Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba! Benim uyku problemim var. Uyuyamıyorum en ufak takırtılarla uyanabiliyorum. Çalışan bir insanım ve güncel hayatım çok yorgun geçmesine rağmen uyuyamıyorum. Uykuya daldığımda ise uykuyla uyanıklık arasında gibiyim, bir insanın yürümesinden tutun bir kapı tıkırtısıyla uyanıyorum nasıl bir öneriniz olabilir?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba, 


Uykusuzluk gün içinde kişiyi fiziksel olarak yorsa da uzun zaman sürmesi ile psikolojik olarak da oldukça yorucu bir sürecin başlangıcıdır. 


Uykusuz olan birey gün içinde daha öfkeli daha sabırsız davranış örüntüleri sergileyebilmektedir. Aynı zamanda tüm öğrenme süreçleri uyku ile tamamlandığından bilişsel olarak da bir gerilemeye yol açabilmektedir. Bu konuda bir uzmana danışmak faydalı olabileceği gibi aynı zamanda evde sağlayacağınız bir uyku düzeni ile sürecin üstesinden gelebilirsiniz. 


Örneğin uyumadan önce bir rutin oluşturmak ve bunu istikrarlı bir şekilde uygulamak gibi. Her gece uyumadan önce rahatlatıcı çaylar içmek, sakinlemek adına kitap okumak vb. Gibi. 


Ancak bu uykusuzluk durumunun fiziki ve mental olarak daha büyük zararlar vermemesi adına nedenini anlayarak bir uzmandan destek almak ivedi bir şekilde sizi sonuca götürecektir. 


Sevgilerle.. 

Esasında uyku ile ilgili bu sorunun varlığının ne zamandan beri olduğunun önemli olduğunu belirtmek isterim.

Son zamanlarınızı gözden geçirin, ruhsal anlamda sizi zorlayacak bir yaşamsal olay oldu mu?

Bazen, dışarıdan bir müdahale olmasa da, içimizde, düşüncelerimizin etkisiyle aslında, içsel faktörler başlığı altında toplanıp, uykuyu kaçırmada etkili olabilirler.


Bu anlamda, yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyor olmanızı belirtmeniz anlamlı, çünkü uykunun iyileşmesi için ilk önerimiz, zihnin ve bedenin anlamlı bir şekilde yorulması olacaktır.

Fakat buna rağmen bir iyileşme gözlemlenmiyorsa, uyku hijyeni ile alakalı başlıkların gözden geçirilmesi yararlı olacaktır.


Bunun için, esasında yatağa girmeden evvel, klasik olarak, uykunuzun iyice gelmesini bekleyin isterim.

Ayrıca, bulunduğunuz odanın havalandırılmış ve tamamen karanlık olmasına, normalde kullandığınız ışık renginin de sarı olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bunun yanında, yatağa girmeden, kaslarınızı önce kasıp sonra gevşeteceğiniz belli başlı egzersizlerden yarar göreceksinizdir.

Eğer yatağa girdiniz ve hala uykunuz gelmedi ise, yaklaşık 20 dakika sonra, yataktan çıkmanızı isterim; su içmek, evde bir tur atıp temiz hava almak, esneme hareketleri yapmaktan, yarar göreceksinizdir.

Bunun yanında, akşam 22:00 ile 02:00 arasında, muhakkak uykuda olmaya çalışmanıza ve uyku saatlerinizi de, aynı tutmaya özen gösterin isterim; çünkü özellikle bu aralıklarda, uykunun iyileştirici etkilerini görürüz.


Buna ek olarak, uykudan önce alkol, kafein ve sigara tüketmediğinizden emin olun isterim.

Bunlar, uyarıcı maddeler olduğundan, sizi de zinde tutacaklardır.

Ayrıca, gün içerisinde sizi sıkıntıya sokan düşünceleri erteleyip, gün içinde örneğin sadece 18:00'de düşünme gibi bir egzersiz yaparsanız, hem aklınıza gelmelerine izin vermiş olacaksınız, hem de yatma saatine yakın sizi meşgul etmediklerinden, uykunuzu kaçırmalarının da önüne geçmiş olacaksınız.


Bu yüzden aslında, belli başlı bu çalışmaları uygular ve buna en az 21 gün süre ile devam ederseniz, uyku kalitenizin artacağına inanmaktayım.


Sevgilerimle...

Cevap yazmak için giriş yapınız.