Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba ben 8 yaşından beri hayal kurma bozukluğuna sahibim. Şu an 19 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. Çok zorlanıyorum artık bu konudan çok şikayetçiyim. Sürekli hayal etmek beni bunaltıyor. Şarkı dinlerken bile o hayallerde boğuluyorum. Lütfen yardım edin.

0
0

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba, 


Öncelikle hayal kurma bozukluğunun sahip olması için bir uzman tarafından tanı almanız önemlidir. 


Gün içerisinde çok fazla hayal kurduğumuz bir gerçektir. Ancak her konuda olduğu gibi bunun günlük yaşantımızın işlevsiz hale getirmesi bir sorun olduğunu söylememizi sağlar. 


Ancak üniversite sınavı için müzik dinlerken ya da başka zamanlarda hayal kurmak herkes için normal bir durum olarak kabul edilebilmektedir. 


Burada rahatsız olduğunuz durumu daha net tanımlamak ya da uzmandan aldığınız tanıyı net bir şekilde tanımlamanız size daha fazla yardımcı olabilmemizi sağlayacaktır. 


Sevgilerle..

Sorumluluklarınızı yerine getirmeye çalışırken veya müzik dinlerken hayallere dalıp gitmek ve gerçeklikten kopmak sizi olumsuz anlamda etkiliyor. 


Hayal kurmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak bu davranış  sürekli hale geldiğinde, kişinin yaşamını sıkıntıya sokabilir.


Şu an üniversite sınavına da hazırlandığınız sizin için yoğun ve stres verici olabilecek bir dönemden geçtiğinizi görmekteyim.

Böyle bir durumda bir profesyonelden destek almanız hayal kurmanızı tetikleyen sebepleri belirlemenizde, doğru zaman yönetimini nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmeniz de, dikkatinizi odaklama becerinizi geliştirme de yardımcı olacaktır.


Bu sebeple özellikle bilişsel davranışçı terapi uygulayan bir uzmanla çalışmanız bu süreci daha iyi yönetebilmeniz konusunda destekleyici olabilir. 

Cevap yazmak için giriş yapınız.