Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

MERHABA İYİ GÜNLER

 sevgilimle 20 ay beraberlik ve 1 senelik nişanlılık sürecimiz var. farklı şehirlerdeyiz. zaman zaman her ilişkide olduğu gibi inişli çıkışlıydık ama he hallettik bugünlerde çok şükür her şey okadar güzel ki balayı içn falan plan yapıyorduk dün çok felsefi bir konuşma yaptı  geçmişme dair  pişmanlıklarım var falan diye ben hep diyordumki geçmişin beni ilgilendirmez önemli olan benim hayatına girdikten sonra ki sen diye hep de öyle yaptım hiç araştırmadım kurcalamadım. dün derin bir iç çekti herşeyi düzelticem her şey daha güzel olacak seni zaman zaman çok üzdüm özür dilerim dedi üsteledim noldu diye aklıma beni aldattığı geldi çünkü direkt hayıır dedi yemin etti sonra benden önceki beraber olduğu  kızla 3 senelik bir beraberliği varmış geçenlerde onu gördüm içim bir tuhaf oldu dedi . ben sadece geçmiş demekki geçmemiş dedim kapattık telefonu .şuan aklım çok karışık sanki bi tarafımda şeytan bi tarafım da melek var ne yapmam lazım tepkim ne olmalı inanın bilmiyorum birden hissizleştim 2 yılım çöpmüydü diye lütfen yardım edin bana.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Öncelikle "Geçmişin beni ilgilendirmez önemli olan benim hayatına girdikten sonra ki sen diye hep de öyle yaptım hiç araştırmadım kurcalamadım." ifadenizden geçmişin değişmez bir gerçek olduğuna dair farkındalığınızın yüksek olduğunu görmekteyim.


Ancak ne sebeple olursa olsun ilişkilerde eski konuların ortaya çıkması ve bu konulardan dolayı tartışmak oldukça yıpratıcıdır. Çünkü siz ya da partneriniz geçmişlerinizi değiştiremezsiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeyler yüzünden tartışmak aslında bir kısır döngüdür. 


Yazıklarınıza baktığımda içinde bulunduğunuz durumunuzda geçmiş defterler sürekli açılmış. Eski konuların gündeme getirmekle partneriniz kendini iyi hissediyor olabilir mi?

 Yani  eğer ilişkide kendine güvenmezseniz, eksik parçalar olduğunu düşünüyorsa konuları açma eğiliminde bulunabilir mi? 


Bunları karşılıklı yapıcı bir ortamda düşünebilirsiniz. İletişimimiz esnasında bu konuşmanın yapma amacı karşımızdakine geçmelidir. Bu konuşmayı yapıyorum çünkü ilişkimiz daha fazla zedelensin istemiyorum o yüzden bu konuyu çözüme kavuşturmalıyız gibi. Yada geçmişindeki şu konular kafama takılıyor ve bunu aşamıyorum bu da ilişkimizin sağlığı için iyi değil bu nedenle bu konuyu gündeme getiriyorum, beraber bir ortak nokta bulabiliriz gibi. Bütün bunlar ilişki dinamiği içerisinde sizin daha iyi oturtabileceğiniz şeyler.


Sevgilerle..

Öncelikle keyifli giden ilişkinizin, aldığı sıfatın değişeceği bir süreç içerisinde olduğunuzu görüyorum.

Sevgililik ile nişanlılık arasında rol ve anlam farklılığı olduğu gibi, bu, nişanlılık ile evlilikte de kendini gösterir.

Burada ise, esasında geri dönmemek üzere çıkmaya niyet edilen bir yolda, karşı tarafın hayatını gözden geçirdiğini görmekteyim.


Öyle ki, aslında tüm pişmanlıkları ve kafa karışıklıkları, şu an sadece 'evlilik fikri' ile tetiklenmiş durumda.


Burada da, karşı tarafın sizi sevmemesi değil, sevginin yanında, bu akıl karışıklığının varlığını belirtmek isterim.

Yazdıklarınızdan çıkardığımız kadarıyla, elbette ki karşılıklı duyguların ve emeğin gerçekliğini görebilmekteyim.

Yalnızca bu süreç içerisinde, karşı tarafın tercihlerini ve ihtiyaçlarını sorguladığını görmekteyim.

Esasında bu yaptığı sağlıklı olsa da, konumunuz itibari ile, oldukça geç kalınmış bir iç hesaplaşmadır.

Burada tek hata olarak atfedilebilecek olan, bu olabilir.


Öyle ki, karşı tarafın bu raddede değerlendirmelerinin pek gerçekçi ve sağlıklı olmadığının da, bu süreç içerisindeki tepkilerden anlaşılmaktadır.

Yani, sizi '' 2 yılım çöpmüydü '' düşüncesine iten, ''geçenlerde onu gördüm içim bir tuhaf oldu dedi'' açıklaması iken, bu açıklamayı değiştiğimizde, altında sevgisizlik yerine, içsel bir kritiği görmekteyiz.


Bu noktada, iletişiminize biraz ara vererek aslında, kendinizden ve karşıdan ne beklediğinizi ve de, buna göre bir adım atmanızda fayda vardır.

Bunun için, ''Benim kendimden beklentilerim neler? Bu ilişkiden neler? Bu ilişkide hangileri karşılanabilir? Karşılananlar ile bir ömür geçirebilir miyim? Karşılanamayanları bir ömür kabul edebilir miyim? 1 sene sonramı bir ilişkide nasıl hayal ediyorum? Bu hayale erişmeye çalışmak için, bugün neleri değiştirmeliyim?'' sorularını bir kağıda yazarak cevaplamanızı isterim.


Bu şekilde şok ile donan düşüncelerinizi, hareketlendirip, doğru sorular ile size yanıt vermelerini sağlayabilirsiniz.

Sonrasında ise, karşılıklı yapacağınız konuşma sonrası alacağınız ortak kararın, sizin için en sağlıklısı olacağını belirtmek isterim.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.