Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Aslında çok uzun zamandır tanıştığım ama son üç aydır sevgili olduğum kişiden ilgisizlik sebebiyle ayrıldım. Son bir aydır neredeyse hiç iletimimiz yoktu farklı şehirlerdeydik ben yazmadığım sürece yazmaz günlerce merak etmez aramaz sormazdı. Birkaç kez konuşmaya çalıştım kendimi bu şekilde yalnız hissettiğimi söyledim ama bu durum düzelmedi. Sorunları olduğunu benimle ilgisi olmadığını söyledi ama ailesiyle arkadaşlarıyla konuşmaya devam ederken beni hayatından soyutlamıştı ben de daha fazla dayanamadım bu şekilde yapamadığımı söyşedim. Sevgisinden de şüphe etmeye başladım çünkü belirsizlik içinde kafam karışık dedi zamana ihtiyacım var dedi ama bir kere seviyorum diyemedi. Bilmiyorum ayrılmakla iyi mi yaptım kötü mü yaptım ama ne kadar süreceğini bilmediğim belirsiz bi zaman diliminde öylece şüphe içinde tek başıma beklemek istemedim. Ayrılırken de sonrasında da benimle hiç yapıcı konuşmaya çalışmadı bu beni sevmediğini ya da ilgisi olmadığını gösterir değil mi?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Merhaba,


"Ne kadar süreceğini bilmediğim belirsiz bi zaman diliminde öylece şüphe içinde tek başıma beklemek istemedim" burada belirttiğiniz duruma dikkat çekmek istedim. Çünkü oldukça kıymetli bir noktaya parmak basmışsınız. Net bir karar alırken bu durumda ilişkiye devam etme isteğimizi doğru olarak değerlendirmek önemlidir. Sizin de bu farkındalığınızın oldukça yüksek olduğunu görmekteyim. Belki de insan hayatının en yorucu süreçlerinden biridir çünkü belirsizlik. Aynı ilişkide 1 ay daha olmak bile sizi yorucu bir sürece itekleyecekti. 


Kişiler ilişki sırasında problem yaşayabilir ve bunu partnerine yansıtabilir. Ancak karşı taraf bunu söylediğinde durumu düzeltme çabası aslında o hatayı ne kadar istemsiz yaptığını bize gösterir. Burada partnerinizin sizinle ayrlığı sonrası çabalamaması bu bağlamda aldığınız kararın doğrulunu teyit edecek bir kaynak olabilir. 


Bu süreçten sonra kendinize yarattığınız alanda duygu ve düşüncelerinizi dinlemek yeniden kendinize olan güveninizi tazeleyip öz değerinizi anlamak iyi gelecektir. 


Sevgilerle..

1 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim yazdıklarınız gerçekten iyi geldi 🙏🏻 08 Şubat 2021 10:15

Verdiğiniz kararın sizin hayatınız açısından doğru ya da yanlış olmasını sorgulamanız esnasında bu kararın öncesindeki hayatınızla şimdiki hayatınızı kıyaslamanızın, bu kararı verirken diğer seçenekleri ne ölçüde değerlendirdiğinizin faydalı olabileceği görüşündeyim. İlişkinizin son bir ayında neredeyse hiç iletişim kurmadığınızdan, karşı tarafın size beklediğiniz ilgiyi göstermediğinizden bahsetmişsiniz.


Bu durumda çözüme dair verdiğiniz çabaların yetersiz kaldığını ve tek taraflı çabanın sizi yıprattığını anlıyorum. Karşı tarafın kendisini desteğe kapatmış olması ve hissettiği sevgiye dair şüphe duymanıza neden olacak davranışları nedeniyle ortaya çıkan belirsizliğin bir türlü giderilmemesi sonucunda böyle bir karar almanız oldukça anlaşılır.


Ancak bu durumda karşı tarafın yapıcı davranmamış olması, size ilgisi olmadığı ya da sizi sevmediğine dair kesin bir yargıda bulunmanızı mümkün kılmayabilir. Bu noktada verdiğiniz kararın ardından karşı tarafın hayatına ya da düşüncelerine odaklanmak ve tahminde bulunmaya çalışmak yerine kendi hayatınıza, hissettiklerinize odaklanmanızın sizin açınızdan faydalı olabileceği görüşündeyim.


Ayrılık kararıyla ilgili olarak değerlendirme yaparken aradan geçen süreçte ilişkinizin aynı şekilde devam etmesi halinde hayatınızın şu anki hayatınızdan ne gibi farklılıkları olabileceği üzerine düşünmelisiniz. Bu fark olumlu mu yoksa olumsuz mu olurdu?


Öte yandan ayrılık sürecinin henüz tam olarak kabullenmemenizin ya da yoğun olumsuz duygular hissetmenizin bu noktada düşüncelerinizi etkileyebileceğini, kısa vadede sağlıksız olduğunu düşünseniz bile ilişkiyi bitirmek zorlayıcı ve dezavantajlı gibi görünse de uzun vadede sizin açınızdan faydalı olabileceğini kendinize hatırlatmalısınız.


2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim 🙏🏻 07 Şubat 2021 22:45

corpuscallosum

corpuscallosum

Rica ederim, iyi günler dilerim. :) 08 Şubat 2021 14:39

Öncelikli olarak, yaşadığınız ilişkiye, sonuna kadar şans verip, düzelmesi adına çabaladığınızı görmek mümkün.
En sonunda da, kendi ruh sağlığınızı korumak adına, mecburi aldığınız ayrılık kararından da, memnun olur isterim.
Çünkü, hayatının iplerini eline almak, kendi istek, beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket edebilmek, herkesin yapabildiği bir şey değildir.
Öyle ki, sağlıklı bir yetişkin olabilmekte, bir tercihte bulunup bu tercihin sonucunun sorumluluklarını alabilmeyle ifade edilir.
Bu yüzden kendinizi bu anlamda, kutlayın isterim.

''Ayrılırken de sonrasında da benimle hiç yapıcı konuşmaya çalışmadı bu beni sevmediğini ya da ilgisi olmadığını gösterir değil mi?'' sorunuzun cevabı olarak ise, aslında Beck'in, ''Aşk Asla Yetmez'' dediği gibi ya da, aldatmalarda dahi, bir kısmında sevgide hiçbir sorun olmadığını görürüz.
Yani aslında, sorun sevgi olmayabilir, hiç olmamış olabilir.
Sevginin varlığı yanında, ilişkiden ve hayattan isteklerinin net olmayışı, kendisine ve doğal olarak da, ilişkinize yansımış durumda.

Bu yüzden de aslında sevgisizlik değil, bireysel ihtiyaçların farklılığı olarak bu sıkıntıyı revize etmek, daha yararlı olacaktır.

Ayrıca bu süreci daha sağlıklı geçirebilmek için, https://www.smokinli.com/blog/eski-sevgilinizi-nasil-unutacaginiza-dair-ipuclari/ yazısına bir göz atmanızı isterim.

Karşıya verdiğiniz sevgiyi, kendinizle paylaştığınız ve, var olan saygınızı korumak için hayatınızın seyrini değiştirdiğiniz için, bunun anlamlı bir güç olduğunu, bir kez daha hatırlayın isterim.


Sevgilerimle...

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim 🙏🏻 07 Şubat 2021 17:57

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Sevgilerimle tekrar, sağlıkla kalın... 07 Şubat 2021 17:58

Cevap yazmak için giriş yapınız.