Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

22 23 yaşında üniversite öğrencisiyim sevgilimle buluşmak için ailemle aramda sürekli sorun çıkıyor. Eve geç geldiğim zamanlar kavga, küfür, dayak yiyorum. Benim yaşıtlarım bnu konuda özgürken benim sırf dışarı çıktım akşam 8 9 gibi geldim diye dayak yemem küfür hakaret işitmem zoruma gidiyor 

Sürekli eve gidince ne olacak korkusu ile eve geç kalmaktan korkar oldum ne sevgilimle ne arkadaşlarımla kafa rahatlığı oturamıyorum bunları düşünmekten 

Herkesin yaptığı normal olan şeyi onların böyle düşünmesi normal mi sizce ne yapmam gerekiyor 

Erkek arkadaşımı da tanıyan insanlar ailem 

1 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Benimkilerde öyle eve giriş saatim en geç 9 o da en geç yani yaşıtlarıma bakıyorum böyle değiller, biraz baskın olmak gerekiyor sanırım aileye karşı biraz da acitasyon birde kendini güzelce kanıtlamak gerek başarı gerek başka bir şeyle olsun 28 Eylül 2021 10:23

Soruya Yorum Yaz

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
1 Cevap

Öncelikle içinde bulunduğunuz sürecin sancısını görmekteyim.

Öyle ki, reşit olmanıza ve aslında, özerkliğinizi ilan etme, kendinizi keşfetme ihtiyacı içerisindeyken, bu adımlarınızın kısıtlanıyor ve hatta ihmal ve istismara uğruyor olması, sizin yaşama dair inancınızı da kırmakta.


Bu noktada aslında, ailenizin bu katı yapısının değişmeyeceği de aşikardır.

Öyle ki, birçok içsel ve dışsal sebepten ötürü aslında, bu noktaya gelmişlerdir.

Burada değişimi onlar tarafından değil, kendiniz tarafından sağlamalısınız.

Yani, üniversite sonrası iş sürecine girmek, kendi ayaklarınızın üzerinde durmak ve bunu maddi kazançla elde etmeye başlamakla, esasında evden ayrılabilir hale de gelebileceksiniz.


Burada yine de, aile bireylerinden konuşabileceğiniz bir kişiyi bulmanız ve ben dili ile, ihtiyaç ve beklentinizi ifade etmeniz anlamlı olacaktır.

Bununla beraber, orta yollu bir rota belirleyip, bundan sonrasında aileye bağımlı halden sıyrılmak konusunda adımlar atmanız, en sağlıklısıdır.

Ayrıca ilham olması adına, https://www.smokinli.com/blog/aile-ici-iletisimi-nasil-guclendirebiliriz/ yazısına göz atabilirsiniz.


Sevgilerimle...

Cevap yazmak için giriş yapınız.