Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Meraba benim bi sorunum var mesela arkadaşlarımın sevgilileri var yada eşleri bol bol fotoğraf atıyorlar sosyal medyaya onları görünce benim sevgilim beni nie götürmüyor gezmeye die düşünüyorum mesela 14 şubatta hediyeler falan alıyorlar sevgilileri arkadaşlarıma sevgilimden aynı şeyleri göremiyorm resimlerine bakıyorum çiftlerin biz bu kadar yakışmıyoruz sevgilimle die düşünüyorum biz birbirimi okadar sevmiyoruz die bi düşünceye giriyorm böyle düşünmem normal mi sizce nie sevgimin az olduğunu düşünüyorum bi ayrıl bi barış bir ilişkim var oyüzden mi acaba bide mesafe var teşekkürler şimdiden.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Yaşadığınız durumun olası nedenleri üzerine konuşmadan önce ilişkinizde ayrılma-barışma döngüsü olduğunu belirtmenizle ilgili olarak yaşadığınız bu durumun ilişkiden her iki tarafın da aldığı doyumu ve memnuniyeti etkileyebileceğini belirtmeliyim.


Ayrılma-barışma döngülerinin görüldüğü ilişkilerde taraflar ayrılık süreciyle baş edemediklerinde ve hissettikleri romantik duygularla hareket ettiklerinde barışma sürecinde ilişkide geçmişte yaşanan problemleri göz ardı edebilirler. Bu durum problemlere kalıcı bir çözüm aranmasından ziyade problemleri “halının altına süpürmeyle” sonuçlanabilir ve ilişki içerisinde benzer problemler yeniden gün yüzüne çıkabilir. 


Bu noktada yaşadığınız durumda ilişki içerisinde problem olduğunu düşündüğünüz noktalarda karşı tarafla bu rahatsızlığınızı paylaşmanızın ve birlikte bu duruma çözüm aramanızın faydalı olabileceği kanaatindeyim. Yaşadığınız problemlerle birlikte kendi ilişkinizi daha iyi olduğunu düşündüğünüz ilişkilerle kıyaslıyor olabilirsiniz ve bu durum hissettiğiniz rahatsızlığı arttırıyor olabilir. 


Öte yandan ilişki içerisinde tarafların birbirlerine karşı olan ilgilerini karşı tarafa yeterince yansıtmaması karşı tarafın rahatsızlık hissetmesiyle sonuçlanabilir. Bu noktada ilişki içerisinde algılanan ilgi düzeyi kişiye özgü olduğu için her iki tarafın gördüğü ilgiye yönelik beklentisi farklı olabilir. Karşı taraf ilişki içerisinde yeterince ilgi gördüğünü düşünüyorken karşı tarafla benzer düzeyde ilgi algılamıyor olabilirsiniz. 


Bu noktada karşı tarafla ilgi düzeyine yönelik beklentilerinizi paylaşmanız karşı tarafın farkındalığının artmasına ve gösterdiği ilgi düzeyini arttırmasına katkıda bulunabilir. Öte yandan yapacağınız paylaşımla birlikte kendinizi daha anlaşılmış hissedebilirsiniz ve bu durum ilişkinize olumlu biçimde yansıyabilir.


Yaşanan durumun çözümü noktasında karşı tarafla ne gibi beklentileriniz olduğunu açık bir biçimde paylaşmanızın faydalı olabileceği kanaatindeyim. Bu yönde bir paylaşımın mümkün olmayacağını düşünüyorsanız karşı tarafla düşüncelerinizi doğrudan paylaşmak yerine başkalarının ilişkide olumlu bulduğunuz özelliklere vurgu yapmanız ve bu konuda düşüncelerini belirtmeniz de faydalı olabilir. 

Merhaba, 


Öncelikle yazdıklarınızdan aslında kafanızdaki düşünceleri somutlaştırdığınızı görmekteyim. 


Burada en önemli nokta her ilişkinin kendi dinamikleri olduğudur. Kişiler bulundukları ilişkide kendi bireysel farklılıkları ile o ilişkinin unsurlarını meydana getirir. Bu nedenle her ilişkide farklılıkların olmasıdır. 


Kıyaslama insan doğasında olsada eksiklik kıyaslama ilişkileri bu nedenle olumsuz yönde etkilemektedir. Bireysel farklılarına ne kadara kadar tamam dediğiniz ya da ne kadarı sizi rahatsız ediyor buna karar vermek önemlidir.

Uzak mesafe ilişkisi zaten kendi içinde birtakım olumsuzluklar barındırmaktadır. Buna eklenen durumlar daha da yorucu olacaktır.


Bu süreçte ilişkiye devam etme isteğinizi yeniden gözden geçirerek beklentilerinizden emin olmalısınız. 


Sevgilerle.. 

Yazdıklarınızı okuduğumda, esasında son cümlenizde, sıkıntınızın nedenini, ''nie sevgimin az olduğunu düşünüyorum bi ayrıl bi barış bir ilişkim var oyüzden mi acaba bide mesafe var'' diyerek somutlaştırdığınızı görmekteyim.


Her şey yolunda iken dahi, bir ilişkiyi uzaktan yürütmek, başlı başına zorlayıcı olduğundan, buna bir de, iletişimde bir kısır döngü eklenirse, bu süreçte kendinizi ve ilişkinizi sorgulamanızın, pek doğal olduğunu belirtmek isterim.

Burada aslında dış etkenler, asıl can sıkanlar değil, yalnızca bu sorgu sürecini tetikleyenlerdir.

Bu anlamda, https://www.smokinli.com/blog/uzun-mesafe-iliskilerinin-olumlu-ve-olumsuz-yonleri-neler/ yazısına bir göz atmanızı isterim.


Bu yüzden aslında, sağlıklı bir değerlendirme için, öncelikle kıyasa girdiğiniz kişilerin şartları ile, kendi şartlarınızı da değerlendirin isterim.

Eğer, uzaktan ilişki yürütmek, zorlu iletişim, benzer güçlüklere sahiplerse, evet, bir kıyasa girebilirsiniz.

Ama bunlardan biri dahi farklıysa, bu aslında, süreci tamamen sizin sınavınız haline getirmektedir, dışarıdan bağımsız olarak.


Bu noktada da, aslında ilişkinizle ilgili, radikal bir karar vermekten ziyade, var olan problemlerinizi, çözmek istediğinizi anladığımdan, öncelikle iletişimde, ben dili ve empati başlıklarına özellikle dikkat etmenizi isterim.

Bir sıkıntının ifadesi, mesajlaşmak yerine görüntülü konuşmak, görüntülü konuşmak yerine de mümkünse yüz yüze gelmek şeklinde, duyu organlarımızın daha aktif olduğu araçlar kullanılırsa, iletişimde sağlık adına ilk adımı atmış olacaksınız.


Ayrıca, birlikte, anlarınızın anlam kazanacağı rutinler kurarak, örneğin, beraber bir diziye başlayarak, oyun oynayarak, ortak deneyimler edinebilirsiniz.


Bunun yanında, bir cümle kurarken örneğin, ''sen beni hep ihmal ediyorsun'' demek yerine, ''seninle konuşmadığımda seni özlüyorum, akşam görüntülü konuşmaya ne dersin'' gibi, ben dilini kullanarak, sıkıntınızın yapıcı ifadesi yanında, çözüm önerisini de açık bir şekilde sunmanızdan, fayda göreceğinize inanmaktayım.


Pek tabii her seferinde, bizlerin duygu, düşünce ve şartları olabileceği gibi, karşı tarafın da en nihayetinde bir insan olduğunu kendimize hatırlatarak, empatiye gidersek, daha anlamlı bir sürece gireceğinize inanmaktayım.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.