Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Yaklaşık 2 buçuk ay sonra üniversite sınavına gireceğim. Ailem bu zamanda evi yaptırıyor. Anneannemgilde kalıyorum onların evi de bizim karşı dairemiz zaten. Yani çoğu zaman sesler oraya da geliyor. Hem orucum hem ders çalışıyorum hem birsürü ses. Rezil oldum diyebilirim. Ben de bunun üzerine hakkım varsa bu konuda helal etmiyorum dedim. Çünkü aylardır çabalıyorum tüm birikimim heba olacak eğer bırakırsam. Helal etmiyorum dedikten sonra birsürü sıkıntı yaşadılar çalışanlarla.
Sizce hata mı yapmışım?

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
2 Cevap

Merhaba,


Aileniz, sınav senesi ve kafanızdaki düşünceler ile bir köşeye sıkışmış gibi hissettiğinizi görüyorum. Aile desteği sınav gibi hayatınızı etkileyecek durumlarda motivasyonu artıran bir etken olsa da olumsuz bir şekilde yansıması oldukça yorucu olabilmektedir. 


Burada öncelikle kendi hislerinizi ve düşüncelerinizi anlamanız önemlidir. Çünkü her cümlenin sonucunda geçen "bu senemi rezil ettiler" ibaresi içinizdeki öfkenin büyüklüğünü görmemize yetiyor.

 Ailelerimiz bizi genelde iyi tanıtan bir ayna gibidir. Bizim bazen objektif olarak göremediğimiz problemleri görebilmektedirler. Ailenizin yaptığı bu durum sizin açınızda yapıcı olarak gerçekten sınav sene mi etkiledi mi yoksa başarısız olursam elimde arkasına dayanacağım bir sebep ortaya çıktı mı diye ele alarak somut fikirler üretmek bu tartışmaları da yapıcı hale getirecektir. 


Keza böyle bir sorun ortaya çıktığında " Oturdum düşündüm ben bunu bunu artı eksisi ile yazdım ve bu şekilde olmak beni daha mutlu ediyor. Ailem bu süreçte bana olumsuz destek oldu. " şeklinde bir açıklama içinizi rahatlatmaya yetebilecektir. 


Ancak yine de elinizden geleni yaparak ve aileniz ile bu durumu öfkeli olmayan bir şekilde paylaşarak daha yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz. 


Sevgilerle..

Öncelikle içinde bulunduğunuz sürecin size ne denli sancı verdiğini görmekteyim.

Uzun zamandır emek verdiğiniz bir konu olduğundan, burada çıkan herhangi bir pürüzün sizi zorlaması esasında, oldukça doğal bir durumdur.


Bu noktada aslında, ''Sizce hata mı yapmışım?'' sorusunu sorarak, içinizde bir yerde, ailenize üzüldüğünüzü ve onlara hak verdiğinizi görüyorum.

Yani, elbette ki tadilatın aciliyeti sorgulanmakla beraber, burada direkt olarak sizi huzursuz etmek amaçlı bu işe giriştiklerine inanıyor musunuz?
Bu sorunun cevabının 'hayır' olacağını tahmin ettiğimden, burada okları, kendinize çevirmenizi isterim.


Bu sürece kadar, önemseyerek ve elinizden gelerek çalıştığınız aşikar.

Bundan sonrası için inanın, her ne olacaksa, sizin için en anlamlısı olacaktır.

Bu okları çevirmemiz sayesinde aslında, biraz kaynaklarınızı, kendinizden beslenerek güçlendirmeniz gerektiğini vurgulamak isterim.


Çünkü bu kez bir tadilat değil, birinin hastalığı, ya da kavgası söz konusu olabileceğinden, burada, dışarıda olan bitenlerden en az şekilde etkilenebilip, sürecinizi yürütmeniz, önemlidir.

Burada yalnızca, sınav süreci içerisinde, uyku, beslenme, hareket ve sosyallik gibi kavramların da önemli olduğunu belirtmek isterim.

Gün içerisinde en az 7 saat uyuduğunuzdan, hareketin muhakkak gün içinde, günlük esnemeler ve mümkünse 30 dakikalık bir yürüyüşle kendini göstermesini isterim.

Bu sayede uyku, iştah ve bedensel sağlığınıza etkisi olacağı gibi, duygu durumunuzu da olumlu anlamda etkileyecektir.

Bunun yanında, manevi anlamda oruç tutmanız çok anlamlı, eğer bir zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu ibadetten vazgeçmeyerek, sınav sonrasına erteleyebilirsiniz.

Buna ek olarak ise, gün içerisinde 1 saat çalışma 10 dakika ara, gibi zamanlarda, aileniz ile sohbetleştiğinizden, bir arkadaşınızla araştığınızdan emin olmanız, sizi, sosyal destek anlamında, ayrıca besleyecektir.


Genel anlamda da ilham olması adına, https://www.smokinli.com/blog/aile-ici-iletisimi-nasil-guclendirebiliriz/ yazısına bakabilirsiniz.


Sevgilerimle..

2 Yorum
Gizli Kullanıcı

Gizli Kullanıcı

Bu ince düşünceleriniz ve verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Hepsini dikkate alacağıma emin olabilirsiniz 😊 22 Nisan 2021 04:30

Psk.TuanaGökce

Psk.TuanaGökce

Hayatınıza bir dokunuşum olabildiyse ne mutlu, sevgilerimle tekrar, sağlıkla kalın..:) 24 Nisan 2021 13:17

Cevap yazmak için giriş yapınız.