Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Sevgilim benim yaptığım hatalardan dolayi iliskimizi sonlandırdı ama buna ragmen gorusmeye bulusmaya devam ettik ve hayatimiza baska bir insan almadik bu konuda ondan suphe etmedim çünkü ayrılmamiza ragmen beraber kaldik tatile ciktik hep tekrar oluruz derken bir turlu olamadik fakat bunlara ragmen iliskiye girmedik bana girmek istedigini söylüyor barismadan bunu soylemesi tuhaf geliyor benim onu istemediğimi düşünüyor aksine boyle bisey olursa kopamayiz evlilige kadar gideriz diyorum neden istemeyeyim deyip oyaliyorum aslinda hazir hissetmiyorum tam olarak bana net olmadığı icin korkuyorum beni o sekilde birakmasini bunu dile getirsem beni suclayacak bu yüzden biseyde diyemiyorum nasil bi konuşma yapacagimi bilmiyorum ne desem bahane gelecek cunku basta istiyorum ama cesaretim yok dedim ayriykende bu sekil davrandım ne desem bahane deyip sen bana güvenmiyorsun deyip kavga edecek napmaliyim

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Öncelikle yaşadığınız durumla ilgili olarak ayrılık sürecinde partnerlerin birbiriyle zorunlu durumlar dışında görüşmesinin ayrılık sürecini kabullenme ve beklentilerin farklılaşmasıyla birlikte hayal kırıklığı yaşama noktasında problemlere yol açabileceğini belirtmeliyim. Her ne kadar taraflar arkadaş kalma noktasında taraflar ortak görüşlere sahip olabileceklerini düşünseler de romantik hislerle birlikte ya da beklentilerin farklılaşmasıyla birlikte durum değişebilir.


Yaşadığınız durumda karşı tarafın size birlikte olmak istediğinizi söylemesi ve bu yönde bir beklentisinin olması size biraz tuhaf gelmiş olabilir. Bu noktada karşı tarafla olan ilişkinizin geleceğini de göz önünde bulundurarak bu konuya yaklaşmanız da son derece anlaşılır. İçinde bulunduğunuz durumda karşı tarafla ilişkiye girmenizle birlikte ilişkiniz açısından nelerin değişebileceğini, bu durumun avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmanız, ne ölçüde bu duruma hazır olduğunuzu detaylı biçimde düşünmeniz sağlıklı karar vermeniz noktasında faydalı olabilir.


Aldığınız kararı karşı tarafla paylaşma noktasında ise kendinizi baskı altında hissetmemelisiniz ve kendinizi istemediğiniz bir duruma zorlamamalısınız. Bu noktada karşı tarafın sizi suçlamaya hakkı olmadığını, bu durumu istemiyorsanız bir bahaneye ihtiyacınız olmadığını, karşı tarafın sizi suçlayabileceği bir durum olmadığını kendinize hatırlatmalısınız. Bu durumun yalnızca karşı tarafa hissedilen güvenle ilişkili değil kişinin kendisini hazır hissetmesi, bu durumu çeşitli sebepler doğrultusunda isteyip istememesiyle de ilgili olabileceğini kendinize ve karşı tarafa hatırlatmalısınız.


Yazdıklarınızdan aslında, ihtiyaçlarınızı yazılı bir şekilde dile getirdiğiniz bir cümleniz var, '' aslinda hazir hissetmiyorum tam olarak bana net olmadığı icin korkuyorum''

Bu cümle esasında, tek başına neden dile getirmektedir.


Bu yüzden de aslında, cinselliğin yaşam şeklinin, kesinlikle kişinin hazır olmasına ve aradaki saygının varlığında yaşanmasını isteriz.


Öyle ki, kendini erken yaşamdan beri gösteren cinsellik, var olan iki dürtümüzden biridir.

Bu dürtünün dışa vurumu ve içeriği ise, yaş döneminden dönemine değişiklik göstermekle beraber, bu evre genç yetişkinlik dönemine geldiğinde, artık taraflar yakın ilişki ihtiyacı içerisine girebilmektedir.

Yani aslında bu isteğin doğal ve evre gereği olduğunu vurgulamakla beraber, bunun talebi ve süreci, gerçekten de bazı kriterlere ihtiyaç duymaktadır; saygı ve hazır olmak gibi.


Karşı tarafın size karşı çekim hissetmesi ve bunu ifade etmesi pek doğaldır fakat, bir şekilde hayatınızda olduğunuz kişi ile, sıkıntınızı rahat ifade edebiliyor olmanız gerektiğinden, bu durumu iletişime dökün isterim.

Öyle ki, adı sevgililik olsun ya da olmasın, bir ilişki içerisinde olduğunuzdan ve, ilişkiyi ilgilendiren bir konuda, elbette ki söz hakkınız vardır, hele ki bu konu, direkt olarak sizinle alakalıysa.


Bu yüzden de aslında, ben dilinden faydalanarak, '' şu an sevgili olmadığımızı biliyorum buna rağmen seninle birlikte olmaktan çok mutluyum, ilişkiye girmeyi ben de çok istesem de, benim için bilinmez bir şey olduğundan korkuyorum ve hazır hissetmiyorum'' şeklinde çok da detaya girmeden kuracağınız cümleler, hem sıkıntınızın yapıcı ifadesini yapmış olacak hem de karşı taraf eğer bir çözüme gitmek isterse, ona bu şansı vermiş olacaksınız.


Bu yüzden, hayatınıza almayı istediğiniz kişi ile, yanıtından bağımsız olarak, içinizden geldiği gibi konuşabiliyor olmanızın ilk adımını, bu şekilde atmanızı isterim.

Bu konuşmadan sonra, aklınızda bir fikir, diğerlerine göre, daha da ön plana çıkacaktır.

O sese kulak verin.


Sevgilerimle..

Merhaba


Bir değerlendirme yapabilmek adına “ihtiyaç nedir” öncelikle bunu tanımlamak gerekmektedir.  


Bir organizmanın sağlıklı yaşayabilmesi için olması gereken şeydir. Buradaki dikkat edilmesi gereken şey yaşamak için değil sağlıklı bir yaşamak için ibaresidir. Maslow’un ihtiyaçlar piramidine bakıldığında ise cinsellik başarı ihtiyacından daha önce gelmektedir. Sağlıklı yaşanmasında bireyin mutlu olmasını da baz alırsak cinsellik kişinin mutluluk seviyesini arttırıcı bir unsurdur. 


Ancak bu durumda dahi cinselliğin yaşanabilmesi ve mutlu olabilmesi adına iki tarafında hazır olması gerekmektedir. Hazır hissetmediğiniz ve emin olmadığınız bir cinsel birliktelik ileriki zamanlarda size pişmanlık yaratırken , birliktelik sonrasında ilişkinin sona ermesi özgüveninizi zedeleyici bir etkiye de neden olabilir. 


Bu nedenle sırf ilişkiye devam etmek için bu duruma kendinizi mecbur hissetmenden duygularınızı net bir şekilde anlamanız önemli bir adım olacaktır. Cinsel bir ilişki yaşamanın sizin için olumlu ve olumsuz yanlarını yazarak kafanızdaki düşünceleri net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır. 


Bu süreçte partnerinize de açık bir şekilde söylemek , kaybetme korkusu ile isteklerinizi yönlendirmemeniz gerekmektedir. 


Tüm bu sorulara verdiğiniz cevap size bir yol göstererek doğruyu değerlendirmenizi sağlayacaktır. 


Sevgilerle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.