Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

8 aylık ilişkim var, sevgili olduğumuzdan beri her dediğini yapıyorum, kavgada özürü ben diliyorum haklı olsam bile gidip ona yanaşıyorum sırf ayrılmayalım diye. Bazen kendi gururumun olmadığını düşünüyorum. Buluşma yerini ben belirlerim beğenmez kendi belirler ona karar kılar, yediğime karışır, arkadaşlarımla buluşmama bile karışıyor, kavga edince hiçbir şekilde benimle konuşmaz ve bende dayanamadığım için özür dileyip zorla da olsa barışmaya çalışıyoruz. Gururum, egom erkekliğimi bitirdi bu durum resmen çok utanıyorum kendimden ne yapacağımı bilmiyorum.

2 Yorum
Metin

Metin

Bunu bir arkadaşına anlatma sakın hasan, gülerler sana bir ortamda... 25 Mayıs 2020 19:34

hasantac

hasantac

O yüzden bu siteye yazmaya karar verdim, gülerler gerçekten. 25 Mayıs 2020 19:39

Soruya Yorum Yaz

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Kavga esnasında ilişkinizin bitmesinden korkarak düşüncelerinizi dile getirmekten çekinmeniz, haklı olduğunuz halde özür dilemeniz ve bu durumların sürekli hale gelmesi ilişkinizde denge durumunun sağlanamamasına ve bu durumun sizin için yıpratıcı hale gelmesine neden olabilir. Bu noktada karşılıklılık durumunun ve denge durumunun yeniden sağlanması için partnerinizle rahatsızlığınızı açık yüreklilikle paylaşmanız, hissettiklerini anlaşılmış hissetmenize ve partnerinizin duruma yönelik farkındalığının artmasına neden olabilir. Böylelikle birlikte çözüm üretmeniz mümkün olabilir.

Yazdıklarınızdan, bu durumun sizi oldukça zorladığını görebiliyorum. Fakat herhangi bir adım atabilmeniz için, fikrinizin olgunlaşmasına ihtiyacınız var. Bu noktada, artık sizi ciddi anlamda huzursuz ettiğinizden, bu huzursuzluğunuzu paylaşmanız ilk ve en sağlıklı adım olacaktır. Çünkü ilişki, iki kişiliktir.. Kaybetmekten korkup aldığınız önlemler aslında, bu huzursuzluğun devamına sebep olduğundan, bu konuşma sonrası, 'karşılıklı' bir davranış iyileştirmesine gitmeniz, anlamlı olacaktır. Sevgiler

Gerçek sevginin içinde ince hesaplar, büyük egolar, gurur savaşları ve anlamsız güç yarışları olmaz. Seven insan karşısındaki insana değer verir, onun iyiliğini istediği için ya da onun istediklerini yaptığı için gücenmez. Iki tarafın da birbirini gerçekten sevdiği durumlarda iki taraf da birbirini güçlü görmek ister, karşısındakine saygı gösterir, küçük düşürmek için çabalamaz, onu mutlu eden şeylere engel olmaz, kararlarına anlayışla yaklaşır, tapulu malıymış gibi sahiplenmek yerine yar olur yoldaş olur.. Buluşma yeri gibi ufak tefek ayrıntılar bile buraya yazacak kadar mevzu bahis olmuşsa zaten senin de sevgini sorgulaman gerekir, tıpkı karşındaki insanın sevgisini sorguladığın gibi. Kendini değersiz hissediyorsan, sevgilinin seni sevmediğini ya da kullandığını düşünüyorsan direkt kendisiyle bunu konuşman en doğrusu olur. Sağlıklı bir iletişim her şeyin anahtarı bence, ancak bu şekilde bir şeyleri açıklığa kavuşturup -hem kendi hem de karşındaki insanın duygularından emin olup- yoluna bakabilirsin.

1 Yorum
Tıpçıkız

Tıpçıkız

O kadar guzel yazmissin ki tebrik ederim. Tamamen sana katiliyorum. Insan iliskide istedigi gibi olmali. Senin verdigin degeri hak ederse senlenolur zaten. Etmezse de defolup gitsin. Onlar icin duygularimi saklayamam taktik yapamam. 26 Mayıs 2020 21:28

İlişkinin en başında ağırlıgını koyacaktın. Kendinden çok ödün vermişsin, sırf sevgilini kaybetmeyesin diye. Açık açık putlaştırmışsın sen bu sevgilini sana tabi ki böyle şeyler yapacak. Sınırı geçtiğinde DUR diyecektin, demediğin için ilişkin çok kötü bir şekilde ilerliyor zaten bir dediğini yapmaz isen seni kapı önüne koyacak. Eğer kendini düzeltirse ilişkine devam et. Egolu ol sert davran erkek ol, seni yönetmesine izin verme. Eğer uslanmaz ise direkt ayrıl, onsuz yapamam falan da deme elbet yaparsın. Erkek ol.

1 Yorum
hasantac

hasantac

Kemal haklısın ilişkinin başında yaptım ben bu hatayı düzeltmeye çalışacağım. Biraz ağır geldi cevabın ama haklı bir cevap 25 Mayıs 2020 19:38

Cevap yazmak için giriş yapınız.