Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

Merhaba iyi akşamlar 

1 senedir nişanlıyım nişanlım yurtdışında  . Zaman zaman tartıştığımız oldu uzam mesafe ilişkisi sorunları hep ama son zamanlarda bana gülerek işte seni aldatıyorum yok söyle yaptım  bunu yaptım bana güvenme diyor  bugün benimle  konuşurken telefonu çaldı kimdi dediğimde kız arkadaşım dedi içime kurt düştü acaba diye 

Çok zorlu bir süreçten geçtik ayrılmayı bile düşünmüştük acaba ona olan hislerimi anlamaya mı çalışıyor  yoksa gerçekten aldatiliyormuyum  kafayı yiyeceğim nolur bana bir yol gösterin aldatılsam  bunu anlayabilir miyim ??

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
3 Cevap

Merhaba,


Öncelikle karşı tarafın niyetini anlamadığınızdan dolayı huzursuz hissettiğinizi görmekteyim. 


Sorduğunuz sorunun ne yazık ki evrensel bir cevabı bulunmamaktadır. Gerçekten şaka yapabileceği gibi doğru da olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle uzak mesafe ilişkilerde güven ciddi bir problem ortaya çıkarırken ilişkinin güven unsurunu sarsmak davranışlara olumsuz olarak yansıyacaktır. 


Burada yaşanan durum psikolojide dil sürçmeleri olarak geçse dahi bilinçaltında böyle durumlardan kaynaklandığını savunan görüşler de bulunmaktadır. 


Ancak yinede bunun doğruluğunu ancak partneriniz bilebilir. Yarattığı bu işlevsiz düşünceler davranışlarınıza da olumsuz yansıması süreç içerisinde gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu nedenle bu düşünceleri görmezden gelerek somut gerçekler ile ilişkiye devam etme isteğini sorgulamak mantıklı olacaktır. 


Yine aynı şekilde karşı taraf ile kurulacak mantıklı bir iletişim ile kendi sorununuzu dile getirmeniz soruna bir çözüm olabilir. Bu durumda karşı tarafın yaptığı yanlışı anlayarak davranış ve düşüncelerini değiştirmesi sağlanabilir. 


Sevgilerle..

Merhaba. Mesafe ilişkileri oldukça zorlayan bir faktör. Her ilişki için karşılıklı güven oldukça mühimken belki de mesafe ilişkilerinin yapı taşlarından birisi. 

Bu güvenin bulandırılması ise insanı oldukça huzursuz eden bir durum.


Partneriniz belki şaka yapıyor. Ancak sizin bu şakalardan hoşnut olmadığınız bir gerçek. 

Siz onun bu şekildeki paylaşımlarından rahatsızlık ve ilişkiniz adına endişe duyuyorsunuz.


Böyle bir durumda partnerinizle yaşadığınız bu rahatsızlığı paylaşmanız en doğrusu olacaktır.

Bu paylaşımı gerçekleştirirken kendi hislerinizden, duygularınızdan ve yapıcı çözüm yolundan bahsedebileceğiniz ben dilini kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu şekilde rahatsızlığınızı, bu şakaların size nasıl hissettirdiğini ve eğer buna duyarlılık gösterirse kendinizi daha iyi hissedeceğinizi dile getirebilirsiniz.  

Karşı taraftan aldığınız cevaplar neticesinde, algınızla beraber, oldukça huzursuz olduğunuzu görmekteyim.

Esasında, psikanatilik açıdan bakacak olursak, Freud'a göre, gerçekten de kaza ya da şaka diye bir şey yoktur; var olan şeyler, bilincin dış kısmına itilen, bastırılan duygu, dürtü ve isteklerdir.


Uzaktan yürüttüğünüz ilişki, esasında hiçbir sorun olmasa dahi, beraber olamadığınızdan, yeterince zorlu bir süreçken, buna aslında, nedenini nereden aldığını bilemediğiniz rahatsız edici söylemlerle karşılaşmak eklenince, sürecinizin ne denli zorlayıcı olduğunu tahmin edebiliyorum.


Esasında, şaka dahi olsa, bir kere yapılıp geçileceğini düşünmekteyim.

Gerçekliği bir yana, uzaktan bir ilişkiyi yürütmeye çalışırken, sevgi ile ayakta tuttuğunuz bu ilişkide, karşı tarafın sizin sürecinizi görmezden gelmesinin aslında, asıl sıkıntı olduğunu düşünmekteyim.

Çünkü, ilk seferinde alelade bir şaka dahi olsa, sizde yarattığı etkiyi gördüğünden, bunun bir daha tekrarlanmaması ve bu anlamda da, telafiye gitmesini beklerdik.


Bunun yanında, bunun gerçekliğini karşı tarafla konuşmadan bilemiyor, yalnızca tahmin yürütüyor olacağımız için esasında, tahminin yanlışa götürebilme ihtimalinden, olasılıklardan ziyade, var olan gerçeklere tutunun isterim.


Bu yüzden, uygun bir zamanınızda, mümkünse görüntülü kuracağınız bir iletişim olsun isterim.

Çünkü, uyaranı ne kadar arttırırsak, iletişimin kalitesinin de bir o kadar artabileceğini belirtmeliyim.

Bu zamanda, ben dilini kullanarak, '' seni seviyorum ve geçen sefer art ardına duyduğum şakaları düşünüyorum, bu şakalara gerçekten çok üzüldüm, ikimiz de yetişkin insanlarız hayatta her şey olabilir, bu ihtimalin benim sürecimi gözetmeden ifade edilmesine, oldukça üzgünüm, bunun için bir şeyler yapabilir miyiz?'' şeklindeki ifadenizle aslında, hem sıkıntınızın yapıcı ifadesinde bulunmuş olacaksınız, hem de aslında verdiğiniz mesaj, hayatta her şeyin olabileceği yönünde olmasıyla, bu durumu size karşı bir tehdit olarak kullanabilmesinin önüne olgunluğunuzla geçerek, suçlama ve sorgulamada da bulunmadığınız için, karşı tarafı iletişime açık bir hale getirebileceksiniz.


Bu noktada da, karşılıklı beklentilerin somut ifadesini ve en nihayetinde, karşılıklı aldığınız ortak bir kararı görmek isteriz.

Bu noktadan sonra, alacağınız kararın, sizin için en iyisi olacağını belirtmek isterim.


Sevgilerimle..

Cevap yazmak için giriş yapınız.