Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

öncelikle bazen çok fazla negatif bir insan oluyorum erkek arkdaşımada çok yansıtıyorum bunu herkes yanında pozitif neşe saçan güleryüzlü bir insan ister ama bazen öyle karamsar bir havaya bürünüyorum ki etrafıma negatiflik saçıyorum resmen durduk yere modum düşüyor insanlara kötü davranmaya başlıyorum nasıl daha pozitif olabilirim birde özgüvenimi nasıl geliştirebilirim kendimi güzel veya başarılı bulmuyorum ve kendimi bidlim bileli böyle hissediyorum ne yapabilirim sizce cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba, 


Öncelikle yaşadığınız durumun farkında olarak burada buna bir çözüm yolu aramanızın oldukça kıymetli olduğunu belirtmek isterim. 


İnsan doğası gereği devamlı olarak olumsuza odaklanan bir varlıktır. Her olayda olumsuza dikkat ederek davranışlarını da bu yönde hareket ettirir. Mutlu olmak bir yönelim işidir. Yani en kötü durumda bile onun içinden keyfimizi yerine getirmek bir tercihtir. Bu nedenle ne yaşarsanız yaşayın aynı durumu yaşayan başka bir mutlu insanla tek farkınız olumsuza odaklanmayı seçmektir. Tabii ki hayatımızda üzücü ve öfke duyabileceğimiz durumlar olacaktır. Ancak her türlü duyguyu kabul edip onunla yaşamak bir problem çözme becerisidir. 


Burada sizi mutsuz hissettiren durum ve kişilerden biraz uzaklaşmak ve öz-şefkat ile ilgili kitaplar okuma bir nebze rahatlayacaktır. 


Sevgilerle.. 

Öncelikle kendinizi kötü hissettiğiniz her an, buna sebep olan durum ve olayları not almanızı isterim.

Buna bir süre devam edin.

Nihayetinde, duygularınızın, düşünce eşliğinde, neye karşı tepki verdiğini göreceksiniz.

Bu adımdan sonra, bu maddelerden çözüme gitmek adına, değiştirebilecekleriniz ve değiştiremeyeceklerinizi belirlemenizi isterim.

Öyle ki, hayatta esasında, üzerinde değişim sağlayabileceğimiz tek kişi, ''kendimiz'' olduğundan, bu durumların içerisindeki kendinizi, ''nasıl değiştirmek istediğinizin kararını'' ancak bu şekilde, neyin karşısında kötü hissettiğinizi görerek bulabilirsiniz.


Örneğin, ''ders çalışmak için masa başına gittiğimde kendimi kötü hissettim'' şeklinde aldığınız nota baktığınızda, burada nasıl bir değişime gidebileceğinizi sorgulayın isterim.

-> Çok sıkı olmayan bir ders çalışma programı yapıp, 1 saat çalışıp 15 dakika ara vererek, günde 6 saatlik bir plan yapabilirim, gibi.


Burada sihir, ''sadece harekete geçmeniz'' olacaktır, ''istemeseniz de''


Bunun yanında, günlük hayatınıza muhakkak, aile, sosyallik, hareket, spor, iş, hobi, kişisel gelişim gibi başlıkları ekleyin, kendinize uygulanabilir hedefleri belirleyip, basitten sonra eyleme dökün isterim.
Örneğin, ''spor yapmak istiyorum'', -> ''her gün 30 dakika yürüyebilirim'', gibi.

Vurgu hala istemeseniz de yapıyor olmanızdan geçtiğinden, her bir maddeyi gerçekleştirmeniz, duygu durumunuzu iyileştireceği gibi, kendi kaynaklarınızı da güçlendirip, sizi daha sağlıklı kılacak, bu sağlık da ilişkinize yansıyacaktır.


Bu anlamda, ilham olması adına, ''https://www.smokinli.com/blog/gunumuzu-anlamli-kilmanin-tam-zamani/'' yazısına göz atabilirsiniz.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.