Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Uykumun gelmesi için ne yapabilirim ? O kadar enerjim var ki bi türlü uyuyamıyorum papatya çayı içiyorum yatmadan once kitap okuyorum uyku meditasyonu dinliyorum yine olmuyor 2 de yatağa girip 7 ye kadar uyuyamıyorum artık ağlamak istiyorum o dereceye geldim sınava gireceğim ama uykum yok bu durum beni çok yipratiyor  

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Öncelikle var olan başa çıkma stratejilerinizin oldukça sağlıklı olduğunu söylemek ve devamını getiriyor olmanızı isterim.
Bunlara ek olarak, sağlıklı ve kaliteli bir uykunun her zaman reçetesi, zihni ve bedeni anlamlı bir şekilde yormaktır.

Tıpkı sizin de '' O kadar enerjim var ki bi türlü uyuyamıyorum'' cümlenizde bahsettiğiniz gibi, öncelikli olarak zihnin yorulması gerekir.
Kendini geliştirmesi, bir problemi çözmesi, öğrenmesi ve zorlanarak çalışması neticesinde, sağlıklı yorgunluğunu görmek isteriz.
Bunun yanında, pandeminin bireysel etkilerinden en büyük alanlardan biri olan hareketin kısıtlanması söz konusu olduğundan ve bedenimizin her bir uzvu, harekete duyarlı bir şekilde var olduğundan, burada mutlak hareketi hayatınıza almanızı isterim.
Bu, gün içerisinde yapacağınız 45 dakikalık bir yürüyüş, evde yapacağınız hafif-orta kardiyo, ısınma hareketlerinin de içerisinde olduğu pilates, ip atlama, gibi egzersizlerle de aslında, bedeniniz anlamlı bir yorgunluk içerisinde girecektir.

Bütün bunların yanında, var olan stratejilerinize devam eder, günlük rutinlerinize biraz da sosyallik anlamında yeni rutinler eklerseniz, örneğin, görüntülü bir arkadaşı arayarak sohbet etmek gibi, uyku kalitenizin arttığını göreceksiniz.

Yattığınız odanın ise, havalandırılmış ve tamamen karanlık olduğundan emin olursanız, buna bir de, uyumadan evvel içeceğiniz ılık bir sütü eklerseniz, sonuç alacağınızı inanmaktayım.

Sevgilerimle..

Merhaba, Öncelikle uyku düzeyi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi birey için bir saat yeterli olabilirken bazı insanlar için 10 saat bile yetersiz olabilmektedir. Uykusuzluk, kişinin uykuya dalmasına engel olan bir sorundur. Uyku kişinin yalnızca enerji seviyesini ya da ruh halini değiştirmez uzun vadede ciddi problemlere yol açabilmektedir. Burada neden uyuyamadığınızı anlamak önemlidir. Uykusuzluğun belli başlı nedenleri olabilir. Örneğin; psikolojik birtakım sorunlar, stres, fiziksel bir rahatsızlık ve ilaç kullanımı, tiroid hastlalıkları vb. bu aşamada öncelikle bir fiziki muayene ihtiyacınız vardır. Biyolojik bir neden yoksa daha sonrasında altında yatan faktörler değerlendirmelidir. Bu konuda bir uzmandan destek almak önemlidir. Ancak kendinizin yapabileceğiniz şeyler vardır. Egzersiz , düzenli beslenme ve uyku kısıtlamaları ile üstesinden gelinebilir. Sevgilerle..

Enerjinizin fazla olduğunu hissetmenize bağlı olarak uyuyamadığınızdan bahsetmişsiniz. Bulunduğunuz noktada uykunuzun gelmesi için oluşturduğunuz planların işe yaramaması uyuyamadığınız için üzüntü ve öfke hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda süreğen uykusuzluğa bağlı olarak kendinizi gergin, yorgun ve yıpranmış hissedebilirsiniz. Uykuya dalmamanız üzerine düşünmeniz de uyuyamamanıza katkı sağlayabileceği gibi kendinizi uyumaya zorlamanız da uykunuzun gelmemesine katkıda bulunabilir. Uyuyamadığınızda bulunduğunuz ortamı değiştirmeniz, yatağınızı terk ederek loş bir ortamda oturmanız, altyazılı videolar takip etmeniz uykunuzun gelmesiyle sonuçlanabilir. Uykuya dalmanıza engel olan bir ya da birden fazla faktör olabileceği için bu faktörleri tek başınıza tespit etmeniz son derece zorlayıcı olabilir. Bu faktörleri tespit etmek adına bir uzmana danışmanız çözüm noktasında da size katkı sağlayabilir. Gerekli görüldüğü takdirde uyuyamamanızın ardındaki nedenin tam olarak tespit edilmesi adına uyku laboratuvarı seçeneğini doktorunuzla birlikte değerlendirebilirsiniz.

Merhaba, aslında uykusuzluğa sebep olan birçok farklı faktörden bir ya da bir kaçıyla karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Genellikle gün içerisinde fazla miktarda tüketilen kafein miktarı, endişe, eğer varsa kullanılan ilaçlar, ses, ışık gibi dış faktörler uykusuzluğa sebep olabilir. Öncelikle sizi uyutmayan faktörü belirleyip bunu düzenlemek faydalı olabilir. Gün içerisinde tükettiğiniz çay, kahve miktarını azaltabilirsiniz. Eğer yaşadığınız endişeler sebebiyle uyuyamıyorsanız bu noktada kaygılarınızı nasıl kontrol altına alabileceğiniz konusunda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Gün içerisinde düzenli egzersiz yapmak gece uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Yatağa daha erken gitmek, yatağınıza gitmeden önce kendinize belli rutinler hazırlamak uyku saatini size hatırlatarak bedeninizi uykuya hazırlayabilir. Bir işiniz olmasa bile sabahları erken kalkmak yine bu konuda faydalı olabilir. Eğer tek başınıza uyku probleminizin üstesinden gelemezseniz bir destek almaktan çekinmeyin.

Cevap yazmak için giriş yapınız.