Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba görüşlerinizi merak ediyorum.  


Dün buluşmuştuk otururken Instagram'dan mesaj geldi, "selam" yazmış. Kız arkadaşıma sordum kim tanıyor musun diye kim bu bilmiyorum tarzı hafifte şok olmuş şekilde geri çevirdi. Engelle istiyorsan kafanı ağrıtmasın dedim yüzsüzlük yapmaz herhalde bir daha yazmaz dedi ellemedi. Yazan, kız arkadaşımı takip ediyor, kız arkadaşım takip etmiyor bugün de sordum engelledin mi veya yazdı mı seklinde "yazmadı" dedi ve çıkartmamış. Ben kıskanç bir insanim ilişkimiz de yeni böyle durumlar da ne yapmam gerekiyor? Ya konuşuyorlarsa? Teşekkür ederim cevabınız için.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
5 Cevap

Esasında yapınız gereği kıskanıyor olduğunuz için aklınızdan böyle düşüncelerin geçmesi çok doğal. Fakat bunu kırmak için, düşüncelerinize hizmet etmemeniz gerekmekte. Yani, bu sorunuzun cevabını maalesef ki hiçbir zaman 'gerçekten' bilme şansımız yok. Eğer hayat sınav olarak karşımıza çıkarmayacaksa.. Bu noktada, eğer ilişkide kalmayı tercih ediyorsanız bir kere 'güvenmeme' seçeneğini eleyin. Çünkü bu dedektifçiliğin sonu yok.. Keşke olsa.. Bu yüzden, rahatsız olduğunuz konuyu yaptırım uygulatmadan, konuşabilirsiniz. Beklentilerinizi ve isteklerinizi açıklamanız, karşı tarafı da konuşturacağından, ortak bir noktada bu yeni ilişkinin yazısız kurallarını belirlemeniz sağlıklı olacaktır. Eğer bir şey sınav olacak ise, zaten olur.. Ve inanın, insanın bununla mücadele etmeye ve yenilenmeye gücü vardır. Aklınızla mücadele etmek yerine, ilişkinizin tadını çıkarmanızı isterim, çünkü geçen vakitler bir daha geri gelmeyecek.. Sevgiler

Merhabalar, öncelikle bir ilişkinin olmazsa olmaz yapı taşlarını sıraladığımızda güven çok büyük bir yer kaplar. İlişki içinde çiftler birbirine güven duymuyorsa sadece sevgi, aşk bu ilişkinin yürümesinde yeterli değildir. Kıskançlık partnerimizi ve kendi zihnimizi rahatsız etmeyecek şekilde olursa ilişkideki bir renk diyebiliriz. Çiftler bu şekilde önemsendiklerini, sevildiklerini hisseder. Ancak giderek artan kıskançlık ilişkideki huzurun yerini mutsuzluğa ve bıkkınlığa bırakır. Her zaman bir durumun optimum değeri idealdir diyebiliriz. Bu nedenle bazen sevginin kanıtı olarak görülse de kıskançlık çoğu zaman ilişkileri yıpratan önemli bir sorundur. Yaşamış olduğunuz durum sevgilinizin kontrolü dışında gerçekleşmiş. Kendisine yazan insanı engellemek, çıkarmak ise kendi kişisel kararı. Bu noktada rahatsızlık duyduğunuz için buna müdahale etmek pek doğru olmaz diye düşünüyorum. İlişkiniz daha yeni başlamış. Biraz zaman verin. İlişkinize zaman verdikçe aranızdaki güvenin dahi raya oturduğunu göreceksinizdir.

Güven zamanla oluşan bir duygudur. İlişkiniz ne kadar zamandır devam ediyor bilmiyorum ama bu güven ortamının oluşması için ilişkinize biraz zaman vermelisiniz. Karşılıklı olarak birbirinizi tanıdığınızda güven ya oluşur ya oluşmaz karşımızdaki kişi ile ilgili tahminler yapmak, ya böyleyse ya şöyleyse diye kafa yormak ile gerçekçi bir şekilde düşünmeniz mümkün değil. Partnerinizi tam olarak tanımadan güvensiz bir şekilde tepkiler verirseniz ona karşı haksızlık yapma ihtimaliniz de var. Gerçekleri ancak yaşayarak tecrübe edebilirsiniz. Karşınızdaki insanı da kendinizi de bu tarz soru işaretleriyle yorup enerjinizi boş yere tüketmektense enerjinizi birbirinizi mutlu etmeye ve güzel anılar biriktirmeye harcamanızın sizin için daha iyi olabileceğini düşünüyorum.

Merhaba. İlişkiniz henüz çok yeni anladığım kadarıyla ve bu yüzden bazı dinamiklerin yerine oturması için yeterli zaman geçmemiş olabilir. Güven ilişkisinin oturması için tabi ki karşılıklı güven gereklidir. İlişkinin henüz başındayken ve elinizde güvensizlik açısından net veriler yokken partnerinizi sorgulamak bu ilişkinin oluşmasını baştan olumsuz etkileyebilir. Kıskançlık insanı ve hissedilmesinin engellenmesi zor bir duygudur ancak davranışlara yansıyış şekli üzerinde kontrol sahibi olunabilir. Aşırı kıskançlık ve bu aşırı kıskançlığın davranışlara yansıması ilişkinizden ve partnerinizden önce sizi yıpratacaktır. Çünkü paranoya da gelişecek ve bu paranoyalar sizi yoracaktır. İlişkiler iki kişinin bir noktada tek kişi olması gibi gözükse de sizler aslında hala ayrı iki kişisiniz ve özel alanlara ihtiyacınız var. Karşılıklı olarak bu alanlara saygı duymalısınız. Kıskançlık doğrultusunda beyin sürekli bir şeyler düşünebilir ve beyin düşündüğü şeyleri doğrulamak için veriler arar. Hatta verileri bulamazsa bu verilerin oluşması için ortam yaratır. Yani bilinçsiz olarak, kıskançlık etkisiyle yaptığınız davranışlar istemediğiniz şeylerin yaşanması için ortam hazırlayabilir ve bunu doğrulamış olursunuz. "Bak kısıtladım yine de yaptı. Bir sonraki ilişkimde hiç güvenmem artık!" gibi bir döngünün oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Partnerinizle alakalı elinizde güvensizlik yaşatan somut bir bilgi yoksa partnerinize güvenmeli ve ilişkinizin tadını çıkartmalısınız. Bazı şeyleri akışa bırakmak gerekmektedir. Gerçekler siz isteseniz de istemeseniz de, kısıtlasanız da kısıtlamasanız da eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Karşılıklı sağlam güven bir sorun yaşama ihtimalinizi minimuma indirecektir zaten diye düşünmekteyim. İyi geceler dilerim. :)

Konuştuklarını sanmıyorum. Cinsiyetçi bir yorum olacak ama maalesef kadınlara Instagram üzerinden tanımadıkları kişilerden mesaj gelmesi çok normal. Zaten konuşuyorlarsa veya seni aldatıyorsa er ya da geç ortaya çıkacak merak etme.

Cevap yazmak için giriş yapınız.