Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Eski erkek arkadasimin annesi vefat etti bu surecte elimden geleni yaptim insani gorevim gibi ve annesi vefat etmeden once vucudumu kullanmak istedigini soyledi bana ve hayir dedigimde eskiden de bu tur seyler yapiyoduk sevgili olmadan dedi. Ben konusmayi bitiricektim fakat annesi vefat edince birsey yapamadim ve cenazede yaninda oldum. Simdi benim aklim cok karisik onun acisi varken o dedigi seyi hatirlatmak bencilce olur mu diye dusunuyorum ote yandan kendimi hissettigim durum bana yapilan saygisizlik. Sizce ne yapmaliyim 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Merhaba. İnsanın ebeveynlerinden birini kaybetmesi dayanması çok güç bir acı, süreç. Siz ne olursa olsun bu süreçte yanında olarak güzel bir şey yapmışsınız ve bu sizin vefalı bir insan olduğunuz anlamına gelir bence. Kendinizi kötü hissediyorsanız evet acı bir süreç ama sürekli yanında olmak (fiziken, manevi) zorunda hissetmeyin kendinizi. Bir şey yapmak istiyorsanız arada bir iyi olup olmadığını sormak benim fikrimce yeterli. Bu konuyu şu an açmanızın karşı taraf için iyi olmayacağını düşünüyorum açıkçası. Çünkü ciddi bir yas sürecinde. Siz kendinizi rahatlatmak istiyorsunuz çok haklı olarak ama bunu kişi yas sürecini biraz olsun atlatmaya başlamadan konuşmanız karşı tarafın size sinirlenmesine (“Ben ne yaşıyorum, sen neyden bahsediyorsun?! gibi) ve sizi kırmasına sebep olabilir. Bir süre bekleyip kişi kendini biraz olsun iyi hissetmeye başladığında size bir adım atarsa düşündüklerinizi söylemeniz daha uygun olabilir bence. Tabi ki sizin kararınız. İyi günler dilerim. :)

Ortada bir kayıp olduğundan ve bu kaybın bir anne olmasından kaynaklı, bu süreç sindirilene kadar diğer konuların biraz askıda kalabileceğini düşünmekteyim. Eğer konuyu tekrar açacak olursa, suçlamadan sorgulamadan, sakin ve samimi bir ifadeyle içinizden geçenleri söylemenizi isterim. En nihayetinde cinsellik ilişkinin bir parçası olsa da bütünü değil ve tamamen karşılıklı saygıyı gerektiren bir konu. Karşılıklı saygıda buluşabiliyorsanız ne ala, buluşamıyorsanız da huzursuz olduğunuz bir ilişki dinamiği içerisinde olmanızı istemem. Sevgiler..

Merhaba, ölüm kayıpların en somut ve en acı olanıdır. Önemli bir kayıp yaşayan kişi, hayatını yeniden organize edip kurmadan önce, daha düne kadar hayatında çok önemli yer tutan ama şimdi kaybolan kişiyle vedalaşmak, hayatın ağırlığı karşısında yeniden soluklanmak ve kimi zaman çok zor olan gerçekleri sindirmek için yas tutmaya ihtiyaç duyar. Böyle bir dönemden geçiyorken tabi ki kişinin öncelikleri de buna göre olacaktır. Sizin de bu insanın yanında olmanız, ona destek vermeniz güzel fakat yaşadığınız kırgınlığı dile getirmek için yaşanan bu koşullardan dolayı biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Şu an bunun için iyi bir zamanla değil gibi gözüküyor.

İnsanın kaldırabileceği yükler arasında en zor olanların başında ebeveyninin kaybetmek olduğunu düşünüyorum ve partneriniz şu anda dayanılması güç bir durum yaşıyor. Bu süreçte sadece annesini kaybetmenin verdiği acıyla savaşmıyor. Ebeveynlerden birinin kaybedilmesiyle birlikte aile düzeninin yeniden kurulması onsuz bir hayata adapte olunması gerekiyor ve aynı zamanda bu sancılı süreçle de başa çıkması gerekiyor. İlişkinizde yaşadığınız problemden dolayı böyle hissetmeniz çok normal ancak şu anda bu konuları açmanız partneriniz açısından anlamsız ve önemsiz görülebilir. Bu durum sizi üzebilir ancak onun şu anda hayatında daha önem taşıyan sorunlarının olduğunu unutmamak gerekir. Sorunlarınızı açmadan önce biraz zaman geçmesine izin vermenizin daha iyi olacağını düşünüyorum. Partneriniz kendini daha iyi hissetmeye başladığında sorunlarınızı ifade edebilirsiniz.

Cevap yazmak için giriş yapınız.