Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Hayatıma dair ne yapabilirim bilmiyorum artık, ben bu hayattan ne istiyorum hiç bir şey bilmiyorum. Bilmek istiyorum. Örneğin ekonomik özgürlüğe sahip bir kadın olmak istiyorum ama bunu nasıl yapabileceğim konusunda en ufak bir fikrim yok. Ölü gibi hissediyorum kendimi nefes alan bir ölü. 

0
0

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Öncelikle, çökkün duygu durumunuzun, ne denli yoğun olduğunu görmek mümkün.
Öyle ki, bu duygu sonucunda, davranışlarınız hareketsizleşiyor, buna sebep ise aslında, aklınızdan geçen hayata dair yıkıcı düşünceler olarak karşınıza çıkıyor.

Bu döngüyü kırabilmek için ise, her şeye rağmen hayata tutunmak isteyen içinizdeki küçük çocuğa ihtiyacımız var.
Hayatınızın yeniden yapılandırılması ile, pek tabii hayatın önce bir ucundan tutup, sonrasında ise dahil olarak, yaşamın içinde olabilirsiniz. 

Bunun için, hayatınızda önem verdiğiniz ve aslında olmasını istediğiniz; aile, iş, okul, sosyallik, spor, hobi, gibi alanları bir kağıda yazın isterim.
Sonrasında her bir başlık için, yapmak istediklerinizi, içinizden geçenleri, gerçekçi bir şekilde yazın isterim.
Örneğin; iş - çalışmak istiyorum - şu işleri yapabilirim - şuralara başvuru yapacağım, gibi.
Ya da, spor - spor yapsam iyi olur - kursa gidemesem de yürüyüş yapabilirim - her gün 30 dakika yürüyeceğim, şeklinde.

Bu yapılandırmayı, her bir başlık için ve basitten zora doğru belirlerseniz, sonunda, henüz istemiyor olsanız dahi, harekete geçtiğinizde, bu döngünün yavaş yavaş kırıldığını göreceksiniz.
Her bir gerçekleştirdiğiniz eylem, bir diğer için yeni motivasyon kaynağınız olacak.
Ve de aslında, hayatınızda kendi ihtiyaçlarınızı, kendi kaynaklarınızla da beslediğiniz için, gücünüze de güç katıyor olacaksınız.

Bunun için ise yapmanız gereken; sadece hareket, yapmanız gereken zaman ise; şimdi...

Sevgilerimle

İçinde bulunduğunuz noktada bir hedef belirlemekte, hedef belirleseniz dahi o hedefe yönelik davranışların ne olması gerektiğini belirlemekte zorlanmanız son derece anlaşılır. Oluşan bu belirsizlik durumuyla birlikte olumsuz duyguların açığa çıkması, kendinizi kötü hissetmeniz oldukça normal. Seçim yapılabilecek seçeneklerin sayısının artması kişinin kararsızlık düzeyini arttırabileceği gibi kaygı düzeyini de arttırabilir.


Bu noktada hayata dair hedeflerinizi belirlerken bazı durumları göz önünde bulundurarak karar vermeniz faydalı olabilir. Örneğin kendinizden geleceğe dair beklentilerinizin, geleceğe dair isteklerinizin neler olduğunu belirlemeye çalışırken sizi hangi ihtimallerin mutlu edeceğini, yalnızca kendi faydanızı düşündüğünüzde nelerin ağır bastığı üzerine düşünmeniz faydalı olabilir.


Öte yandan deneme-yanılma yoluyla bu sorulara cevap aramanız neler yapmak istediğinizi bulmanıza yardımcı olabileceği gibi neleri yapmak istemediğinize karar vermenize fayda sağlayabilir. Önemli olan nokta hedeflerinizi, isteklerinizi belirlemeye yönelik adımlar atmaya çalışmanız.


Bunun yanı sıra belirlediğiniz hedeflerin hissettiğiniz yeterlilik düzeyinin fazla altında ya da üstünde olması kendiniz için ideal hedeflerden uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle kendi yeterlilik düzeyinize en yakın olduğunu düşündüğünüz hedefler ve alternatifler belirlemeniz oldukça önemli. Kendinizi gerçekleştirmekten mutlu olmadığınız hedeflerinize bağlı hissetmemeniz noktasında alternatiflerinizin varlığının farkında olmanız fayda sağlayabilir.


Merhaba,


Öncelikle hayatınız ile ilgili bir boşlukta olduğunuzu ve bunun için bir çözüm aradığınızı görmekteyim. 


"Bilmiyorum" olarak yazmanıza rağmen bir şeyler yapabilmek adına buraya yazmanızın oldukça kıymetli olduğunu bilmenizi isterim. Ancak bu durum yaşanan pandeminin etkisi ile insanlarda gün geçtikçe daha da arttığı ortak bir problem haline gelmektedir. Yaşadığımız boşluk genelde psikolojide aşırı mutsuzluk ve keyifsizlik olarak geçmektedir. 


Değiştirmek adına ilk ve en büyük adım ise sizin isteğinizdir. Bu aşamada bir defter alarak hayata dair isteklerin, hayalleriniz, bugüne kadar yaptıklarınız ve bundan sonra elde etmek istediklerini aynı zamanda karşı tarafına hobileriniz yetenekleriniz korktuğunuz şeyleri ayrı birer başlık altında yazarak kendinize bir genel olarak bakmanızı isterim. 


Burada isteğiniz gibi örneğin işe başlamak, ne gibi işler sizin için uygun karar verip ona göre adım atmayı sağlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise kendinizi başarılı hissetiğniz alanlarda yer alarak özgüveninizi artırabilirsiniz. 


Bu süreçte ortaya çıkan online eğitimlere katılarak kariyer hayatınız ile ilgili yetkinliklerinizi artırma yeni insanlarla tanışma gibi aktivite alanı yaratan şeyler ortaya koyabilirsiniz. 


Unutmayın aradığınız istek öncelikle sizin içinizde onu keşfetmelisiniz..


Sevgilerle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.