Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

5yildir iliskimuz olan nisanlim bana ihanet ediyor.

Hemde ilk kez deyil. Ne yapacagimi sasirdim onu seviyorum

Nasil davranmam gerekir

Yardim edin( ................................

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Öncelikli olarak yaşadığınız durumun son derece zorlayıcı ve olumsuz duyguların deneyimlenmesine katkıda bulunabilecek bir durum olduğunu belirtmeliyim. Partnerinizin aldatma davranışında bulunması ve bu davranışın birden fazla kez tekrar etmiş olması aranızdaki güven ilişkisinin doğrudan zarar görmesine neden olabilir.


Bu noktada yaşadığınız durumla ilgili ne yapacağınızı bilmemeniz de son derece normal. Karşı tarafın birden fazla kez bu davranışı tekrar etmesi ve bu davranıştan dolayı pişmanlık duyarak ilişkinizde oluşan problemlerin çözümüne dair adım atmaması karşı tarafı affetmenizi zorlaştırabilir. Öte yandan yaşanan duruma rağmen karşı tarafa romantik hisler beslemeye devam ediyor oluşunuz vereceğiniz kararı etkileyebilir.


Bu noktada öncelikli olarak ilişkinize dair, karşı tarafa dair düşüncelerinizi gözden geçirmeniz, aldatma davranışına yönelik düşüncelerinizi ve bu durumun ne derece affedilebilir olduğuna dair görüşlerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Ardından ilişkinizin geleceğine dair isteğinizi ve düşüncelerinizi gözden geçirmeniz ve partnerinizin telafi davranışlarında bulunabileceğine yönelik inancınızı, ilişkinizin sağlıklı bir biçimde ilerleyebileceğine yönelik inancınızı gözden geçirmeniz faydalı olabilir. 


Öte yandan ilişkinizin size ne ölçüde zarar verebileceğini, ilişkinizi sürdürmek ve sonlandırmak arasında avantaj-dezavantaj noktasında ne gibi farklılıklar olduğunu değerlendirmeniz kendi adınıza en sağlıklı kararı vermenize katkı sağlayabilir. Bu noktada yapacağınız değerlendirmeler sonucunda karar vermenizin faydalı olabileceği kanaatindeyim.

Merhaba,bence kendinize sormanız gereken bir soru, “yüzüne baktığımda hep bu ihanetimi hatırlayacağım, ben bu ihaneti yutabilirmiyim” evet diyebiliyorsanız ilişkinizi sürdürün. Ama dersenizki her sarılışında her ona baktığımda bu aklıma gelecek. Affetmeyin.

Yazdıklarınızı okuduğumda, esasında derin bir üzüntü içinde olduğunu fakat, ayrılmak yönünde bir niyetinizin olmadığını görüyorum.


Bu noktada aslında, karşıdan size gelen davranışlar olduğundan, sizin karşı tarafa göre davranış değişikliğine gitmeniz, yalnızca sizin için olacaktır, karşı taraf için değil.


Çünkü eğer karşı taraf bu durumda bir sıkıntı görür ve, bunu değiştirmek ister, bunun için de atım atarsa, bir değişimden ancak bu şekilde söz edebiliriz.

Aksi halde üzerinde değişim sağlayabileceğimiz tek şey, kendi davranışlarımızdır.


Bu durumda da, sürecinizi somutlaştırmak adına, ''Bu ilişkide neden kalmak istiyorum? Bu ilişkide kalmamın bana yararları ve zararları neler? Hala kalmak istiyorsam, bu davranışlardan en az zararı görecek şekilde, nasıl hareket edebilirim?'' şeklinki soruları bir kağıda yazıp, uygun ve sakin bir zamanınızda, içinizden geldiği gibi cevaplamanız önemli.


Çünkü içinde bulunduğunuz örüntü, sigara içen birine, ''Sigara sağlığa zararlıdır'' demekten öteye gitmeyeceğinden, neden bu örüntüyü devam ettirdiğinizi, sizin kavrıyor olmanız, iyileşmenin en önemli adımı.


Sigara örneğinden, kişi eğer, hayatta başka başa çıkabilecek sağlıklı mekanizmalarının, örneğin, aile, sosyallik, okul, iş, spor ve kişisel gelişim gibi alanlarının hepsini kapattığını ve, sadece sigaraya sarıldığını kavrarsa, zaten kendisi için, adım atacaktır.

Bu anlamda, https://www.smokinli.com/blog/bitmesi-gereken-bir-iliskiyi-neden-bitiremiyoruz/ yazısına bir göz atmanızı isterim.


Bu noktada, bu farkındalığa ihtiyacınız olduğunu gördüğümden, bu öz çalışma sonrası, daha anlamlı fikirlere sahip olacağınıza inanmaktayım.


Sevgilerimle..

Merhaba, 


Öncelikle yaşadığınız durum karşısında burada bir çözüm aramanızın oldukça kıymetli olduğunu belirtmek isterim. 


İlişkilerde güven unsuru oldukça önemlidir. Güven olmadığı müddetçe taraflar ilişki içerisinde olumsuz düşüncelere kapılmanıza neden olabilmektedir. Bu ise ilişki içerisinde oldukça yorucudur. 


Normalde bir keresinde bile yaşandığında ilişkiyi bitirecek bir durumu defalarca yaşanmış olmasına rağmen hala yapıcı bir yol aramaya çalıştığınızı görmekteyim. Ancak bu duruma sessiz kalmak davranışın tekrarlanması için de bir kaynak oluşturacaktır.  


Bu nedenle ilişkiden beklentinizi yeniden gözden geçirerek evlilik gibi ciddi bir durum düşündüğünüz kişi ile bu şekilde yaşamanın size nasıl hissettirdiğini iyice analiz etmeniz gerekir. 


Daha sonrasında atacağınız adımlar bu konuda sizi destekleyici sonuçlar oluşturacaktır. 


Sevgilerle.. 

Cevap yazmak için giriş yapınız.