Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

6 aydır birlikte olduğum biri var aynı yerde çalışıyoruz ve birileri benim hakkımda sevgilime onu nasıl peşimden koşturduğumu söylemiş ve sevgilim artık benimle olmak istemiyor başka şeyler de duydum dedi neden bana güvenmediğini bilmiyorum tek söylediği artık kimseye güvenmiyorum dedi ve gitti ben onu bu kadar çok severken gitti onun için her şeyi yapmışken en kötü anında bile ben yardım ettim ona bunları nasıl unuttu hemde ikinci bırakışı beni ilk sefer çok yalvardım dönsün diye ama bu sefer üzerine düşmedim ve gayet medeni bir şekilde gitmesine izin verdim sizce gerçekten bitti mi geri döner mi acaba 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Yazdıklarınızı okuduğumda, ilişkiniz süresince esasında, sevginizin kaynağı ile elinizden geleni yaptığınızı, öyle ki, zaman zaman fazlasına da giriştiğinizi görüyorum.

Sevgi söz konusu olduğunda aslında yaptığımız her şey hep eksikmiş gibi geldiğinden, özümüzden vermek, bizleri pek de düşündürmez.


Fakat, tabloya uzaktan baktığımızda, hep verici olan biz isek, karşı tarafı da aynı şekilde almaya hazırlamış oluruz.

Öyle ki karşımızdaki her kim olursa olsun, ''çabasızlığa'' alışacaktır.


Bu yüzden de aslında, özveri ve fedakarlığın çok tehlikeli kavramlar olduğunu hatırlatmak isterim.

Çünkü özümüzden verir karımızı feda edersek, geriye bizden hiçbir şey kalmaz...


Bunun yerine her ilişkide her daim görmek istediğimiz şey, ''paylaşmaktır''; acıyı, tatlıyı, hayatı...


Buradan hareket ile, özünüzden verdiğiniz ilk ayrılığınızda görülmektedir.

Sonrasında, hayatınızı paylaşacağınız kişinin, açıklama hakkı tanımadan güven ile ilgili gidişi, esasında bir son değil, aksine, daha sağlıklı ilişkilerin gelişi için bir başlangıçtır.


Elbette ki duygularınız olduğundan, ilişkinin tekrar olması yönünde bir isteğiniz vardır, bunu görebiliyorum.

Fakat, tekrar bir araya gelmek söz konusu olacak ise, bu kez adım atanın ve, sevgisini gösterenin, karşı taraf olmasını isterim.

Çünkü sevgi ancak davranışlara döküldüğünde gerçektir.


Size dönmesi, bir ihtimal olmakla beraber, esasında bu kez tercihiniz kendinizden yana olduğundan, karşı tarafın da bir şaşkınlık içerisine girebileceğini belirtmek isterim.

Çünkü sizin 'her zaman' ve 'orada' olmanıza, alışmıştı.


Bu alışkanlığı kırmanız, öncelikle size şifa olarak döneceği gibi, eğer karşı tarafın da duyguları gerçek ise, hareket etme noktasında bu inzivanız, karşı tarafı hareketli kılacaktır.


Fakat her daim seçiminiz, kendi gerçekleriniz olsun isterim, karşı tarafa beslediğiniz o güzel sevgiyi, kendiniz ile de paylaşın.

Bu şekilde başta acı gelse de, sonunda kendinizi beslemenin hazzını yaşayacaksınızdır.


Sevgilerimle..

2 Yorum
merves

merves

çok teşekkür ederim 🙏🌸 Ben onun için gerçekten çok çabaladım sonunda sevdim gözüm kapalı güvendim her şekilde yanında oldum düştü birlikte kalktık bunlar benim için daha önemli ama onun için değil sanırım insanlar beni çok uyardı onun hakkında güvensiz ve sadakatsiz olduğunu söylediler ama ben gözümle görmediğim ve kulağımla duymadığım için inanmadım ya da onu kaybetmemek için inanmak istemedim ilk beni bıraktığında da kimseyle olmayacağım ve kimseye güvenmiyorum diyip gitmişti sonra geri geldi şimdi yine gitti aynı şeyleri söyleyerek beni dinlemedi bile inanmadı bana ve asla seni bırakmayacağım gibi klişe sözler söylemişti ilişkinin başında belki duyduğu şeyler güvenini kırdı ama benim böyle biri olmadığımı bilmesi gerekiyordu o yüzden bende sessiz kalıp ondan bir dönüş beklemeyi tercih ediyorum çünkü ben değerliyim 😊 16 Nisan 2021 11:55

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

''bende sessiz kalıp ondan bir dönüş beklemeyi tercih ediyorum çünkü ben değerliyim 😊'' cümleniz o kadar kıymetli ki... Kendi kararlarınızın sorumluluğunu üstlenmenin tadını çıkarın isterim, sevgilerimle tekrar.. 16 Nisan 2021 12:03

Merhaba,


Öncelikle yazdıklarınızdan yaşadığınız sıkıntının oldukça farkında olduğunuzu ancak çözüm aşamasında ciddi bir sorun yaşadığınızı görmekteyim. 


Öyle ki olan durumdan "pişmanlık'' duyduğunuzu ancak yine de barışmak için bir adım atmak istemediğinizi de anlamaktayım.

Yaşadığınız durumdan belki de ders çıkarsınız bile bu durumun ilişkiye devam etmek için yeterli olmadığını göstermekte.


Kendi duygularınızı anlamak adına geçiren süre tabii önemlidir. Ancak burada bir barışma isteği duyuyorsanız bunun için girişimde bulunmanız gerekmektedir. 


Karşı taraf ile yapacağınız yapıcı ve eleştirel olmayan bir konuşma pek tabii faydalı olacaktır. Yaşanan sorunların neden olduğunu açıklamak ve çözüm üretmek bir seçenek oluşturabilir. 

"Olanlardan dolayı çok üzgünüm, sen de izin verirsen bu hatayı telafi etmek isterim'' gibi aslında, baskıdan uzak ve yapıcı bir dille konuşma başlatmak karşı tarafı da iletişime dahil ederek barışma şansınızı artıracaktır. 


Aynı zamanda her hata yaptıktan sonra affetmek koşulsuz problemler halledilmeden ilişkiye devam edip problemleri halı altı etmek ileri ki zamanlar da ayrılıkların tekrarlanmasına yol açacaktır. En kısa sürede karşı tarafın yapacağı hamleden önce kendi duygularınızı anlamlandırmanızı ve bu yönde hareket etmenizi tavsiye ederim. 


Sevgilerle..

1 Yorum
merves

merves

öncelikle çok teşekkür ederim tavsiyeniz için 🙏ben ona gerçekten çok güvendim her şekilde yanında oldum insanlar onun güvenilmez ve sadakatsiz olduğunu söylediğinde bile inanmadım ilişkime yansıtmadım bile ama onun saçma sapan nedenden dolayı benden ayrılmasını kaldıramıyorum ama artık gücümde yok mücadele etmeye konuşmak istemiyorum bu konuyu çünkü benim böyle bir şey söylemediğimi kendisi tahmin etmesi gerekiyor diye düşünüyorum belki duydukları onu üzdü ama böyle olmamalıydı diye düşünüyorum 16 Nisan 2021 11:43

Cevap yazmak için giriş yapınız.