Soru sor

İkili ilişkiler üzerine soru sor, Psikologlardan cevap al!

Smokinli.com'da romantik ilişkiler üzerine soru sorabilir, sorulmuş sorulara tecrübelerinizden yola çıkarak cevap verebilirsiniz.

Soru Sor!

sevgilimin geçmişte sadece 1 ilişkisi olmuş o da yaklaşık olarak 1 ay sürmüş benim ise daha önce hiç ilişkim olmadı.

çok büyültecek ya da beni rahatsız edecek paylaşımları olmadığı halde ben onun geçmişini unutamıyorum sürekli aklıma geliyor. onunla birlikte yürürken bile aklıma geçmişi geliyor. Bazen onunla birlikteyken aklıma geldiğinde ona haksızlık ettiğimi düşünüyorum.

unuturum diyorum ama bir türlü unutamıyorum. 

o beni seviyor bana değer veriyor beni mutlu etmek için çaba harcıyor ben de aynı şekilde ona değer veriyorum. Ama bir türlü geçmişini unutamıyorum

Geçmişini unutmak için ne gibi şeyler yapmalıyım.

Senin İçin Seçilmiş Sorular

Soruya cevap vererek, soran kişiyle tecrübeni paylaşabilirsin.

Cevap Yaz
4 Cevap

Öncelikle aslında, yaşadığınız sıkıntıya sebep, ne karşı tarafın ne de karşı tarafın önceki hayatının olmadığını, ''onunla birlikte yürürken bile aklıma geçmişi geliyor. Bazen onunla birlikteyken aklıma geldiğinde ona haksızlık ettiğimi düşünüyorum.'' diyerek siz de biliyorsunuz.


Çünkü bütün bunlar, aklınızdan geçen yalnızca birer, düşünce.

Sizin tamamınız ya da hayatınızın tamamı değil, aklınızdan gelip geçen cümleler.

Öyle ki bu cümleler, '' kesin eski ilişkisini unutamıyor, o benden daha mı güzeldi, onu daha mı çok sevdi, ya aklına geliyorsa'' gibi cümleler olunca aslında, doğal olarak da sizde kaygı duygusunu uyandırıyor.


Bu düşüncelere kulak verip, davranışlarınızı örneğin, karşı tarafın hayatını araştırmak, ona kurallar koymak vb gibi yapınca da, asıl patoloji burada başlıyor.


Bunun için de ilk adım olarak, davranışlarınızla çalışmanızı isterim.

Bu yüzden sadece, kontrol davranışlarınızı bırakmanızı isteyeceğim.

Yani, bu düşünceler aklınıza gelmesin ve bu duyguları hissetmeyin diye her ne yapıyorsanız, bu davranışları bırakıp, bu kaygıyı yaşama şansını kendinize verirseniz, aslında şifanın da geldiğini göreceksiniz.


Çünkü, bu kaygıdan kaçtığımız her nesne, araç ve kişi, bizi hasta etmektedir.

Bu yüzden de aslında, '' o beni seviyor bana değer veriyor beni mutlu etmek için çaba harcıyor'' cümlenizle ilişkinizin kıymetini anlatırken, kendinize bu davranışları yapmadığınızda da, sevgilinizin sizi sevdiğini ve sizinle olduğunu gösterirseniz aslında, bu düşüncelerin de şiddetini azaltacağını söylemek isterim.


Amacımız, bu kaygıyla yürümek; böylelikle, sabır ve kabulün birlikteliğiyle, şifa da gelecektir...


Sevgilerimle..

Yaşadığınız durumla ilgili olarak partnerinizin geçmişte bir ilişkisi olmasından rahatsız olmanızın son derece normal olduğunu söyleyebilirim. Hissettiğiniz bu rahatsızlık zaman zaman aklınıza geliyor da olabilir.


Ancak partnerinize dair değerlendirmenizin partnerinizin geçmişte bir ilişki yaşamasından dolayı olumsuz etkilenmesi hem şu anki düşüncelerinizi hem de ilişkinizi olumsuz etkileyebilir. Bu noktada yaşanan durumu “Her insanın hayatında olabilecek bir durum” ya da “Yaşanılan bu ilişki geçmişte kaldı ve şu an partnerimin hayatında ben varım” şeklinde değerlendirmeniz duruma dair değerlendirmenizi değiştirebilir.


Bunun yanı sıra partnerinizin geçmişteki ilişkisinde kendisi ve şu anki ilişkiniz için faydalı olabilecek tecrübeler edinmiş olabileceğini kendinize hatırlatmanız, şu anki ilişkinizdeki yakınlık ve samimiyetinizi arttırmak üzere partnerinizle paylaşımınızı arttırmanız faydalı olabilir.


Merhaba. İnsanın sevdiği değer verdiği kişiyi ve onun ilgisini korumak adına herhangi bir tehlikeye karşı belirli koruma ve savunma tepkileri vermesi oldukça doğal bir durumdur. 

Ancak ortada somut kanıtlara dayalı bir tehlike yokken, bir takım olumsuz senaryolar üretmek ilişkide her iki tarafı da fazlasıyla yoracaktır.


Yaşadığınız anda kendinizi korumanız gereken somut bir tehdit olmamasına rağmen,  zihninizde gelişen bir tehdit algısı var. Bu algının neyden kaynaklandığını fark etmek büyük ölçüde geçmişe yönelik yaşadığınız kıskançlığı çözmenizde size yardımcı olacaktır.


Sonuçta yaşananlar geçmişte kaldı ve bugünde sevgiliniz sizin yanınızda. Zihninizin de geçmişte kalmasına izin vermeyin. Odağınızı ve enerjinizi ilişkinize vermeye gayret edin.


Kaybetme korkusu ile gelen kıskançlık normal olsa da geçmişi geride bırakamayıp bugünü yaşayamamak uzun vadede ilişkiye zarar verecektir.


Eğer geçmişe yönelik saplantılı düşüncelerle tek başınıza mücadele edemeyeceğinizi hissederseniz bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. 

Merhaba,


Öncelikle yaşadığınız durumda geçmişte takılı kaldığınızı görmekteyim ancak bu durum sizin anı yaşamanıza engel olmaktadır. 


İlişkiye başlamadan önde partnerlerin kısa bir süre birbirlerini tanıma aşaması olmaktadır. Bu sürede ilişkinin başlaması için engel olan durumları kendi kafanızda değerlendirirsiniz ve ona göre devam eder ya da etmezsiniz. İlişki başladıktan sonra bu durumu değerlendirmek ve sizi rahatsız ettiğini fark etmek başta yaptığınız değerlendirmede yetersiz kaldığınızı göstermektedir. 


Ancak söylediğiniz durumun sizi huzursuz etse dahi ilişkinizi olumsuz etkileyebilecek bir durum olmadığını belirtmek isterim. Daha önceden bir ilişki var iken bitirmek ve yeni bir ilişkiye başlamak normal bir süreçtir. Öncelikle bunu anlamak ve kabullenmek süreci kolaylaştıracaktır. Siz şu an ilişkiniz bitse ve daha sonrasında yeni bir ilişkiye başlasanız ne kadar rahatsız edici bir süreç ortaya çıkarabilir bunu düşünmek rahatlatıcı bir etki yaratabilir. 


Ancak yine de bu durum sizin için önemli bir kriter ise ona göre ilişkiye devam etme isteğinizi sorgulamanız ve bunun sonucunda bir değerlendirme yapmanız faydalı olacaktır. 


Sevgilerle.. 

Cevap yazmak için giriş yapınız.