda partneriniz ile ciddi bir kısır döngü içinde olduğunuzu görmekteyim. Bu durumda ihtiyacınızın kocamam bir netlik olduğunu görmekteyim. 

Bu belirsiz durumu ise yine sizin sebep olduğunuz ortadadır. 


İlişki başlaması ile dengeler sizin elinizdeyken tavırlarınız ile bu durumu tam tersine çevirdiğinizi görmekteyim. Zamanla artan sevginiz partneriniz tarafından kullanılmaya başlamış gibi hissediyorsunuz ve eminim bu süreç sizin için çok yorucu bir hal almaya başlamış. 


Bir deftere bu ilişkinin sizin açınızdan olumlu ve olumsuz taraflarını yazarak somu bir şekilde görmeniz daha mantıklı kararlar almanızı ve ilişkinizin seyrinin değişmesine netlik kazanmasına yardımcı olacaktır. 


Sevgilerle..

Yazdıklarınızdan, yaşadığınız durumlardan dolayı, yorgun düştüğünüzü anlamak mümkün.

Fakat, ilişkinin henüz başında aslında, ''2 yillik beni cok seven sevgilim onun sevgisinden kaynaklı rahat davrandım surekli hatalar yaptim 2 yil sonunda bitirdi iliskiyi aklimin eski erkek arkadaşımda oldugunu düşünerek bitirdi cunku hareketlerim takmadigim için oyle yansidi ona. '' cümlelerinizde, bir temel oluştuğunu anlamak mümkün.


Esasında niyetinizin, masumane olduğu, eskileri telafiye gitmek istediğiniz açık.

Fakat, geçen bu süre içerisinde karşı taraf, süreci de biriktirerek ilerlediğinden, var olan nokta artık, bir döngüden ibaret hale gelmiş.


Bu noktada, karşı taraf radikal bir değişime gitmezse esasında, hemen hemen tablonun bu şekilde olacağını söylemek yerinde olacaktır.

Elbette ki, bir sıkıntı olduğunu fark eder, bunun için adım atarsa, bir değişimden de söz edebiliriz.

Aksi halde, değiştirebileceğimiz tek şey, kendi davranışlarımız olduğundan, burada da oklar size çevrilmektedir.


Bu anlamda öncelikle, https://www.smokinli.com/blog/iliskilerde-guven-neden-onemlidir/ yazısına bir göz atmanızı isterim.


Sonrasında kendinize, ''Bu ilişkiden beklentim ne? Kendimden beklentim ne? Bunların hangileri gerçekleştirilebilir? Gerçekleşmeyenleri kabul edebilir miyim, evetse nasıl?'' şeklindeki soruları kendinize sormanızı, hatta bir kağıda yazmanızı isterim.

Bu şekilde, kendi ihtiyaç ve niyetinizi görebiliyor olacağınızdan, atmak istediğiniz adımın yönünü de, belirleyebilir olacaksınız.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.