Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Bir tartışma yaşıyoruz örneğin bana gün içinde hiç mesaj atmadığında ona yazıyorum neden, konuşmak istemiyorsan söyle diye kendisi de saçmalama bi sus atarlanma vs. Şeyler söylüyor konuya pek açıklık getirmiyor sürekli üzerini kapatıyor ne yapmalıyım?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
5 Cevap

Bence gün içinde neden yazmadığını sorgulamak yerine, gün içinde ilk mesajı sen at ve sohbeti sen başlat. Hatta mesaj yetmiyorsa ara. Bir süre boyunca ilk mesajları falan hep sen at veya ilk sen ara. Hala böyle bir iletişim kopukluğu yaşıyorsanız açıkça konuşun bu sorunu, eğer düzelemeyecek gibiyse zaten kafalarınız pek uyuşmuyor demektir.

İletişimde sorgulamaya geçtiğimizde karşımızdaki kişi de otomatikmen savunmaya geçecektir.. Sıkıntınızı netleştirdikten sonra uygun bir zamanla üslubumuza dikkat edip sıkıntınızı ' ben dilini ' ifade edebilirsiniz. ' Sen bana neden mesaj atmıyorsun? ' yerine ' Ben senden mesaj gelmediğinde seni merak ediyorum ' gibi. Burada sorumluluğu kendinize alacağınızdan daha sağlıklı ve karşımızdaki insanı konuşmaya teşvik edici bir ortam sağlamış oluruz.

Burada üslup ve etkili iletişimin ne kadar doğru kullanıldığı ortaya çıkıyor aslında konuşmak istemiyor musun? şeklinde bir soru yöneltmek karşı taraftan asıl söylenmek istediğinizi anlamak yerine öfke yaratabilir ki öyle de oluyormuş. Öyle demek yerine sevgilinizin sizi aramadığı veya yazmadığı gün arayıp merak ettim sesin çıkmadı bugün nasılsın vb şeklinde yaklaşımla giderseniz eğer hem yanlış anlaşılmaz hem de sorun yaşamazsınız. Ve eğer böyle yapmanıza rağmen bu şekilde devam ediyorsa bu sefer bunu yüz yüze konuşup bu durumun ilişkinize verdiği hasarı ve size neler hissettirdiğini açıkça paylaşmalısınız.

Sorunlarınız ifade edip onlara çözüm yolu aramak istemeniz çok güzel ancak çözümü kavga eder gibi değil doğru kelimeleri seçerek yapıcı konuşmalar sağlamanız gerekir. Yoksa partneriniz çözümlemek istediğinizi değil kavga çıkarmak istediğinizi düşünebilir. Partnerinize sorunların üzerini kapatmasının ileride daha büyük bir şekilde karşınıza çıkacağının bilgisini verebilirsiniz. Sorunlarınızı anlatmak için uygun ortamı seçmeniz gerekir bu durumları yüz yüze konuşmak daha sağlıklı olacaktır. Konuştuğunuz konu hakkında mutlaka birinin haklı çıkmasını sağlamak yerine haklı haksız kavgası etmeden sorunun doğru çözümünü partnerinizle tartışın. En önemlisi ise ben dilini kullanmaktan kaçınmak çok daha sağlıklı iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır. Bu şekilde partneriniz sorunlardan kaçmak yerine sizinle konuşmasına uygun ortam yaratmış olursunuz. Partnerinize neden böyle bir çaba içerisine girdiğinizi ifade etmeyi unutmayın. Sevgiler:)

Bu tür sorunlarda sakin olmalısın eğer fevri davranışlar sergilersen ilişkinizi kötü yönde olumlayabilirsin. Demek ki konuyu kapatıyor ve senden mesaj atmanı bekliyor, hiç bir şey olmamış gibi "Nasılsın, aşkım?" diye konuya girip hiç bir şey olmamış gibi davranabilirsin. Kavga etmek ve birbirizin üzülmesini istemiyor.

Cevap yazmak için giriş yapınız.