Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Sevgilim 2 gün önce çocukluktan yakın bir arkadaşını kanserden kaybetti ve dünde definettiler. İlk öğrendiği zaman aradım yanında olmaya çalıştım benimle iletişim kuruyordu ama dünden beri arıyorum dönmüyor bugün aradım hemen kapattı. Ölüye ne denir bilmiyorum kendimi yetersiz hissediyorum. Teselli edecek bir şey yok üzülme diyemezsin onun dışında iletişim kurup yanında olmaya çalıştım ama yine de yetersiz sanki pandemiden dolayı gidemiyorum da. Yani aradığımda gayet normaldi ortamı, sosyal medya bile kullanıyor ama benimle iletişimden kaçınıyor konuyu yarıda kesip görüldü atıyor veya görüşürüz diyip bir şey yokken kapatıyor. Çok üzülüyorum elimden bir şey gelmiyor ne diyeceğimi bilmiyorum. 

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Öncelikle yaşadığınız durumdan dolayı üzgün olduğumu belirtmek isterim. Eski partnerinizin de başı sağolsun. 


Sevdiğimiz birinin yaşadığı kötü olaylar sonrasında kendini üzgün hissetmesi bizi oldukça yıpratabilir. Aynı zamanda onun için kaygılanarak yardım etmek istememiz oldukça normaldir. Bu partnerinize verdiğiniz değere göre seviyesini belirlese de her türlü ikili ilişkide yaşanabilecek kötü bir durumdur.

Süreci anlamlandırmak yerine yanında olduğunuzu hissettirmek ve paylaşımda bulunmak kıymetli olacaktır


Bu nedenle yalnızca yanında olduğunuzu belli edecek kısa bir mesaj, telefon konuşması insani bir tepkidir. Daha fazlasının sorumluluğunu üstünüze almamanız gerekmektedir. 


Tüm bu durumda olan sürecin normal olduğunu bilmek ve sabretmek önemlidir. 


Sevgilerle..


Öncelikle erkek arkadaşınız adına, baş sağlığı dilemek isterim, arkadaşını nur içinde yatsın.


Bahsettiğiniz süreç, kayıp sonrası ''yas'' süreci olduğundan, esasında erkek arkadaşınızın bu süre içerisinde, şaşkınlık, öfke, üzüntü, hareketsizlik, dikkat dağınıklığı, uyuyamama gibi göstereceği birçok belirtinin, doğal olduğunu söylemek isterim.

Öyle ki, kayıp sonrası ortaya çıkan üzüntü kadar doğal bir duygu olmadığından, bu doğallığı yine, bu süreci, ''bastırmadan'' yaşamak devam ettirecektir.


Siz, sevgili olarak yalnızca ihtiyaç duyduğunda yanında olduğunuzu belirtmeniz ve gerçekten de eyleme dökmeniz, oldukça yeterlidir.

Çünkü karşı tarafın süreci anlamlandırması, duygularını sindirmesi için, önce yaşaması, bunun için de, zaman gerekecektir.


Öyle ki, ilk 1 ay gösterdiği ya da gösterebileceği büyük tepkilerin de, doğal olduğunu, endişenin, 1 aydan sonra şiddette hiç azalma olmazsa devreye girebileceğini belirtmek isterim.


Aksi halde, yas süreci 6 ile 24 ay arası değişmekle beraber, duygular yaşanıp, kişi bir yandan da hayatın içinde olmaya devam ederse, yas süreci amacına hizmet ederek, şifayı da beraberinde getirecektir.

Biraz zaman ve sabır...


Sevgilerimle..

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Sizin yorumlarınız bana çok yardımcı oluyor ve iyi geliyor. Teşekkür ederim ve başarılar dilerim . 🙏🏻 14 Mayıs 2021 14:28

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Hayatınıza bir dokunuşum olabildiyse ne mutlu, sevgilerimle.. 14 Mayıs 2021 16:43

Cevap yazmak için giriş yapınız.