Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba 8 aylık bir ilişkim var ve birbirimizi seviyoruz yanındayken iyi hissediyorum beni önemsiyor vs vs 

Ama sevgilim sex yapalım istiyor düşüneceğimi söyledim ve düşündüm bu benim yetiştirilme tarzıma inancıma değerlerime uymuyor bunu yaparsam kendimi kötü hissedeceğim üstelik hazır da değilim ama bunu ona kırmadan anlatmak istiyorum anlayacağını da düşünüyorum ama onu kırmadan suçlamadan onun da ihtiyaçlarını anladığımı belirterek nasıl konuşabilirim?

Eğer ki anlayışlı yaklaşmazsa ne yapmalıyım ?

Ya da hiç bir şey söylemeden ayrılmak daha mı mantıklı?

Şimdiden teşekkür ederim 🌼

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Öncelikle, ''düşündüm bu benim yetiştirilme tarzıma inancıma değerlerime uymuyor bunu yaparsam kendimi kötü hissedeceğim üstelik hazır da değilim'' cümlelerinizle aslında, farkındalığınızın ve bilincinizin ne denli yüksel olduğunu görüyorum.


Öyle ki, bir karar vermeden evvel, kendi isteklerimizi, ihtiyaçlarımızı ve beklentilerimizi gözetmemiz, bizleri kendimiz için en sağlıklı adıma götürecektir.

Bu yüzden özellikle de cinsellik gibi bir konuda, kesinlikle hazır oluşluğu ve saygıyı, görmek isteriz.


Bunların olmadığı yerde esasında, sağlıklı ve anlamlı bir deneyimden söz etmek, pek de mümkün olmamaktadır.


Bu yüzden bunun ifadesi olarak, ben dilinden faydalanıp '' seni seviyorum ve senle olan ilişkimden de mutluyum, elbette seninle bir şeyler paylaşmayı ben de istiyorum fakat, değerlerim evlilik sonrası bunun uygun olduğunu söylediğinden, kendimi bu raddede hazır hissetmiyorum, buna saygı duyacağını biliyorum ve ilişkimizi nasıl daha keyifli hale getirebileceğimizi konuşmak istiyorum'' gibi aslında sıkıntınızın yapıcı ifadesi ile, karşı tarafa bir de açık uçlu bir soru yöneltince, karşı taraf da iletişime, dahil olabilecektir.


Burada alacağınız cevabın, sizin tatmin etme noktasında da, karar verebileceğinize inanmaktayım.


Sevgilerimle..

Yaşadığınız durumla ilgili olarak cinsel ilişkiye dair ilişki içerisinde tarafların farklı görüşlere, tutumlara ve beklentilere sahip olabileceğini belirtmeliyim. Karşı tarafın cinsel ilişki yaşamaya dair bir isteği, beklentisi olması ve bu beklentisini sizinle paylaşması ilişkinizde açık yüreklilikle paylaşımda bulunabildiğinize işaret ediyor.


Partnerinizin bu şekilde bir isteğini dile getirebiliyor olması aranızdaki yakınlık, samimiyet, paylaşım ve güvenin sağlıklı bir biçimde gelişmiş olmasıyla ilişkili olabilir. Bu noktada karşı tarafın isteklerini ve beklentilerini anlayabildiğiniz gibi durumu değerlendirdiğinizde verdiğiniz kararı partnerinizin aynı şekilde anlamasını beklemeniz de son derece normal.


Bu noktada karşı tarafla duruma dair düşüncelerinizi açık bir biçimde paylaşmanız, karar verme sürecinizde nelerin etkili olduğunu belirtmeniz faydalı olabilir. Yapacağınız paylaşımla birlikte partneriniz kararınıza saygı göstererek bu durumu anlayışla karşılayabilir ve anlaşılmış hissedebilirsiniz.


Ancak olası bir anlayışlı karşılamama durumunda da kendinizi bu duruma mecbur hissetmemeniz gerektiğini, ortada verilen bir karar olduğunu ve cinsel ilişki konusunda her iki tarafın görüşünün eşit şekilde önemli olduğunu kendinize hatırlatmalısınız.


Partnerinizin bu duruma dair isteği bile sizin açınızdan kabul edilebilir bir durum değilse ayrılık kararını gözden geçirmeniz faydalı olabilir ancak partnerinizin anlayışlı yaklaşmamasından çekinerek ayrılık kararı almanız partnerinizin bu isteği dile getirdiği için suçluluk hissetmesine neden olabilir. Olası bir anlayışlı yaklaşmama durumunda ilişkinizin geleceğine dair alternatif seçenekleri değerlendirebileceğinizi ve istemediğiniz bir deneyimi yaşamak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatmanız faydalı olabilir.


Merhaba, içinde bulunduğumuz kültürel faktörler, yetiştiğimiz çevre, inançlarınız cinselliğe karşı bakış açımızın oluşmasında oldukça önemli etkenlerdir.

Bu nedenle cinselliğe hazır olup olmadığınıza karar vermeden önce kişisel değerlerinizi ve inançlarınızı gözetmeniz oldukça önemlidir.


Siz de bunların neticesinde ne isteyip istemediğinizi anlamlandırarak bir sonuca varmışsınız. Kendi değerleriniz ve inançlarınız doğrultusunda vardığınız bu kararı partnerinizle açık ve net bir şekilde konuşabilmelisiniz.

İlişkinizin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için açık olarak birbirinizin beklentilerini biliyor ve anlıyor olmanız önemli. O nedenle ilişki içindeki sınırlarınızı, cinselliğe olan yaklaşımınızı belirleyerek bunu açık bir dille partnerinizle paylaşmanızı tavsiye ederim. 

Bu şekilde karşılıklı beklentileriniz karşısında nasıl hareket edebileceğinizi beraber belirleyebilirsiniz. 

Merhaba, 


Öncelikle cinsellik bir ihtiyaçtır ya da değildir gibi bir yorum yapmak doğru değildir. 


Bir değerlendirme yapabilmek adına “ihtiyaç nedir” öncelikle bunu tanımlamak gerekmektedir.  


Bir organizmanın sağlıklı yaşayabilmesi için olması gereken şeydir. Buradaki dikkat edilmesi gereken şey yaşamak için değil sağlıklı bir yaşamak için ibaresidir. Maslow’un ihtiyaçlar piramidine bakıldığında ise cinsellik başarı ihtiyacından daha önce gelmektedir. Sağlıklı yaşanmasında bireyin mutlu olmasını da baz alırsak cinsellik kişinin mutluluk seviyesini arttırıcı bir unsurdur. 


Ancak bu durumda partneriniz ile yaşayamaya hazır hissetmediğimizde ihtiyaç dahi olsa karşılanması ne kadar doğrudur? Önlemli olanın buna verdiğiniz cevaptır. Eğer ihtiyaç ise bunu erkek kadın olarak kısıtlamak doğru değildir. Maslow piramidinde bir cinsiyet ayrımı yoktur. Ancak toplumsal baskı yalnızca bu konuda kadınlar üstendir ve aileler de buna yönelik yetiştirmektedir. 


Kesin net ayrılık gibi bir karar almadan partneriniz ile bunu sağlıklı bir iletişim alanında konuşmak daha sonrasında verilen tepkileri gözlemlemek ve değerlendirmek daha doğru olacaktır. 


Tüm bu sorulara verdiğiniz cevap size bir yol göstererek doğruyu değerlendirmenizi sağlayacaktır. 


Sevgilerle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.