Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhabalar benim 5 aydır bir ilişkim var sevgilim 40 yasında ve işsiz suan. Bizim ilişkimiz çok güzel değil aslında yani yeri gelir sevgilime ben mesaj atarım görür ama cvp vermez yeri gelir de gec görür. Ya da telefonum bir gün kapalı olsun arayıpta merak etmez beni hiç. Kıskanmaz beni çok fazla. Ağzından canım kelimesini bile bazen zor duyarım aşkım nadir der. Ben bunları bir şekilde aştım ama nerdeyse bir haftadır bana doğru düzgün hiç yazmıyor ben yazarsam belki cvp veriyor amcasının eşi vefat etti diye canı sıkkınmıs. Tamam canı sıkkın olabilir ama hiç bir nasılsın diye sorulmaz karsında ki insana çok garip bir durum yani. Bende yoruldum Sıkıldım iyice bu durumdan. Bazen bir günaydın yazar diğer günün sabaha kadar yazmaz. Arada nadir arar. Görüşme sıklıgımızda aynı sehir de oldugumuz halde ayda bir ya da 15 günde Bir oluyor. 

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Evli olabilir mi? 09 Şubat 2021 11:20

seln9090

seln9090

Evli değil eminim ondan 10 Şubat 2021 18:43

Soruya Yorum Yaz

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Yazdıklarınızı okuduğumda, bu dinamik sizi her ne kadar yorsa da niyetinizin ayrılmak olmadığını gördüğümden, iletişim becerilerinizi kuvvetlendirmek istediğinizi anlıyorum.


Bunun için aslında, eğer yürüyen bir ilişki varsa, onlara ''durun siz sağlıksız bir ilişki yaşıyorsunuz, ayrılın'' diyemeyeceğimizi hatırlatmak isterim.

Öyle ki aslında, siz de '' merak etmez beni hiç. Kıskanmaz beni çok fazla. Ağzından canım kelimesini bile bazen zor duyarım aşkım nadir der. Ben bunları bir şekilde aştım'' diyerek aslında, sıkıntılar olduğunu görüyor, biliyor, fakat, tercihinizi bu ilişkiden yana kullanıyorsunuz.


Çünkü, birçok içsel de dışsal faktörlerden dolayı, sizin beklentinizi karşıladığından, bu ilişkiye bu yüzden, yürüyor, diyebiliriz.

Aksi, sigara içen birine, sigara sağlığa zararlıdır, demekle, eş değer olmakta; elbette ki siz de zararın farkındasınız.


Bu yüzden de aslında, var olan sıkıntıları çözemediğimizde ve hala şikayetçi olduğumuzda uygulayacağımız adım gibi, burada da uyum kavramı ön plana çıkacaktır.

Önceliğiniz bu sıkıntıların size en az zararı verebilmesini sağlamanız olsun isterim.


Bunun yanında, iletişimde ilk görmek istediğimiz şey olan ben dilini hayatınıza sokmanızı isterim.

Örneğin, '' beni aramıyorsun sinir ediyorsun'' demek yerine, '' senden haber almadığımda üzgün oluyorum'' demek esasında, iletişimi açık bir hale getirmek adına anlamlı bir adımdır.


Bunun yanında, https://www.smokinli.com/blog/iliskilerde-yapilmamasi-gereken-iletisim-hatalari/ ve https://www.smokinli.com/blog/mutlu-iliskiler-icin-7-ipucu/ yazılarından da ayrıca ilham alacağınıza inanmaktayım.


Sevgilerimle...

Merhaba, 


Öncelikle ilişki içerisinde partnerinizden birtakım beklentilerinizin olması oldukça normaldir. Bu durumda karşı taraf gerçekleştiremediğinde ise kendinizi üzgün ve öfkeli hissetmeniz oldukça normaldir. 


Ancak bu durumda bireysel farklılıkları göz önünde bulundurmak da oldukça önemlidir. Sizin ilişkide sohbet halinde olma isteğiniz karşı taraf için geçerli olmayabilir. Bu durumda ise yapabileceğiniz tek şey ilişki ile ilgili beklentilerinizi yeniden gözden geçirmektedir. Bu ilişki sizin beklentilerinizi ne kadar karşılamaktadır ? 


Bu düşünceden sonra partneriniz ile yapacağınız yapıcı ve naif bir konuşma “ seni seviyorum ancak gün içinde beni merak etmiyor oluşun beni üzüyor.  Bir sorunun mu var ya da sana nasıl yardımcı olabilirim bu durumun üstesinden nasıl gelebiliriz ?” Şeklinde bir konuşma faydalı olabilir. 


Sağlıklı iletişim böyle durumlarda ancak karşı taraf da istekli olduğunda ve hatasın anladığında işe yarayacaktır. Bu durumda yine istediğiniz gerçekleşmez ise bu ilişkiye devam etme isteğinizi yeniden sorgulayarak bir yol çizmek mantıklı olacaktır. 


Sevgilerle.. 

1 Yorum
seln9090

seln9090

Yok zaten bitirme kararı aldım. Sonucta biri beni sevse sosyal medya hesabından kızlarla konusmazdı ya da beni merak eder yazar dı bana 1 haftadır. Bir de hiçbir sey olmamıs gibi pişkin pişkin gülmesi yüzsüzlük yani resmen 13 Şubat 2021 21:32

Merhaba. Romantik ilişkiler karşılıklı ilgi, iletişim ve paylaşımdan beslenir. Bu durumda daha yoğun bir iletişim kurma arzunuzun olmasının oldukça doğal olduğunu söyleyebilirim.


Anladığım kadarıyla ilişkinizin başından beri partnerinizin tavrı bu şekilde olmuş. Bu durum kişisel farklılıklar olarak adlandırdığımız faktörden de kaynaklanabilir. Partneriniz kendi doğası gereği davranışlarının ilişkinizde bir sorun yarattığının farkında olmayabilir. 


Bu durumda en uygun olan adımın karşılıklı kuracağınız samimi ve açık iletişim olacağını söyleyebilirim. 

Ben dili kullanarak sağlayacağınız iletişim,  partnerinizin yaklaşımı karşısında ne hissettiğinizi, düşüncelerinizi ve bunun karşısında neler yapabileceğinizi doğrudan onunla paylaşmanıza olanak kılarak beraber bir çözüm yoluna kavuşmanızda destekleyici olacaktır. 

3 Yorum
seln9090

seln9090

Yani ben iletişim kurmayı hep denedim ama ol adı değişmedi hiçbirsey ve hani suan zaten 1 2 haftadır da yazmıyor bana 10 Şubat 2021 18:44

Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Ben de öyle bir durum yaşadım ve dayanamadım ayrıldım. Son bir ayda sanki yoktum hayatında birkaç kez konuştum bu şekilde yalnız hissettiğimi söyledim değişen bir şey olmadı tek taraflı çaba da bir yere kadar ben yoruldum çünkü. 11 Şubat 2021 08:52

seln9090

seln9090

Bende yollarımı ayırdım çok konustum senin gibi hiç faydası olmadı 1 haftayı da gecti hala aramadı beni hiç bir kere. Bir kere aradı o da hbirsey olmamıs gibi pişkin pişkin gülmesi yüzsüzlük yani resmen. Sosyal medya üzerinden habire kızlarla konusur değer vermiyor o yüzden sürdürmenin anlamı kalmadı 13 Şubat 2021 21:34

Cevap yazmak için giriş yapınız.