Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

5 buçuk yıldır uzaktan ilişkim var ilişkimiz için ciddi adım attık ailelerimiz ile tanıştık fakat 7 ay önce ailevi bir sorun yaşadı fakat bunu aşamıyor ona artık evlenmek istediğimi anne olmak istediğimi ne yaşanırsa yaşasın hayatın devam ettiğini dile getirdim karşılığında ise bencilsin yanıtını aldım fakat bencil olmadığımı sadece artık sıkılıp yorulduğumu çünkü sürekli birşeyleri bahane ettiğini eğer artık evlilik olmayacaksa kendi yoluma bakacağımı bu yıl evlenmesek bile en azından aile arası nişan istediğimi belirttim.. O ise bana ailevi (kız kardeşinin evden kaçması) sorununu halletmeden nişan dahi yapamayacağını söyledi..
Fakat hayat devam ediyor kız kardeşi mutlu hayatını yaşıyor ben geleceğimi onun kız kardeşi üzerine şekillendirmek istemiyorum ben onu beklemek istemiyorum zaten neden bekleyim ki kaçtı gitti ve mutlu.. Sİzce evlenmemek için bahane mi öne sürüyor en azından sadece nişanlanmak istemiştim aile arasında çünkü insan sevdiğini daima yanında ister ki uzaktan bir ilişkisi varsa..

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Merhaba,


Öncelikle partnerinizin evlilik düşünmemesi ile ilişkinizin ciddiyetini sorguladığınızı görmekteyim. 


Evlilik maddi manevi kişilere yeni sorumluluklar yükleyen ciddi bir meseledir. Partnerlerin ikisinin de istediği zaman gerçekleşmesi kıymetlidir. Diğer türlü sağlamlılığından şüphe duyulabilir çiftler yeni kazanılan rollere uyum gösteremeyebilir. 


Ancak burada belirttiğiniz " Artık evlilik olmayacaksa kendi yoluma bakacağımı bu yıl evlenmesek bile en azından aile arası nişan istediğimi belirttim.. " aslında bunun bir kıstas olarak aldığınızı göstermektedir.  Çiftler yalnızca biribirni sevmediği ya da ciddi düşünmediği için değil hazır olmadığı için de evlenmek istemeyebilir. 


Bu durumda bu sebeple söylemiş gibi bir yorum yapmak doğru olmayacaktır. Sizin duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde anlamlandırmanız önemlidir. İlişkinizden beklentinizi belirleyerek bu aşamada devam etmesine olan isteğinizi ölçebilirsiniz. Kendi duygularınızı anladıktan sonra ise partnerinize sağlıklı bir iletişimde neden böyle düşündüğünü sorarak onu da anlayabilirsiniz. 

Yaşadığınız anın kıymetini bilerek zamana bırakmak bugünün keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır..


Sevgilerle..

Canim seni o kadar iyi anlıyorum ki, psikolog farkettiysen en sonda cesaretten bahsetmiş,yani erkek arkadaşın bu yola girmemek için direniyorsa ayrıl gitsin, bak bakim o zaman neler oluyo.bunu sana 3 ay önce nişanlısını terk etmiş bir kız söylüyor. Hep bir bahane hep bir bahane , kiz kardeşinden sanane yahuu ,ayrica maddi sorunları falan varsa da hiç acıma evlenmek isteyen napar needer borca girer yine de sevdiği kızla aynı evde yaşamanın hayalini kurar ve icraate gecer, bir erkek isterse dünyalara yakar,bunu unutma,ya senle evlenmeyi istemiyor ya da seni seviyor pasif bi erkek karakterinde sorumluluk almaktan korkuyor. Her ikiside büyük sorun !benim nisanlim 6bin lira maaş alıyor dugun yapmaya borca girmeye korkuyordu sen düşün.ama benim için sorsan ölür dünyayı yakar ,sana son tavsiye kardeşim, BI ERKEGIN SOZLERINE DEGIL,YAPTIKLARINA BAK.. bisi yapmiosa hemen hayatından çıkar

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Sanırım sizde birşeylerden sıkılmış ve yorulmuş bir şekilde artık bırakmışsınız..Peki özel değilse sonuç ne oldu yani şu anda size yaklaşımı? 16 Mayıs 2021 17:58

Hlybck

Hlybck

Ayrılığın ilk günü, haftaları falan sürekli aradi,ulaşmaya calisti,ama engeli yediği için başarılı olamadı. Kararım net çünkü 16 Mayıs 2021 18:32

Yazdıklarınızı okuduğumda, esasında ne denli farkındalığınızın yüksek olduğunu, ve de artık bir karar raddesine geldiğinizi görmek mümkün.


Söz ettiğiniz gibi karşı tarafın gerçekçi bir sıkıntısı olduğunu görmekteyim.

Öyle ki, aile dinamiklerini, bu olaya atfettiği anlamı, genel anlamda bir problem ile başa çıkabilme gücünü bilememekle beraber, esasında bu durumun şekillenmesi için de, karşı tarafa niyetinizi sağlıklı bir şekilde ifade ettiğinizi anlıyorum.


Pek tabii, sağlıklı olan hayatın ucundan tutup, bahşedilen yaşamın tadını çıkarmaktır.

Fakat, gerçekten de içsel ve dışsal birçok faktörden ötürü, karşı tarafın ruh halinin, pek sağlıklı seyretmediğini görmekteyiz.


Yani, 6 ve 9 misali, esasında burada haklılıktan ziyade, siz baktığınız taraftan 6, karşı taraf ise 9 u görmektedir.


Böyle olunca haklılıktan ziyade, karşılıklı ihtiyaçların ve beklentilerin çatıştığını söylemek, yerinde olacaktır.


Bu anlamda, karşı tarafa istek ve beklentilerinizi, somut bir şekilde, ben dili ile ifade ettiğinizi gördüğümden ve de, karşı taraf herhangi bir davranış değişikliğine gitmediğinden, burada oklar, size çevrilmektedir.


Bizler, yalnızca kendi davranışlarımız üzerinde değişim gösterebileceğimizden, bu karar aşamasını somutlaştırmanızdan, fayda göreceksinizdir.


Bunun içinse, ''Bu ilişkiden beklentilerim neler? Hangileri karşılanıyor? Karşılananları ve karşılanmayanları bir ömür kabul edebilir miyim? 1 sene sonra kendimi bu ilişkide nerede görüyorum? Gördüğüm tablodan memnun değilsem, bugün kendimde ve hayatımda neleri değiştirmem gerek?'' sorularını bir kağıda yazıp cevaplanmanızın, size yol aldıracağına inandığımı belirtmek isterim.


Öyle ki, anlık bir duygu yerine, üzerine düşünülmüş, anlamlandırılmış gerçekleriniz ve ihtiyaçlarınızdan hareket edeceğiniz için, ön görü ve beklentileriniz dahilinde, bu karar aşamasında, en sağlıklı adımı atabilirsiniz.

Sadece, yerinizde saymamanızı isterim, cesaret burada, şifanın bir parçasıdır.


Sevgilerimle..


Cevap yazmak için giriş yapınız.