Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Cok cabuk sinirleniyorum. Bu sanki bir hastalik. Bu yuzden her yerde kaybediyorum.Hep hakliyken haksiz duruma dusuyorum onun yuzden. Farkindayim. Kurtulmak isdiyorum. Nasil yapiyim? Hayatimda cevremde isimi bile kayb etdim bunun yuzunden. Insanlar fazla ofkeli insani sevmiyorlar. Cabuk ondan korkuyorlar ondan kurtulmak isdiyorlar. Arkadaslarim her kesi kayb etdim. Durustum o ayri asil mesele cabuk sinirlenib kendimi kayb etmem. Yardim etseniz cok sevinirm😔

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Yazdıklarınızdan aslında umut verici olan nokta, sıkıntınızın farkında olmanız ve bunu çözmek için adım atmanızdır.

Bu da aslında, iyileşmeden söz edebilmemiz için, size anlamlı bir adım attıracaktır.


Buradan hareketle, öfkenin güçlü ve yıkıcı bir duygu olduğunu bilmekteyiz.

Öyle ki öfke, kızgınlıktan aslında, davranışlarla ayrılmaktadır.

Kızgınlık kişide yaşanır biterken, öfkede artık davranışlar kişinin kendisine ve karşısına zarar vermektedir.


Bu zararı yaşamınızda gördüğümden, öncelikle öfke ile şimdilik, davranış üzerinden gidin isterim.

Öfkenin her geldiği anda, tek kaldığınızdan, bu duyguyu, sadece yaşadığınızdan emin olun isterim.


Çünkü asıl sıkıntı, öfke geldiğinde bunu nasıl yaşayacağınızı bilmemeniz ve, bu duyguyla tek başınıza kalmak istememenizden kaynaklanmaktadır.


Hal böyle olunca, kendinize bir kere bu fırsatı verir, sadece duyguyu yaşar, yeşertirseniz, sonunda söndüğünü de göreceksiniz.

Ayrıca tüyolar için, https://www.smokinli.com/blog/ofkemizi-nasil-kontrol-edebiliriz/ yazısına göz atmanızı isterim.


Bütün bunlarla, bir sağaltımdan söz edebiliriz fakat, şiddeti azalmaz ise, Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi olan bir psikolog ile, sizi öfkeye götüren düşünceleri ve davranışları çalışmanız neticesinde, sağlıklı ve kalıcı baş etme mekanizmaları geliştirebileceğinizi belirtmek isterim.


Sevgilerimle..

Merhaba, 


Öfke hayatımızı devam ettirmek için gereken dürtüsel bir duygudur. Ancak her duyguda olduğu gibi aşırısı kişinin kendini ve etrafındaki insanları oldukça yorucu bir duygudur. 


Öfkeli olmak kişisel bir özellik olarak görülebilmektedir. Ancak öfkenin gündelik hayatımızı işlevsiz hale getirdiğinde bunu bir sorun olarak kabul etmek gerekir. Bu durumda yazdıklarınızdan işinizi kaybetmeye kadar giden bu durum ciddi sorunlar yaşadığınızın bir göstergesidir. 


Bu nedenle burada sizi öfkelendiren asıl nedenin anlaşılarak ortadan kaldırılması mantıklı olacaktır. Aynı zamanda öfkenizi kontrol etmek ve düzgün bir şekilde ifade etmeyi öğrenmek gerekir. 


Burada kendi baş etme yöntemlerinizin artık yetersiz kaldığını görmekteyim. Bu nedenle bir uzmanın desteği ile bu süreci yönetmek gerekmektedir. İvedi bir şekilde bir uzmana başvurmanız olumsuz öfke duygusundan uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. 


Sevgilerle.. 

Öfke, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen son derece doğal ve insani bir tepkidir. Öte yandan, kontrol edilemediğindeyse kurulan ilişkilerde bozulmalara, fiziksel ve ruhsal sağlıkta önemli sorunlara neden olabilir. 


Öfke duygusunu yaşamak çok normal olsa da bu öfkeyi nasıl kontrollü bir şekilde yaşayıp onunla baş edebileceğimizi öğrenmek önemli bir noktadır.

Bizi öfkelendiren kişileri değiştirmek veya onlardan uzaklaşmak her zaman mümkün değildir. Fakat verdiğimiz tepkileri kontrol edebilmeyi öğrenmek bizim elimizdedir.


Öfkenin normal bir duygu olduğunu kabul etmek ve öfkelendiğimiz zaman verdiğimiz tepkiler hakkında farkındalık sahibi olmak öfke kontrolü için önemli bir adımdır. Öfke anındaki davranışlarımızı biliyor olmak, bu davranışları kontrolden çıkmadan fark edebilme ve yerine öfkemizi kontrol altına almaya yardımcı olacak uyumlu davranışları koymaya yardımcı olur.


Bazı olaylar sizi öfke duyguları içinde bırakıyorsa, sizi kızdırmayacak başka bir yol var mı? Bunu düşünün. Mesela sizi ne rahatlatıyor ve öfkenizi dağıtıyorsa o an bunlara yönelebilirsiniz.


Kendinizin bu durumla başa çıkamadığınızı ve desteğe ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız bir profesyonele başvurmaktan çekinmeyin. 

Cevap yazmak için giriş yapınız.