Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Öncelikle merhaba şimdiden ilgilenecek herkese teşekkür ederim. 5 aydır güzel gıden bir ilişkim vardı. Aslında başta ben istemiyordum reddetmiştim ama karşı taraf bir şans istedi ve ben de onun bana olan sevgisini görünce şans verdim. Aslında çok mutluyduk ama son zamanlarda bir sıkıntısı vardı ama bana anlatmadı Çünkü sıkıntılarını kolay anlatan birisi değil de bu yüzden üzerine gitmedim

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Öncelikle yaşadığınız problemlere bu platform üzerinden bir çözüm yolu bulma çabanızın oldukça kıymetli olduğunu söylemek isterim. Sürecinize umarım olumlu bir etkide bulunabiliriz. 


Sevgilinizin bariz bir problemi olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu probleminin sorumlusunun siz olmadığınızı bilmelisiniz. Kişinin ilişkiye devam etme isteği gibi daha sonrasında ise ayrılması kendi tercihidir. Elinizden gelen çabayı gösterdikten sonra kişinin bu isteğine saygı duymak gerekir. 


Ancak hayatta işsel ve dışsal birtakım faktörler sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dışsal faktöreleri kontrol etmemiz nerede imkansızdır. Kişi kendinden ve kendi davranışlarından sorumludur. Kaynağı siz olmayan durumları değiştirmenizi beklemek çok sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır. 


"Bunu düzeltebilirim" inancı ile zihinsel enerjinizi ona yöneltmeniz işlevsiz bir kaygı ve çaba olacaktır. Bu durumda ancak partneriniz kendi istediğinde düşünce tarzını değiştirebilecektir. Burada kendinize yapacağınız telkinler ilişkinizin gidişatını olumlu etkileyecektir. Yanında elinizden geldiğince olmanız bu aşamada yeterli olacaktır. Geri kalanına müdahaleniz boşa küre çekmek olarak adlandırılabilir. 


Bu aşamada eğer düzelmek istiyorsanız kendinizi kandırıcı düşüncelerden vazgeçin. Her ne sebeple olursa olsun bu ilişki bitti ve eğer eski partneriniz sizinle duygusal bir ilişkiye devam etmek isteseydi şu an bu süreci zaten yaşamıyor olurdunuz. Bunu anlayıp kabul ettiğiniz gün ayrılık sürecinin sancıları da azalacaktır. 


Bu süreçte kendinize dönerek daha keyifli vakit geçirmeyi öğrenmeli ve partnerinize alan sağlayarak yaşadığı problemi halletmesini beklemekten başka bir seçenek görünmemekte. 


Burada kendiniz ile de vakit geçirmeyi öğrenmeniz gerekir. Yani sevdiğiniz aktivitelerin listesini çıkarın. 5 tane şey yazarak her gün onları yapmak için kendinizi motive edin mutlu olduğunuzu gördükten sonra zamanla acınızın azaldığını da kabul edeceksiniz. 


Sevgilerle..

Öncelikle süre içerisinde gelişen ilişkinizi görmekteyim.

Öyle ki, karşı tarafın adımları ile işlenen bir ilişki, iletişim.

Bu noktada, karşı tarafın desteği ile esasında, kendinizi bu ilişkiye açtığınızdan, bu noktada bu kez bir adım geride durduğu zaman, elbette ki bunu anlamlandırmakta güçlük çekeceksinizdir.


Bu anlamda da yaşadığınız esasında, '' son zamanlarda bir sıkıntısı vardı ama bana anlatmadı'' cümlenizle ifade ederken, devamında ''Çünkü sıkıntılarını kolay anlatan birisi değil'' diyerek gerekçelendirmiş durumdasınız.


Bu noktada ise, ilişkiler süre içerisinde karmaşık bir hale geldi ise, birçok içsel ve dışsal faktörden, bu süreci doğru ve sağlıklı işleyebilmek adına, araya giren zaman, iyi gelebilir.

Yalnızca dikkat edilmesi gereken, bu zamanın hangi amaca hizmet ettiği yönünde olacaktır.


Bu yüzden sizin asıl aklınızı karıştıran soru olan, ''sevgilim benden ayrıldı geri dönecek midir'' sorusunun cevabı, dönebilir, olacaktır.

Yani, elbette ki bir ihtimali içermektedir.

Fakat, somut bir karardan söz etmek için, en nihayetinde ilişki iki kişilik yaşandığından, yeterli zamanın geçtiğine inandığınız anda, karşı taraftan bir adım gelmez ise, iletişimi başlatabilirsiniz.


Bu durumda ise ben dilini kullanarak, ''sana değer veriyorum son zamanlarda pek keyifli olmadığının farkındayım elimden bir şey gelirse destek olmak isterim bunun için de benimle her ne düşünüyorsan paylaşman önemli, ilişkiler bitebilir, başlayabilir, burada iletişimimizin sağlığını vurgulamak istiyorum'' diyerek aslında, hem kendinizi yapıcı ve medeni bir şekilde ifade edebilir, hem de karşı tarafın anlaşıldığı hissini yaratarak onu iletişime dahil edebilirsiniz.

Burada alacağınız karar her ne olursa olsun, ortak ve somut olması dahilinde, sizin için en sağlıklısı olacağına inanın isterim, elinizden geleni yapmış olduğunuzdan.


Sevgilerimle..

2 Yorum
fatmadn

fatmadn

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim 16 Nisan 2021 13:59

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Bir dokunuşum olabildiyse ne mutlu, sevgilerimle tekrar.. 16 Nisan 2021 14:09

Cevap yazmak için giriş yapınız.