Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhabalar. Henüz çok çok yeni olan bir ilişkim var. Onunla zaman geçirmekten sohbet etmekten keyif alıyorum. Yanında güven duyduğum kendimi iyi hissettiğim biri. Tabi bunlar ilk izlenimlerim. Aynı şehirde çalışıyoruz. Tabi bu aynı şehir ikimizin ailesine de çok uzak. İlk duygu yoğunluğunun verdiği güçle bir buçuk iki ay sonra ailemle tanıştırmak düşüncesine kapıldım. Sonra neden bu kadar paldır küldür gidiyorum bir dursam mı acaba diye düşündüm. Ailemle tanıştırdığım iki kişi oldu daha önce ve kendimi onlara mahcup hissediyorum. Şimdi bu kişiyle de ilgili bir hayal kırıklığı yaşarsam kendimi kötü hissederim. Hem aileme hem kendime karşı. Bir yandan sevmeye başladığım bir insan evet bu adamla ilerisi düşünülebilir diyorum ama bir yandan da evlilik düşüncesi korkutuyor beni hala. Bir yandan diyorum ki geleceği düşünüp de bugünün tadını kaçırma tanımaya çalış sadece akışına bırak. Diğer yandan da aklım nasıl evlilik kararı vereceğim kısmına takılıyor. Bir insanı nasıl tanımam gerekiyor ben onu da bilmiyorum galiba. Kafam çok karışık. Yazımın dağınıklığından da anlaşılır sanırım bu 🙈Bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim. 😊 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
1 Cevap

Öncelikli olarak buradaki hikayenin, ''aileye ikna ettirmek'' olmadığını belirtmek isterim.


Aksine, sizin kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda, evlilik gibi bir beklentiniz vardır.

''lk duygu yoğunluğunun verdiği güçle bir buçuk iki ay sonra ailemle tanıştırmak düşüncesine kapıldım.'' cümleniz ise, tamamen bu süreci açıklamaktadır.

Yani, adına ''duygusal sel baskını'' dediğimiz kavram gerçekleşip, duygularınızı yoğun yaşamanıza neden olmuştur.

Bu duyguyla hareket ettikten sonra ise, sel dindiğinde, mantık devreye girmiştir.

Ve karşınıza, ''Şimdi bu kişiyle de ilgili bir hayal kırıklığı yaşarsam kendimi kötü hissederim. Hem aileme hem kendime karşı'' düşünceleriniz devreye girmiştir.


Burada ihtiyacınız olan ise, henüz çok yeni olan bu ilişkinin, ''sevgililik'' evresinde kalmasıdır.

Çünkü bu ilişkiyi evliliğe vardırmayı her istediğinizde, aslında bu kişinin iyi bir eş ya da baba olmasından ötürü, şu an için pek doğal endişeleriniz olduğundan, siz kendinizi bu kişiye ikna etmeye çalışır bir hale gelmektesiniz.


Bu yüzden, ikna bir yana, şu an sevgililikte ve yani, ''akışta'' kalmanız gerekmektedir.

Bir sonraki adıma zorlamadan, anda kalarak anı anlamlandırırsanız, bu ilişki ve bu ilişkideki kendiniz ile ilgili daha gerçekçi cevaplarınız olduğundan, hangi adımın ne zaman atılması gerektiğini de, ''kendiliğinden'' biliyor olacaksınız.


Burada ihtiyacınız, '' olayların kendiliğinden'' gelişmesidir.

Kendinize bu şansı verin isterim.


Sevgilerimle...

Cevap yazmak için giriş yapınız.