Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba öncelikle eski sevgilim 7 ay önce beni terk etti sebeplerimiz vardı aşılmayacak şeyler değildi bana göre ama ona göre öyleymiş beni istemiyor sevgimi hiçe sayıyor ama ben bir türlü istenmediğimi farkına varamiyorum sanki hala içimde bir umut var geri dönecek pişman olacak olmadı da dönmedi de ben geri iletişime geçtim yine aynı şekilde istemiyorum seni dedi engelledi. İstenmemek canımı çok yakiyor. İçimde onun pisman olup geri döneceğine dair umut inanç var bunu nasıl yok ederim bittiğine ve beni istemediğini nasıl inanirim ?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Merhaba,


Kendinizin istemediği bir ayrılık ile karşılaşmak ve hayal kırıklığına uğramak sonucunda bir üzüntü hali yaratabilmektedir. Burada tepkisel davranıyor olmanız da oldukça normaldir. İlişkiye başlamak gibi bunu sonlandırmak da oldukça normaldir. Karşı tarafın isteği ile ortaya çıkan bu durum yine yeniden ancak karşı taradın isteği ile düzelebilir. 


Yani burada bir şey yapmadan beklemek ve karşı tarafın düşüncelerini değiştirmesinden başka bir yol yoktur. Bu sürede siz kendi duygularınızı anlarken karşı tarafa da düşünmesi için süre sağlayacaktır.   

Eğer karşı taraf özlem ile kararından vazgeçer ve bunu değiştirmek için eyleme geçerse, ancak o zaman bir değişimden söz edebiliriz.

Bunun aksine üzerinde kontrol sağlayıp değişim gösterebileceğimiz tek şey; kendi davranışlarımızdır.


Bu aşamada kendinizi kandırıcı düşüncelerden uzaklaşarak partnerinizin istese sizinle iletişimde olacağını bilmelisiniz. 

Kendinize sevdiğiniz aktivitelere daha çok vakit ayırmalısınız. 


Sevgilerle..

Yaşadığınız durumla ilgili olarak karşı tarafla olan ilişkinizin birkaç ay önce karşı tarafın isteği doğrultusunda sona erdiğini belirtmişsiniz. Bu noktada ilişkinin bitmesi için karşı tarafın öne sürdüğü sebepler sizin açınızdan aşılabilir problemler olarak değerlendirilse de karşı taraf sizinle farklı fikirde olabilir. 


Öte yandan karşı tarafın sizi istemediğini belirtmesine rağmen istenmediğinizi kabul edememenizin de son derece anlaşılır olduğunu belirtmeliyim. Ayrılık sürecinde ortaya çıkan olumsuz duyguların yükünün yanı sıra karşı tarafın sizi istemediğini kabullenmeniz sizin açınızdan oldukça zorlayıcı olabilir. 


Bu noktada karşı tarafın ilişkiye yeniden başlamak üzere sizinle iletişime geçebileceğine dair umut besliyor olmanız bir beklentinizin olmasına, beklentinizin gerçekleşmemesi ise bu beklentinin hayal kırıklığına dönüşmesine katkı sağlayabilir. 


Bu nedenle içinde bulunduğunuz durumda yaşadığınız süreci anlamlandırmak ve kabullenmek adına karşı tarafın düşüncelerini kendinize hatırlatmanızın, yaşadığınız olumsuz duyguların kendi hayatınıza uyum sağlamanız noktasında size faydası olabileceği fark etmenizin faydalı olabileceği kanaatindeyim. 


Öte yandan ayrılık sürecini kabullenmek adına karşı tarafla iletişiminizi tamamen sonlandırmanızın, yaşadığınız duyguları ve yaşadığınız süreci sosyal çevrenizle paylaşmanızın faydalı olabileceği kanaatindeyim. Bunun yanı sıra yaşadığınız durum özelinde ihtiyaç duyduğunuzu düşünmeniz halinde bir profesyonelden destek alabileceğinizi kendinize hatırlatmalısınız. 

Anlattıklarınızı okuduğumda, sizi oldukça etkileyen bir süreç içerisinde olduğunuzu görmekteyim.

Esasında bunun nedeni, sevgi yatırımı yaptığınız inşaatın, çökmesinden kaynaklı oluşan, ''hayal kırıklığıdır''

Çünkü birçok hayaliniz aslında yarım kaldığından ve, sizin açınızdan buna karşı taraf sebep olduğundan, bu hayalleri engellediğinden, ''öfkeniz'' bu yüzdendir.


Fakat, sizi huzursuz eden bu sürecin aslında, oldukça 'sağlıklı' bir süreç olduğunu belirtmek isterim.

Çünkü adına ''yas'' dediğimiz ve, sevilen bir kişinin vefatında ortaya çıktığı gibi, bir ilişki bitiminde de ortaya çıkabilen bu süreç aslında, ''şok'' dediğimiz evre ile başlar ve devamında, ''inkar'' dediğimiz evre gelir.

Kişi burada, olanları bir türlü kabul edemez, etmek istemez...


Bu yüzden de sizin bu evrede olduğunuzu tahmin etmek yerinde olacaktır.

Bunun devamında ''pazarlık'' evresi karşımıza çıkar ve burada da aslında sizin, son kez bir araya gelmek adına girişiminizin bu evreyi temsil ettiğini görmekteyiz.


Bu girişim de sonuçsuz kalınca, devreye kızgınlık-öfke evresi girecektir; tüm olanlara ve sebep olanlara.


Fakat, burada duygularınızı olduğu gibi yaşarsanız, bir süre depresif bir dönem geçirip, sonrasında artık; deneme- karar ve de dahil olma yani, ''kabul'' dediğimiz evreye, işte bu şekilde erişebileceksiniz.


İçinizdeki acı her ne kadar büyük olursa olsun, onu yaşamaktan kaçmadığınız an, iyileşmenin de başlayacağını hatırlatmak isterim.

Ve başı zehir zemberek olsa da inanın, başta yeşerttiğiniz bu duygular solacak, nihayetinde, sizi geliştirecek, güçlendirecek olan bu yas bitip, size, kendinizi yeniden verecektir.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.