Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Biriyle yeni yeni flörtleşiyoruz. Ve ikimizde konuşacak konu bulamıyoruz. Tıkanıyoruz resmen :) konu önerileri ne konuşabilirim onu sıkmadan? Ve aramızda uzak mesafe ilişkisi var. 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
5 Cevap

Merhabalar,


Karşınızdaki kişi ile yeni tanışıyor olmanız aslında sorununuzun en önemli detayı ve aynı zamanda cevabı. Ortak ilgi alanlarını bilmemek, karşınızdaki insanın nelerden hoşlandığını henüz keşfetmemek konuşacak daha birçok konu olduğunu ortaya koymaktadır. 


İzlediğiniz bir filmden açılan konuyu beraber geçirilebilecek bir vakte ya da içinde geçen bir müzikten sevdiği müzikler ile ilgili bir konu hakkında konuşulması için ortam yaratabilir. 


Aynı zamanda kendinize "Hadi yemek yapacağım bildiğin bir tarif söyleyebilir misin?" tarzı yönlendirici sohbetler ile konuşmak istediğiniz konuya girizgah sağlayabilirsiniz. 


Olduğunuz gibi konuşmak, sohbeti devam ettirmek amacı gütmeden gündelik hayatın akışını izlemek bu aşamada oldukça önemlidir.


Hoş sohbetinizin bitmemesi dileğiyle iyi günler :)

Öncelikle, duygularınızın en keyifli anında olduğunuz buradan dahi anlaşılıyor.

Yaydığınız enerji çok hoş.


Böyle bir evrede, seçeneğiniz her zaman doğallığınızdan yana olsun isterim.

Kendinizi, konuşmak istediğiniz yerde frenlemeyin.


Bunun yanında aslında, bireysel anlamda kişilerin günlerini anlamlı bir şekilde doldurması demek, bir başkası ile de konuşabileceği birçok konuyu edinmesi demektir.

Yani, kendi geçirdiğiniz bir gününüzü, bir öncekine göre daha anlamlı ve aktif bir şekilde geçirdiğinizden emin olmanızı isterim.


Çünkü bu, sizi hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda besleyeceğinden, bu süreçteki deneyimlerinizi, dertlerinizi ve sorularınızı biriktirmeniz, sizlere pek doğal ve çok sağlıklı konular açacaktır.


Buna ek olarak ise, kurulan bir cümle sonrası, karşınızdaki bir arkadaşınız olsa, ne düşünürdünüz?

Bu bakış açısıyla ilerlemeniz, sizi doğallığa iteceğinden, muhakkak cümlelerin devamını getirecektir.
Bu konular özellikle ilgi alanlarına yönelik olursa, hem ortak paydada buluşabilir, hem de yeni bir iletişimde karşılıklı olarak rahat bir konuşma sergileyebilirsiniz.


Sevgiler :)

Merhaba. Öncelikle karşınızdaki insanın ilgi alanlarını bilirseniz veya bilmiyorsanız sorarsanız onun ilgisini çeken bir konuyu açarak muhabbetinizi ilerletebilirsiniz diye düşünüyorum.

Partnerinizi tanıdıkça ortak ilgi alanlarınızı da öğrenebilirsiniz. Beraber paylaştığınız ilgi alanlarını keşfettikten sonraysa aranızda bunlarla ilgi diyaloglar başlatabilirsiniz. Bunlar ikinizin sevdiği bir diziden, filmden, dinlemekten hoşlandığınız bir müzik grubuna kadar uzanabilir.

Ayrıca sosyal medya da şu an konu açmak için baya geniş bir alan. Gündemde olan bir konuyu, videoyu, komik bir gönderiyi birbirinize göndermeniz üzerinde konuşmanız bir paylaşım yaratabilir.

Konuşmalar akışkan ilerlemediğinde insan stres olsa da aslında aranızdaki paylaşımlar arttıkça bu da zamanla oturacaktır.

Merhaba,


‘Şu konuları konuşun bunlar karşınızdaki kişiyi sıkmaz’ demek yanlış olacaktır. Öncelikle karşınızdaki kişiyi tanımaya çalışın. Çok fazla soru sormak belki karşınızdaki kişiyi sıkabilir. Bu noktada daha doğaçlama olabilirsiniz. 


Karşınızdaki kişiyi yavaş yavaş tanımaya başladığınız zaman karşılıklı zaten konuşulacak birçok konu bulacaksınız.


Sizleri sıkmayan ortak bir konu bulabilirsiniz. Mesela, film izlemeyi seven kişilerseniz beraber film belirleyip izleyebilir ve yorumlayabilirsiniz ya da aynı şeyi kitaplar üzerinden yapabilirsiniz. Ya da okuduğunuz bölüm üzerinden, çalışıyorsanız mesleğiniz üzerinden, evcil bir hayvanınız varsa onun üzerinden vs. bu sizin için ortak olan konu örneklerini çoğaltmak tabi ki sizin elinizde.


Sevgiler :)

Merhaba. Karşınızdaki kişiyle yeni yeni konuşmaya başladığınızı belirtmişsiniz. Bu kişiyi tanımıyor olmak, açacak konu bulmak için bir dezavantaj gibi gözüküyor olabilir ancak aslında bu kişi hakkında öğrenebileceğiniz çok konu olduğu için konuşulacak bir çok konu bulunabilir. Aslında sanırım bu birazcık konuşulan bir konuyu başka bir konuya bağlamak ile mümkün.


Mesela gün içinde izlediğiniz bir filmden yola çıkarak eskiden, örneğin lisede veya ortaokulda,  gidip etkilendiğiniz bir filmden bahsetmek ve bu kişiye bu filmi izleyip izlemediğini sorup o yıllardaki başka (belki komik) bir anıya bağlamak ve bunu devam ettirmek güzel olabilir. Bu hem karşınızdaki kişiyi tanımanızı hem de iletişiminizin devam etmesini sağlayabilir. Konuşurken rahat olabilmeniz de önemli bir faktör bu konuda diye düşünmekteyim. "Konu biterse?" ya da "Yanlış bir şey söylersem?" gibi tedirginliklerin etkisine kapılmanız gerilmenize ve konuşmanın doğallığının sekteye uğramasına sebep olabilir diye düşünmekteyim. İyi günler dilerim. :)

Cevap yazmak için giriş yapınız.