Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Yaklaşık 5 aydan beri düzgün bi sekilde uykuya dalmakta zorluk çekiyorum uyuyamıyorum kısacası papatya çayı içiyorum onunla bile zor uyuyorum tamam biraz etkisi oldu ama yine zorlanıyorum uyumakta. ne önerirsiniz?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Uyku düzenin bozulması yalnızca uykusuzluğa yol açmadığı gibi gün içinde hem fiziksel hem de mental olarak ciddi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda uzun vadede ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. 


Uykuyu bozan pek çok faktör olduğu bilinmektedir. Gün içinde yaşadığınız ufak bir stres faktörü bile uykuyu kaçırabilmektedir. Burada önemli olan nedeni belirlemektir. Ortam mı zaman mı yoksa yaşanan bir olay mı uykuyu kaçırmaktadır. 


Daha sonrasında her gün yatmadan önce bir rutin oluşturarak vücudu çocuklarda olduğu gibi uykuya hazırlamak gerekmektedir. Uykunun gelebilmesi için uyku öncesi kitap okuma, duş alma gibi alışkanlıklar eklenebilir. 


Ancak burada uykuyu kaçıran fiziksel bir sorun olmadığını tespit etmekte diğer durumların işe yaraması için önemlidir. Kapsamlı bir fiziki muayeneden sonra bir sorun çıkmaz ise bir uzmana danışmak ve onun desteğini almak ivedi bir şekilde probleminizin geçmesini kolaylaştıracaktır.


Sevgilerle..

Kaliteli uykunun belirleyicisi olan birçok faktör var. Uyuduğunuz ortamla ilgili olan faktörler arasında ortamın oda sıcaklığında olması, sessiz olması, abartılı ışık olmaması, uyuduğunuz ortamda televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik aletlerin bulunmaması, yastığınızın ve yatağınızın konforlu olması sayılabilir. Bu koşulları sağlayamamanız uyku kalitenizi düşürebilir ve uyumakta güçlük çekmenize neden olabilir. Öte yandan beslenme düzeniniz, gün içerisinde tükettiğiniz kafein miktarı, ağır ve yağlı yiyecekler uykuya dalmanızı güçleştirebilir. Bu nedenle özellikle uyku saatinde yakın zamanlarda herhangi bir şey yememeniz oldukça önemli.


Öte yandan fiziksel açıdan az hareketli olma, egzersiz yapmama durumu gün içerisinde bedeninizin yorulmamasına ve yeteri kadar uykuya ihtiyaç duymadığı için uyumakta zorlanmanıza neden olabilir. Gün içerisinde yaptığınız fiziksel egzersizleri arttırmanız daha kolay uykuya dalmanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra alkol ve sigara tüketimi de uykuya geçişinizi zorlaştırabilir.


Aynı zamanda uykunuzu gündüz almak yerine gece uykusunu tercih etmeniz, uykuya dair belirli bir rutin oluşturmaya çalışmanız, eğer mecbur değilseniz alarm kullanmamanız zaman içerisinde uyku ritminizi düzenleyebilir ve uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Öte yandan uykudan önce altyazılı video takip etmeniz ya da kitap okumanız gözlerinizi daha sık hareket ettireceği için uykunuzun gelmesine fayda sağlayabilir.


Bu düzenlemelere rağmen yaşadığınız problemin devam etmesi durumunda bir profesyonelden yardım almanız faydalı olabilir.


Cevap yazmak için giriş yapınız.