Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

merhabalar öncelikle size derdimi anlatmak istiyorum

ben bundan 5 ay önce sosyal medyadan bir erkekle tanıştım.. tanışma sürecindeyiz.. 22 yaşındayız ikimizde uzak mesafe ilişkisi bizimki.. karakterlerimiz kısaca her şeyimiz birbirimizle aynı dik başlı ve çok inatçıyız.. erkek arkadaşım çok sorunları olan (ailevi çevre işler vs.) biri.. ben en başından beri onu sabırla dinler anlayış gösteririm.. kısıtlama kıskançlık gibi kavgalarımız pek olmuyor aramızda.. benle ciddi olduğunu söyleyerek çevresiyle aileden bir kaç bireye söyledi beni..  ilk aylarda çok güzel giden bir flört döneminde kavgalar tartışmalar başladı.. bir şekilde adımlar atıldı ve  devam ettik.. son aylarda 2 günde bir kavga etmeye başladık ve sinirlendiğimizde birbirimizi kırmaya başladık, aramızdaki saygıyı yitirdik.. günlerce soğuk konuşur ve her zaman konuşmak için adım atan ben oldum ama dedim ya dik başlıyız dediğimiz dedik daha kötü oldu aramız.. ben en başlarda ayrılık kelimesini çok kullandım ama erkek arkadaşım çok sabırlıydı.. ve son zamanlarda özür dilememeye ve hatasını görmemeye başladı.. senin sorun dediklerini ben sorun olarak görmüyorum dedi.. küçücük sorunları çok büyütüyoruz dedi..  sonunda hep ayrılığa getirdi konuyu hep bir şekilde olmayacağını söylediği halde  ama ben ona o kadar bağlanmış olmalıyım ki hep ısrar ettim barışmak için barıştık.. 2 hafta sonra yeniden tartıştık ve beni olduğundan fazla kırdı.. benden soğuk davrandım.. bir şekilde bu konu açıldığında konuştuk ve kendini hatalı görmediğini söyledi.. bana gerçekçi olduğunu. doğrularımızın farklı olduğunu ve ileride büyük sorunları beraberinde getireceğini, bu ilişkiye inancı olmadığını ve olmayacağını söyledi.. ben yine tabi ki duygularıma yenilip ısrarcı bi tavırla gece yalvardım beni başından savarcasına tamam inanıyorum olacak dedi.. sabahına yine günaydınlar vs. ama kendimi çok kötü hissettim.. hiç görmediğim zaman geçirmediğim bir erkeğe bu kadar kendimi küçük düşürdüğümü gururumu yerler altına alarak kendimi ezdiğimi düşünerek yeniden bu konuyu konuşmak istedim ve olmayacağını yeniden söyledi akşam konuşuruz dedi.. akşam bir şekilde barıştık yeniden.. aramız iyi şu an..  ergen ilişkisine döndüğünü hissediyorum.. ve onun gözünde bulunduğum konumdan nasıl çıkacağımı bilmiyorum..  arkadaşlarım bu halime şaşırıyorlar erkek arkadaşım bile seni tanıyorum neden bu kadar ısrarcısın diyor.. dışardan obsesif ve ısrarcı bi kadın olarak gözüktüğümün farkındayım ama bunun ona karşı hissettiğim duygu yoğunluğundan kaynaklandığını düşünüyorum.. cepte gözüküyorum ve çocuğu korkuttum sanırım.. kaçan kovalanır taktiğini uygulayamıyorum.. kafam çok karışık ve bu süreçte nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.. lütfen bana yardımcı olun

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
1 Cevap

Öncelikle size eziyet veren soru başlığınızdaki '' rezil olmak '' olgusu üzerinde durmak isterim.

Öyle ki, yazdıklarınızı okuduğumda, esasında süreç içerisinde, inançlarınızı yaşadığınızı görmekteyim.


Yani, bebeklik zamanından başlayıp, erken yaşam döneminin içerisinde beliren, ilişkilere dair ilk inançların varlığı, esasında kendini yetişkin ilişkisinde tekrar göstermektedir.


Yani, bir şekilde aile yaşantınızda bu gibi kaotik bir düzenle beslenen bir ilişkiye şahit oldu iseniz, bunu benimseyip, süre içerisinde pekiştirip, özellikle yeniden bu süreci yaşayacağınız bir kişiyi seçmiş olmanız olasıdır.


Bu noktada ise, aslında yaşadıklarınız, sürecinizin bir parçası ve hatta, değil rezil olmak, öğrenmenin bir parçasıdır.

Çünkü, bütün bunlar olmasa idi, kendi adınıza ''sağlıklı'' bir sürece girme çabanız da olmayacaktı.


Bu yüzden aslında, yaşadığınız her şeyin hizmet ettiği amaç uzun vadede, kendinizin en iyi haline erişmek içindir, ardındaki manayı görebildiğiniz sürece.


Bununla beraber, ilişkide aslında problemler, uzaktan yürütülüyor olması, kişilik özelliklerinin ve hayata dair beklentilerin farklı olması ile, bu farklılıklar bir sorun olduğunda, çözüm için ayrılığa başvuruluyor olmasıdır.


Bu esnada, gerçekten ne istediğinizi belirlerseniz, karşı tarafın rüzgarında yaprak misali savrulmanın da önüne geçebilirsiniz.


Bunun için sakin ve ilişkinin yoğunluğundan sıyrıldığınız bir an, ''Bu ilişkinin bana yararları ve zararları neler? 1 sene sonra kendimi bu ilişkide bu şekilde nerede görüyorum? 1 sene sonra hayatta kendimi nerede görmek istiyorum? Bu isteğimi gerçekleştirmek için, bugün kendi davranışlarımda ve hayatımda neleri değiştirmem gerek?'' sorularını bir kağıda yazıp cevapladığınızda, kendi gerçeklerinizden kaynak alarak, hangi adımı neden atmanız gerektiğinin de cevabını bulmuş olacaksınız.


Karşıya beslediğiniz sevgiyi kendinizle paylaşabildiğiniz, gerektiğinde sağlıklı sınırlar çizdiğiniz an, bu döngü tersine dönecektir.

Bunun içinse sadece, adım atmanız yeterlidir.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.