Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba 

Nasıl başlayacağımı nasıl kendimi ifade edeceğimi bilemesem de deneyeceğim. 

Başlıktan anlayacağınız üzere onu çok ama çok özlüyorum ve anılarda sürekli kayboluyorum bütün yaşanmışlıkları onunla ilgili hiçbir şeyi silemiyorum zaman geçiyor ama o zamanın içinde bu duygular artmaya devam ediyor 

İnsan görmeden yanında olmadan konuşmadan da her şekilde sevebiliyormuş Şimdi bana sorsanız aslında ne hissediyorsun ona karşı diye kırgınlık sitem ve çaresizlik az da olsa öfke diyebilirim 

Kendime çok kızıyorum özlediğim için unutamadığım için ama elimden gelen bir durum değil 

En çokta üzen o kadar yıla bir fotoğraf sığdıramamış olmamız 

Her şeyin farkında olup o kadar yaşanan şeyler olmasına rağmen hala bunu nasıl hissedebilir bir insan? 

0
0

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Merhaba. Hiçbir ilişki bir gün biteceği düşüncesi ile başlamaz. Ancak ayrılık geldiğinde ise bu acı verici bir deneyim olarak karşımıza çıkar. 


Değer verdiğimiz, sevgi duyduğumuz, bir şeyler paylaştığımız o insanın hayatımızdan çıkmasıyla bir kayıp yaşarız aslında. 

Bu kayıp ise beraberinde yas süreci olarak adlandırdığımız dönemi getirir.


Yas dönemi içerisinde kimi zaman özlem, kimi zaman öfke, kimi zamansa bu duyguları aynı anda deneyimlemek oldukça normaldir. Bu duygular yaşıyor olması suç olmaktan ziyade, bastırılmaması ve gelip geçmesine izin verilmesi gereken duygulardır. Bu sebeple kendinize kızmayın ve bunun bir süreç olduğunu kendinize hatırlatın. 

Zamanla kendinize izin verdikçe yolunuza yaşadıklarınızı tecrübe olarak kazanıp yolunuza devam edebildiğinizi göreceksiniz. 

Öncelikli olarak geçmişteki deneyimlerinizi yeniden yaşamak istemenizin, geçmişteki deneyimlerinizi özlüyor olmanızın bir hata ya da suçtan ziyade yaşadıklarınızı anlamlandırma, geçmişteki tecrübelerden yararlanarak gelecekte neler yapılması gerektiğine dair fikir sahibi olma gibi konularda size yardımcı olabilecek bir duygu olduğunu belirtmeliyim.


Yaşanılan anıların geçmişte sizin açınızdan oluşturduğu olumlu deneyimler ayrılık sürecini deneyimlerken özlem duygusuyla birlikte son derece olumsuz duygular uyandırabilir. Bu noktada geçmişteki anıların şu an yaşanmamasını kabullenmek güç olabilir. İçinde bulunduğunuz durumu kabullenmenizin zorluğuna bağlı olarak birden fazla duygu deneyimleyebilirsiniz.


İçinde bulunduğunuz noktada kendinize kızgın olmanız yaşadığınız kabullenme sürecini ve ayrılık sürecini geride bırakarak kendi hayatınıza uyum sağlama sürecinizi zorlaştırabileceği için hissettiklerinize şefkatle yaklaşmanız, hissettiklerinizin son derece normal olduğunu fark etmeniz sizin açınızdan faydalı olabilir. Bu noktada duygularınızı ve yaşadıklarınızı anlamlandırmanız açısından kendinize hata yapma fırsatı tanımanız, yaşadığınız duyguları bastırmadan olması gerektiği gibi yaşamaya çalışmanız ve hissettiklerinizin kendi hayatınıza uyum sağlamanız noktasında size katkısı olabileceğini kendinize hatırlatmanız faydalı olabilir.


Bu süreçte sosyal desteğinizi arttırmak amacıyla yaşadıklarınızı yakın çevrenizle paylaşmanız, kendinize daha fazla zaman tanımanız, vakit ayırmayı sevdiğiniz aktivitelerin sıklığını arttırmanız ve gerekli gördüğünüz takdirde psikoterapi seçeneğini değerlendirmek üzere bir profesyonelden destek almanız faydalı olabilir.


Merhaba,


Yaşadığınız ayrılık sonrası özlem duyduğunuzu görmekteyim. Ancak özlemek çok insani bir duygudur. Sorduğunuz soruya cevaben ne suçtur ne de hata..


İlişkilerin başlaması kadar bitmesi de oldukça normaldir. Bu ayrılık sürecinde ilk olarak karşı tarafı hayat rutininizden çıkarmanız sizin için faydalı olacaktır. Yazdıklarınızdan görüşmediğinizi anlasam dahi ne yazık ki duyguları yaşamak için buna ihtiyacınız yoktur. 


Ancak ayrılık sonrası hissettiğiniz duygunun yoğun olarak öfke olduğunu görmekteyim. Bu durumda kendinizi topraklamak adına bir adım atabilirsiniz. 


Bir defter alarak öfkeli mutsuz ve üzgün hissettiğiniz anları bu deftere yazın. 1'den 10'a kadar seviyesini yazmalısınız. 10 dan başlayan öfkeniz mutluluğunuz 1 e inene kadar her gün yazmalısınız.  Bu sayede kendinizi topraklayarak ayrılık sürecini daha normal bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. 


Aynı zamanda bu sürede eski anılara bakmamak, kendinize mutlu olduğunuz aktivitelere adamak da size iyi gelecektir. 


Sevgilerle..

1 Yorum
Alone_flowerr

Alone_flowerr

Çok ama çok teşekkür ederim 12 Şubat 2021 17:50

Öncelikle yazdıklarınızın başlığı olan ''Özlemek Suç Mudur Hata mıdır ?'' sorunuza cevabım; özlemek sadece insan olmaktandır, demek isterim...

Çünkü aslında, beslediğiniz ve verdiğiniz sevginin ne denli büyük olduğunu görebiliyorum.

Hal böyle olunca, ayrılık da doğru orantılı, üzebiliyor.


Yazdıklarınızı okuduğumda aslında, ayrılık sonrası ortaya fiziksel ve ruhsal tepkilerin ortaya çıktığı yas dönemi içerisinde olduğunuzu görüyorum.

Bu dönem beklenir ve gereklidir.

Öyle ki, ayrılığın başında adına inkar dediğimiz evrede, ayrılığın kabullenmemesi ön planda olurken, süre içerisinde bu inkar yerini önce, ''bari arada bir görüşelim'' diyerek pazarlığa, bunun da olmayacağını anlayınca yerini kızgınlığa bırakacaktır.


Kızgınlıkla çok yakın bir evre içerisinde olan, sembolik depresyon ise, şu an aslında bahsettiklerinizi karşılamaktadır.

Fakat umut verici olan şu ki, süre içerisinde tek tek geçirip geldiğiniz bu evrenin de, geçici olmasıdır.

Öyle ki, '' kırgınlık sitem ve çaresizlik az da olsa öfke'' duygularınızın her birini bastırmadan ve kaçmadan yaşadıkça, bu evrenin yerini, yeni hayatınıza yol almak üzere, artık yaşanılanları kabule yaklaştığınız ve yeni tasarılarla yeni denemelere giriştiğiniz evre alacaktır.


Burada artık, bu süreç sizi ne kadar zorlasa ve acıtsa da, başı zehir zemberek geçse de, sonunda adına kabul dediğimiz evreye geldiğinizde, sonunun baldan tatlı olduğunu söylemek isterim.

Çünkü burada bu tecrübe sizi acıtarak, pişirerek olgunlaştırdığını ve büyüttüğünü söylemek yerinde olacaktır.

Bu sayede artık öğrendiğiniz birçok öğreti ile, hayatınızda daha sağlıklı tercihlerle daha sağlıklı ilişkiler yaşayabilme şansınız da, işte böyle doğacaktır.


Öneriler için, https://www.smokinli.com/blog/eski-sevgilinizi-nasil-unutacaginiza-dair-ipuclari/ yazısına da ayrıca bir göz atmanızı isterim.


Bunun için yalnızca duygularınızı bastırmadan yaşayacağınız, yanına biraz da sabrı ekleyeceğiniz, biraz zaman gerekmektedir.


Sevgilerimle..


2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Çok teşekkür ederim gerçekten bu kadar detaylı ve güzel anlattığınız yardımcı olduğunuz için 😊 12 Şubat 2021 17:50

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Hayatınıza küçük de olsa bir dokunuşum olabildiyse ne mutlu, sevgilerimle tekrar, sağlıkla kalın.. :) 13 Şubat 2021 16:01

Cevap yazmak için giriş yapınız.