Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Erkek arkadaşım ailesi ile tanıştırmak istiyor. Bu akşam abisinin evine davet etti, orada abisi, onun eşi ve sevgilimin annesi ile tanıştırmak istiyor. 

Iyi de ben anksiyetesi olan biriyim.. Ne yapmam lazim? Çok panik yaparım, terlerim elim ayağıma karışır... Sevgilimle ciddi düşünüyoruz, tamam normal bu prosedürler ama ben daha önce hiç bir erkek arkadaşımın ailesi ile tanışmadım. Ne yapmam lazim? Hediye götürmeli miyim? Annesi ile ne hakkinda konuşmam lazım? Onun ailesi beni sever mi? Kendimi nasil sevdirebilirim? 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Merhaba. İlişkilerde partnerin ailesi ile tanışmak çoğu kişiyi heyecanlandırır, streslendirir. Kişiler partnerlerinin ailesi karşısında yanlış anlaşılmaktan, yanlış bir izlenim vermekten korkabilir ve çekinebilirler. Yaşadığınız tedirginliklerin normal olduğunu düşünüyorum.


Partnerinizle bu tedirginlikleri paylaşmanız ve partnerinizden fikirler almanız daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda partnerinizin konuşmalara dahil olması, evde partnerinizin de rahat bir ortam yaratmaya çalışması daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.. Zaman geçtikçe, sohbet süreleri uzadıkça daha da rahatlayacaksınızdır diye düşünmekteyim.


Partnerinizin ailesini henüz tanımadığınız için bir hediye almak, sizi "Hediyemi beğenirler mi, beğenmezler mi?" düşüncesine ve stresine sokabilir. Bundan dolayı yemek sonrası yenebilecek bir tatlı almak iyi bir fikir olabilir. İyi günler dilerim. :)

Merhaba. Partnerinizle beraber ilişkiniz için anlamlı bir adım attığınız sürece girmişsiniz. Bu sürecin sizde heyecan ve kaygı yaratmış olması ise oldukça normal.


Söz konusu romantik ilişkiler olduğunda işler yolunda gitsin isteriz ve kötü sürprizlerle karşılaşmak istemeyiz. Şu an partnerinizin ailesi ile nasıl bir diyalog kuracağınızı henüz bilmediğiniz için bu bilinmezlik sizde kaygı uyandırıyor.

Belki kaygınızı biraz azaltmak adına partnerinizden ailesi hakkında kısa bilgiler alabilir ve buna göre sohbetler başlatabilirsiniz.

Kaygılı olduğunuz noktaları partnerinizle paylaşırsanız o da sizi kaygı duyduğunuz noktalarda destekleyecektir.


Eğer eliniz boş gitmek istemezseniz bir pastaneden tatlı almanız bir fikir olabilir veya partnerinizle ne alacağınızı beraber kararlaştırabilirsiniz.Merhaba,


Öncelikle yaşadığınız sürecin keyifli ama bir o kadar da stresli bir durum olduğunu belirtmek isterim. Bu tarz durumlar işe girmek evlenmek gibi pozitif stres dediğimiz durumlar ortaya çıkartabilmektedir. 


Bu süreçte yaşadığınız heyecan ve kaygıyı herkesin yaşadığını yalnız olmadığınızı belirtmek isterim. İçinizdeki "Acaba beni sevecekler mi?" korkusu ile böyle hissetmeniz çok normaldir. Sorduğunuz soruların ne yazık ki evrensel bir doğru cevabı yoktur. Karşınızdaki insanları da tanıyarak zamanla ona göre hareket etmeniz beklenecektir. 


Bunun bir sınav olmadığını bilerek içinizde kabul etmeniz. Partneriniz ile kaygınızı paylaşmanız rahatlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda önceden aileyi tanımak adına kısa bir konuşma yapmak belkide edeceğiniz sohbeti kolaylaştırabilir.


Sevgilerle..

Öncelikle bu kaygılarınızın, herhangi bir tanısı olmayan bir kişide bile var olacağını belirterek, çok doğal olduğunu söylemek isterim.

Çünkü değer verdiğiniz birinin hayatına girmek için, anlamlı adımlar atıyor ve elbette ki bu sürecin iyi geçmesini istiyorsunuz.


Bunun için öncelikli olarak, kaygınızı erkek arkadaşınızla paylaşabileceğinizi söylemek isterim.

Bilgisi ve desteği dahilinde, konu kendisini de ilgilendirdiğinden, anlamlı bir adım olacağını söylemek isterim.


Konunun kendisiyle ilgili olması önemli, yoksa kaygı yaşanan durumlarda aslında kişinin, kaçmasını ve kaçınmasını istemeyiz, çünkü biliriz ki, bu duyguyu yaşamaya izin verirse, sistem zaten normale dönecektir...


Bu yüzden aslında burada sihir olarak, sizin dikkatinizi çevreye, yani olması gereken yere, bu insanlara ve yemeğe vermenizi isterim.

Bunun yanında, bir beklenti ile gitmez, sadece akışta kalırsanız, aslında bu sürecin bir yarış değil, öğrenmek ve deneyim edinmek için keyifli bir paylaşım olduğunu da göreceksiniz.


Bu yüzden, nezaketen alacağınız bir ev hediyesi, çiçek gibi hediyelerle, doğallığınız ve erkek arkadaşınızın desteği ile, yemeğe gitmeniz yeterli olacaktır.

Çünkü karşınızdaki insanlar da belki de sizin kadar heyecanlı, kaygıları, düşünceleri ve ihtiyaçları olan, birer insan.


Bu yüzden, kaygıyla savaşmak yerine onu kabul ederek, dikkatinizi çevreye verip, erkek arkadaşınızın desteği ve yanınızda naif hediyenizle, bu deneyimin tadını çıkarın isterim.


Sevgilerimle..:)

Cevap yazmak için giriş yapınız.