Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

23 yaşındayım. 4-5 senelik uzak mesafeli ilişkimi bitirdim. Ona güvensem de bana saygısızlık(küfür) edebiliyordu sinirlenince. Diğer anlarda bana uyumlu davranmaya çalışan  ve her zaman sevdiğini söyleyen biriydi. İçi dışı genelde birdi. Duygularını olduğu gibi yansıtırdı. İlk sevgilimdi. Onla ayrılma noktasında hayatıma başkası girdi. O da uzak mesafe ilişkisi.


Ama onunla iyi anlaşıyoruz, ilgili, gözüme bakarak bile beni anlayabiliyor. Uzunca sohbet edebiliyorum her konuda. Ve becerikli, Zeki biri. İstediğim gibi biri. Ama düşünerek hareket ediyor. Tepkilerini en saf haliyle göstermiyor eski sevgilim gibi. Ama neden aklım eski kişiye gidiyor? Doğru kişiye nasıl karar vericem. İlişkilerde güvensiz, kıskanç biriyim de. En önem verdiğim konu saygı. Bunu eski sevgilimde görmeyince tüm iyi şeyler yerle bir oluyordu. Kendimi körü hissediyordum. Yeni kişide de görünce acaba sadece buna göre mi değerlendiriyorum? Benim için doğru kişi kim?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
1 Cevap

Esasında, sizin için en doğru kişi, sizin bir ilişkiden, hayattan 'ihtiyaç ve beklentilerinize' cevap veren kişidir. Yani, örneğin eski sevgilinizdeki küfürlü ve kırıcı konuşmaları, bir başkası görmezden gelebilirken, sizin görmezden gelememeniz, bir ilişkideki, değer algınızı ve beklentinizi ortaya koymakta. Bu da oldukça anlamlı aslında, çünkü sizin, kendinizi tanıdığınızı gösteriyor. Şu anda sadece, aslında güzel bir ilişkiye sahip olduğunuzu biliyorsunuz, fakat, bir şekilde eski hatalara düşmemek ve bir şekilde zamanınızı boşa harcamamak adına, 'en iyisi' olmuş olsun istiyorsunuz. Bunu test etmenin yolu da, bir önceki deneyiminiz olana, yani eski sevgilinizi gösteriyor. Fakat, bu kıyas, sizi yalnızca mutsuz edecektir. Çünkü, uzaktan baktığınızda aslında, eski sevgilinizin bambaşka bir insan, şu anki sevgilinizin de bambaşka bir insan olduğunu göreceksiniz. Öyle ki, her bir ilişkiyi yaşarkenki 'siz' bile, birbirinizden farklısınız. Bundan dolayı aslında, ' daha iyi iyinin düşmanıdır' lafından yola çıkarak; sizin için dengenin, huzurun, konuşabilmenin ve güzel vakit geçirebilmenin önemli olduğunu görüyorum. Esasında bu yeni ilişkinizde de bunu elde ettiğinizi biliyor, yalnızca bir onay istiyorsunuz. Bu noktada da şunu belirtmek isterim ki, radikal kararlar olan ayrılık ve yeniden bir ilişkiye başlama adımlarını, tek başınıza sağlamanız aslında hem gücünüzü, hem de kendi isteklerinizden, beklentilerinizden ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkarak aldığınızı gösteriyor, ki, bu da en sağlıklı karar. Son olarak, karşı tarafın temkinli davrandığından bahsetmişsiniz; esasında, dengenin olduğu yerde, muhakkak mantık da vardır. Bu anlamlıdır, uzun vadeli ilişkilerde görmek istediğimiz bir başlıktır. Çünkü, çok yoğun duygular esnasında verilen kararlar, genelde zarar ile sonuçlanacağından, uzun ömürlü bir ilişkide, sevginin yanında denge de aranılan bir durumdur. Bundan dolayı, esas kıyasınızı, kendi içinizde yapın isterim. Bugün, düne göre daha huzurlu musunuz? Bugün, düne göre kendiniz için, hayatınızın alanları adına anlamlı minik de olsa bir adım attınız mı? Sorularınızı bunlara çevirirseniz, ilişkilerinizin de hayatın da su gibi akıp gittiğini, var olan gücünüzle zaten, bir durum olursa bunu şekillendirebileceğinizi göreceksiniz. Sevgiler

Cevap yazmak için giriş yapınız.